На цьому уроці ви дізнаєтеся:
• про необхідність планувати життя;
• про вміння аналізувати свій спосіб життя, особисті цілі;
• про вміння розробляти довгострокові плани, ураховуючи важливі сфери життя.
Пригадайте!
Хто є людина? У чому полягає її сутність?
Сфери життя людини. Ви вже знаєте, що людина — невід’ємна частина при -роди. Її поява — наслідок загального світового процесу, результатом якого є життя в різних його формах, а людина, у свою чергу, є формою цього життя — так само, як тваринний і рослинний світ. Людина може й повинна жити в гармонії з при -родою, іти з нею пліч -о - пліч. Нині ми далеко відійшли від тваринного світу, тому нам важко уявити людину поза суспільством. Людина — істота соціальна, і роль соціального середовища людини має надзвичайно велику силу. Саме суспільство (організована сукупність людей, об’єднаних характерними для них відносинами) є носієм людських цінностей, переконань і людських стосунків. Стосунки між людьми в межах суспільства називають соціальними. Які ж є сфери життя людини?
Соціальна сфера — одна з найважливіших сфер життя суспільства, у якій реалізуються соціальні інтереси всіх верств населення, відносини суспільства й особи, умови праці й побуту, здоров’я (мал. 7, с. 14), відпочинку.
Економічна сфера — цілісна підсистема суспільства, що забезпечує виробни -цтво (мал. 8, с. 14), розподіл, обмін і споживання товарів і послуг.
Політична сфера — це стосунки між людьми, пов’язані насамперед із вла -дою, які гарантують спільну безпеку.
Духовна сфера — система взаємин між людьми, яка відображає моральне життя суспільства (мал. 9).
Висловлюємо свою думку
Духовна сфера представлена такими багатогранними підсистемами, як релігія, наука, культура, освіта, мистецтво й ідеологія. Як ви вважаєте, чому духовна сфера має таке велике значення для будь-якого розвиненого суспільства?
Необхідність планувати життя. Що таке планування життя? Чи плануєте ви своє життя? Чи складаєте ввечері план майбутнього дня, ставите собі завдан -ня й потім цей план реалізуєте? А може, щось заважає вам це робити? На жаль, більшість людей живе, не ставлячи перед собою жодних завдань: їх цілком замі -нюють сподівання, мрії, фантазії, невпевненість у завтрашньому дні.
Планування життя — це побудова конкретного плану свого життя на день, місяць, рік тощо. Воно важливе для тих людей, хто відповідально ставиться до свого життя, хто хоче багато зробити й досягти мети.
План вашого дня — це ваше майбутнє сьогодні. План на місяць і квартал — запорука ефективної праці. Ваш план на рік і на життя — це ваше майбутнє.
Працюємо разом
Об’єднайтесь у групи з умовними назвами: «Розплановане життя нудне», «План обмежує розвиток», «План не надихає на творчість». Обговоріть твердження, що відповідають назвам груп про планування життя. Чи згодні ви з ними? Яке ваше бачення планування життя?
Про особисті цілі та довгострокові плани. Планування життя можна порівняти з багатоповерховим будинком, фундаментом якого є ваші життєві цінності. З них і треба починати планування. Визначивши цінності, сформулюйте особисті життєві цілі. Що яскравіше й конкретніше ви зможете побачити бажаний резуль -тат, то краще. Щоб рухатися по життю в обраному напрямі ефективніше, зверніть увагу на людей, які вас оточують щодня: однокласників, друзів, родичів. Можли -во, треба переосмислити стосунки з цими людьми й ці нові погляди врахувати у вашому життєвому плануванні.
Важливий момент у плануванні власного життя — план особистого розвитку. Як ви хочете розвиватись уже сьогодні, на найближчому тижні, у найближчий мі -сяць, рік? Навіть якщо з оточенням, цінностями й цілями у вас усе добре, то для повноцінного планування життя вам може не вистачити елементарних життєвих навичок і корисних звичок. (Пригадайте вивчене раніше). Наприклад, звичку від -кладати все на останній день доведеться замінити на звичку робити все вчасно. Якщо ви налагодили своє життя та відчуваєте, що вам під силу великі справи й досягнення, задумайтеся про свою найголовнішу ціль, якої ви прагнете досягти.
Життєве кредо. Для того щоб зважитися змінити своє життя й почати діяти, іноді людині потрібно небагато — усього лише мотивація або життєве кредо.
Кредо (від латин. credo — вірю) — символ віри, світогляду, переконань. Ви, мабуть, чули про творче кредо, життєве кредо, яке властиве кожній людині: письмен -нику й учителю, підприємцю та лікарю. Тільки людина є господарем свого життя, лише вона може вирішувати, що і як їй робити. Бажаємо, щоб ваш життєвий шлях був успішним, але це залежить від ваших поглядів на життя та цілеспрямованості.
Пізнаємо себе
Формулювання життєвого кредо
1. Об’єднайтесь у групи й обговоріть висловлювання видатних людей. Як ви розумієте їх? Які з висловлювань можуть стати для вас життєвим кредо та стимулом до великих змін? Висловте свою думку стосовно власного життєвого кредо. Що особисто вам ще потрібно зробити, аби успіх і позитивні емоції були поруч з вами в повсякденному житті?
«Наш великий недолік у тому, що ми занадто швидко опускаємо руки. Найправильніший шлях до успіху — увесь час пробувати ще один раз» (Т. Едісон).
«Особисто я люблю полуницю з вершками, але риба чомусь надає перевагу черв’якам. Ось чому, коли я йду на риболовлю, я думаю не про те, що я люблю, а про те, що любить риба» (Д. Карнегі).
«Прокидаючись уранці, запитай себе: “Що я повинен зробити?” Увечері, перш ніж заснути: “Що я зробив?”» (Піфагор).
«Бідний, невдаха, нещасливий і нездоровий — це той, хто часто вживає слово “завтра”» (Р. Кійосакі).
«Я цього хочу. Значить, це буде» (Г. Форд).
«Важка праця — це скупчення легких справ, які ви не зробили, коли повинні були зробити» (Дж. Максвелл).
«Раніше я казав: “Я сподіваюся, що все зміниться”. Потім я зрозумів, що існує єдиний спосіб, щоб усе змінилося, — змінитися мені самому» (Дж. Рон).
«Невдача — це можливість почати знову, але вже більш мудро» (Г. Форд).
2. Проаналізуйте, що допомагає, а що перешкоджає вам прямувати до омріяної мети.
Кроки до успіху
Кожен з вас у своєму житті робить вибір щодо подальших життєвих перспектив. Проте іноді складається так, що доводиться робити те, що вам не до вподоби. Та нічого не вдієш, є таке слово — «потрібно». Щоб досягти успіху в житті, насамперед треба грамотно його спланувати — продумати оптимальний перелік справ і загальний напрям життя, що відповідає вашим життєвим цінностям. Грамотне планування життя допомагає самоконтролю, розвиває самоповагу, наповнює оптимізмом, додає зібраності й енергії. Розпочніть планувати життя з найпростішого — складіть список справ і занять на кожен день. І зробіть це вже сьогодні. Не треба шукати відмовки. «Я не можу», «Мої обставини цього не дозволяють», «У мене такий характер», «Я живу в таких умовах...» — усе це абсолютна правда й водночас чудові відмовки, щоб відкласти на потім.
Найважливішою передумовою високої працездатності, міцного здоров’я та гарного самопочуття, які так необхідні в здійсненні ваших планів і сподівань, будуть суворий режим і чіткий розпорядок дня:
• життя без шкідливих звичок, відмова від «руйнівників» здоров’я — тютюнових виробів, наркотиків, алкоголю, а також від зловживання телевізором і комп’ютером;
• оптимальний руховий режим, активність, спорт;
• розумне чергування роботи й відпочинку, правильний розпорядок дня (вчасно лягати спати й прокидатися вранці);
• здорове харчування, загартовування, особиста гігієна, позитивні емоції (мал. 10) тощо.
Пам’ятайте, що тільки ви можете приймати рішення, від яких залежить ваше подальше життя.
Доведіть, що ви знаєТе
1. Які є сфери життя людини? Яка з них, на вашу думку, найважливіша?
2. Як ви розумієте поняття «життєве кредо»?
3. Яке значення має здоровий спосіб життя в реалізації довгострокових планів людини?
Домашнє завдання
Виконайте завдання з рубрики «Удосконалюємо себе».
Удосконалюємо себе
Визначення цілей і розробка планів у різних сферах життя
Обговоріть з батьками та близькими людьми інформацію, уміщену в додатку 2, с. 172.
Поміркуйте, чи прагнете ви моральної досконалості; які чесноти з перелічених властиві вам і розвинені краще, а які потрібно формувати. Визначте цілі та розробіть план, виконання якого допоможе вам бути успішним (успішною) у різних сферах життя.
Шукаємо інформацію до наступного уроку
Підготуйте повідомлення про значення здорового способу життя для людини, використавши засоби масової інформації та Інтернет.
Немає коментарів:
Дописати коментар