понеділок, 15 листопада 2021 р.

19.11.21 МИСТЕЦТВО: Музика вокальна, інструментальна, театральна.  Музичні жанри і форми  вокальні (пісня, романс, гімн), хорові (кантата, ораторія), камерно-інструментальні (соната, сюїта, квартет тощо), симфонічні (симфонія, увертюра, концерт), музично-театральні (опера, балет, оперета, мюзикл). Напрями музики масових жанрів (джаз, диско, поп, рок).

 


Жанрова палітра музичного мистецтва. Напрями музики масових жанрів

 Сьогодні ми поміркуємо про музичне мистецтво, його жанрову палітру та основні напрямки. Музичне мистецтво сприймається  емоційно, викликає бажання замислитися над таємницями творчості, над могутньою силою впливу музики на людину, над її роллю в нашому житті. Під час прослуховування музичного твору ми домислюємо почуте, виникають  певні асоціації (музика сумна, весела, швидка, повільна т.ін.) які людина зв’язує зі своїм життям, своїми переживаннями та спогадами. Якщо ми кажемо, що ми зрозуміли музичний образ твору, це може означати, що ми зрозуміли його задум, почуття автора, його музичну ідею, використання інструментальної палітри.



      Що таке жанрове різномаїття  у музиці, музичний жанр?

 

Музичні стилі, жанри і напрямки - поняття, що дозволяють класифікувати музичні твори за певними категоріями.

·     Термін Музичний жанр характеризує класифікацію музичної творчості за родами і видами, з огляду на їх походження, умови виконання, сприймання та інші ознаки

·     Термін Музичний стиль характеризує сукупність засобів та прийомів художньої виразності, що історично склалась і відображає естетичні погляди різних суспільних груп певної епохи або творчого напрямку.

·  Термін Музичний напрямок вживається для класифікації музичної творчості за її стильовими або жанровими ознаками. Цей термін є менш розроблений у вітчизняному музикознавстві і тому більш вільно вживаний.

 

В музичному мистецтві існують такі жанрові групи:

·          Народно – побутова музика (фольклор)

·          Естрадно - розважальна музика

·          Камерна музика

·          Симфонічна музика

·          Хорова музика

·          Театральна музика

 
 

1.   Як ми сприймаємо музику?

2.   Що таке музичні стилі, жанри, напрямки?

3.   Які основні жанрові групи в  музичному мистецтві ти знаєш?

 

У мистецькому просторі ХХ століття сучасні композитори та  музиканти мають невичерпні можливості у використанні комп’ютерних технологій для обробки музичного матеріалу.     Музичний синтезатор

З давніх часів  до нас зберігся потужний арсенал музичної творчості за родами та видами жанрів з огляду на їх походження, умови виконання, сприймання та інші ознаки (зміст, структура, засоби виразності т. ін.).

Зміст музики  складають художньо – інтонаційні образи, а втіленням змісту музики, способом його існування є музична формаУсі музичні жанри можна поділити на вокальні та інструментальні.

 

Інструментальна музика -  музика, призначена для виконання на різних музичних інструментах. ЇЇ виконують солісти, ансамблі або оркестр. Для симфонічного  оркестру пишуть твори різних жанрів: симфонія, симфонічна поема, інструментальний концерт. Для цього напрямку характерна багатогранність образів, ясність вираження основної художньої ідеї та її симфонічному розвитку. Провідним жанром оркестрової музики є симфонія.

Концерт – це великий музичний твір віртуозного характеру для оркестру, для солісту з оркестром,написаного частіше у формі сонатного циклу.  Концертом ще називають публічне виконання музичних творів. Одним з головних номерів концертних програм симфонічної музики є увертюра.

Увертюра – це інструментальний вступ до театрального спектаклю (опери, оперети, балету), кантати чи ораторії, кінофільму.  У ХІХ столітті увертюрою стали називати одночастинні твори для симфонічного оркестру.

У звязку з розвитком камерної музики почали писати твори для невеликою групи виконавців, ці твори мали назви: сольна інструментальна пєса, дует ( два виконавця), тріо (три виконавці), квартет, квінтет, соната, сюїта, тощо.  У XVIIXVIII ст. виникла сюїта, як перший твір циклічної форми. До її складу входило чотири різнохарактерні танці: алеманда, куранта, сарабанда і жига. Сюїти увійшли в історію музики як «старовинні», вони створювалися для клавесину, лютні, часто виконувалися на «домашніх» концертах.

Соната – провідний жанр камерно-інструментальної музики, сформувався в середені XVIII століття. Соната – циклічний твір для одного або декількох інструментів. Велике значення для розвитку цього жанру мала творчість Л.Бетховена., Р. Шумана С. Прокофєва та інших. Значне місце в концертній програмі та домашньому музикуванні належить сольним творам для фортепіано. Неперевершеними зразками фортепіанної музики є ноктюрни Ф.Шопена, прелюдії С.Рахманінова, рапсодії Ф.Листа, твори М.Лисенка та багато інших.

 

Як ти гадаєш, коли люди почали співати? Найдавнішим видом музичного мистецтва є вокальна музика,  що призначена для виконання голосом. Перші примітивні форми вокальної музики виникли ще на зорі існування людства. Це були мисливські та войовничі заклики, пастуші окрики, вигуки. Вокальне мистецтво розвивалося природним шляхом, поступово збагачуючись новими засобами виразності. Всі ми чули колискові пісні, які  сягають корінням у далеке минуле. Вони належать до  первісних форм вокальної музики.  

 


Народна пісня – це неперевершений зразок високого мистецтва, джерело національної своєрідності. Вона здатна в дуже лаконічній формі виражати глибокий зміст, узагальнити найважливіші риси свого народу. Пригадай, що для більшості людей зустріч із музичним мистецтвом починається саме з пісні, що є найпоширенішим жанром за своєю сутністю. Пригадай свої улюблені пісні та зрозумієш, що пісня твій найкращій друг. Злиття поезії та музики народжує чудове поєднання обох мистецтв, що викликає щирість сприйняття, чарівність живого почуття. Гімн- Найвищий прояв патріотичних почуттів народу. У перекладі з грецького «гімн» означає урочисту хвалебну пісню. У давнину це були пісне співи,  які складалися на честь богів та героїв. З часом змістом хвалебних пісень стало прославлення благородної й піднесеної ідеї. Найвідоміший твір цього жанру «Марсельєза», гімн французької революції кінця XVIIIст.. Зараз це  Державний гімн Франції.

Романс -  жанр вокального мистецтва, що народився в Іспанії У XVI столітті.Спочатку він означав невибагливу світську пісню народного складу в  супроводі гітари. Ця пісня виконувалася іспанською мовою. Найчастіше цей твір має ліричний зміст та поєднує у собі три художні елементи: поетичне слово, мелодія, що виконується голосом, і розвинений музичний супровід.  

Кантата і ораторія- хорові жанри, що  належать до вокальної музики. Жанр ораторії зародився в Італії наприкінці XVI століття, коли віруючі збиралися для читання Біблії у спеціальних приміщеннях – ораторіях. Тоді проповіді та читання супроводжувалися музикою, таким чином виникли духові твори - ораторії.


 

 

Ораторії -  це великий концерт для солістів, хору та симфонічного оркестру, написаний на певний сюжет. Виконується без сценічної дії, декорацій та костюмів.

Кантата  - це розгорнута сольна п’єса ліричного характеру для співу, хору, оркестру ліричного характеру, яка зародилася у XVII столітті у творчості італійських композиторів  У наш час кантатами та ораторіями називають великі вокально- симфонічні твори, присвячені важливим подіям нашого життя. Призначена для концертного виконання.

Оперета- (маленька опера, музична комедія)- виникла У ХІХ-ХХ ст. Це музично-драматична вистава, де співи і танці поєднуються з розмовними діалогами. ЇЇ засновниками вважаються композитори Ф. Ерве та Ж. Офенбах. Серед видатних представників опереткового жанру -Й. Штраус, Ф. Легар, І. Кальман, І. Дунаєвський.

Мюзикл –  виник у ХІХ-ХХ стмузична вистава, музично- сценічний твір, у якому використані різноманітні жанри та виражальні засоби сучасної та побутової музики, хореографії, оперети та опери. Це своєрідний різновид сучасної оперети. Серед найвідоміших мюзиклів «Звуки музики», «Моя прекрасна леді», «Вестсайдська історія», «Чікаго» та багато інших. За деякими  мюзиклами  знято фільми.

1.           Які види інструментальної музики ти знаєш?

2.           Які види вокальної музики тобі відомі?

3.           За якими відомими мюзиклами було знято фільми?

 

 

Чи любиш ти слухати сучасну музику? Як ти гадаєш, з чого складається сучасна музична культура? Сучасну музичну культуру можна розділити на елітарну музику (класична музика, джазові напрямки, авангард) та музику масової культури (поп-музика, традиційна естрада та мюзик-хол). Особливе місце відведено рок-музиці, яка має різноманітні течії, що споріднені з іншими різновидами музики масової культури. Рок – концерт або естрадне шоу стають могутнім засобом спілкування молоді, та й не тільки. ХХ століття подарувало світові джаз, рок і поп-музику тощо.


Джаз зародився на початку ХХ ст.. в Америці на основі афроамериканського фольклору: блюз, спіричуел, регтайм, європейська танцювальна музика. Відомі численні стилі джазу: диксиленд, ритм-енд-блюз, соул, рок-н-рол, свінг, бі-боп, биг-біт, кул, новоорлеанський, чиказький та ін. Поява музикантів неамериканського походження сприяла становленню багатьох національних джазових шкіл, в тому числі української. Визначними представниками були Л.Армстронг, Д.Елінгтон, Б.Гудмен, Дж.Данкворт, О.Цфасман, Л.Утьосов, та інші. Кращі риси мали значний вплив на творчість К.Дебюсі, Д.Гершвіна, І.Стравинського, М.Равеля, Л.Бернстайна, Л.Колодуба, Р.Паулса та інших. Колективи, які виконують джазову музику мають назви: джаз- бенд, симфо-джаз, вокальний джаз, тощо.

 

Луї Армстронг, «король» джазу

 

 

 

 

 

 

Елла Фітцжеральд,джазова вокалістка

 

 

См. відео       

Блюз -(англ. blues - сум) - лірична пісня американських негрів, для якої властива імпровізаційність виконання. Значною мірою блюз  суттєво вплинув на формування джазу та джазової музики. Жанрові особливості блюзу використовували Дж.Гершвін («Рапсодія в стилі блюз»), М.Равель та інші композитори.

Рок-музика - розвивається за такими напрямками: ритм-енд-блюз ( музика афроамериканського населення, поєднання танцювального біту та урбаністичного блюзу), рок-н- рол ( виник на основі ритм-енд-блюзу),

Елвіс Преслі, «король» рок-н- ролу

біг-біткантрі –рок, фолк-рок(народний, сільський стиль) ,

психоделічний рок (віддзеркалення руху хіпі),

хард-рок (важкий або жорсткий рок),

арт-рок (симфонічний або класичний рок),

глем- рок (виник у Великобрітанії).

 

Боб Дилан, кантрі-рок

 

Д. Хендрікс, психоделічний рок

 

гурт «Led Zeppelin», хард-рок

 

гурт « Queen», глем-рок

 

Електронна музика – музика, створена за допомогою електронного обладнання. Найвидатніший представник Жан Мішель Жарр.

Диско- це жанр танцювальної музики, який виник у 70х роках.

Реп-(англ. raprapping - легкий удар,) - вокальна манера виконавства, де скоромовно промовляється текст. Манеру речитативного репу широко застосовують диджеї, ведучі радіо та телепрограм, зокрема, формулу репа: «питання – відповідь».

Сучасна українська музика представлена в усіх напрямках та  жанрах- від ліричної пісні, фольклору до масової комерційної естради, від джазових імпровізацій до безлічі напрямів та жанрів рок-музики. Наприклад, гурти «Океан Ельзи», «Брати Карамазови», «ВВ», «Скрябін» та інши. В Україні є багато фестивалей та конкурсів, які збирають велику кількість прихильників популярної музики. Це такі відомі фестивалі як «Таврійські ігри», «Червона рута», «Республіка Kazantip» та ін., етнічні фестивалі « Країна мрій», « Шешори».

 


 


 Поп-музика це:

·                   у широкому значенні – музика розважального жанру;

·                   у вузькому значенні – музика, породжена масовою культурою на комерційній основі, популяризується засобами масової інформації;

·                   У значенні «розповсюджена музика», всі різноманітні жанри;


      

              


1.           Як поділяється сучасна музична культура?

2.           Розкажи про джазові напрямки.

3.           Яких видатних виконавців рок-музики ти знаєш?

4.           Розкажи про сучасну  українську музику.

5.           Як можна охарактеризувати поп-музику?

Немає коментарів:

Дописати коментар