Мета: продовжити обговорення правил безпечної поведінки дітей удома за
відсутності
батьків; розширити уявлення учнів про причини виникнення пожежі в побуті та
її
наслідки; вчити відтворювати порядок дій при опосередкованій небезпеці,
викли-
кати рятувальні служби; виховувати обережність, уважність.
Обладнання: ілюстрації.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу
II. Актуалізація знань
1. Вікторина
— Які чинники впливають на здоров’я людини?
Ø Зніме втому, підніме тон, вночі до нас приходить... (сон).
Ø Що вдихаємо-видихаємо і навколо його маємо? (Повітря)
Ø Щоб здоровий вигляд мати, що ми маємо вживати? (Овочі)
Ø Тече, в’ється, наче стрічка, в ній купаємось, це... (річка).
Ø Мов цілюще джерело, сонце нам дає... (тепло).
2. Бліцопитування
— Дайте відповіді на запитання, користуючись підказками.
Ø Чому люди хворіють?
Ø Що таке здоровий спосіб життя?
Довідничок: мікроби, нервують,
сваряться, свіжа їжа, поганий одяг, як відпочиває, як працює, чим захоплюється,
що їсть і п’є, не вживає алкогольних напоїв, зарядка, особиста гігієна,
доброзичливість.
3. Пояснення вислову
Життя дається людині на добрі справи (Ґенріх Ґейне).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Робота над загадками
·
Бажаний гість замість
цукерок дрова їсть. (Вогонь)
·
Шкварчить і злиться,
води боїться. (Вогонь)
·
Лежать у порядку
дерев’яні малятка,
Білі,
здорові, всі чорноголові. (Сірники)
— Чи часто ви залишаєтесь удома самі або з братом чи
сестрою?
― Про що вам говорять
батьки, коли ви залишаєтесь удома наодинці?
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про причини виникнення
пожежі в побуті та її наслідки та будемо вчитися діяти за цих умов.
ІV. Сприймання і усвідомлення матеріалу
1. Розповідь учителя
— Ви вже знаєте, що власна оселя може бути небезпечною
для вашого життя і здоров’я. Через що це може статися? Наприклад, через пустощі
з вогнем.
— Що слід робити, коли пожежа виникла у вашому
помешканні?
— А як учинити, коли пожежа сталася у сусідів або в
під’їзді?
— Спочатку з’ясуйте, що відбувається. Обережно відчиніть
двері. Якщо на сходовій площадці багато диму, негайно зачиніть двері.
Телефонуйте у пожежну службу. Якщо телефону немає, кличте на допомогу з вікна
чи балкона.
— Як захистити помешкання від диму?
Потрібно позатикати мокрими ганчірками щілини навколо
дверей, вентиляційні отвори, зачинити вікна, балконні двері.
— Чому не варто вибігати на сходову площадку? Сучасні
будинки будують таким чином, що вогонь з іншої квартири не пропалить ані стелю,
ані підлогу твоєї квартири. Тому слід спокійно чекати на допомогу в тій
кімнаті, де є балкон.
Якщо кімната наповнилася димом, необхідно вийти на
балкон, зачинивши за собою двері, й чекати рятівників. Допомогти людині при
пожежі може вогнегасник. Якщо у вас удома є вогнегасник, обов’язково попросіть
батьків навчити користуватися ним.
Усіх випадків безпечної поведінки під час пожежі
передбачити не можна.
Тому дуже важливо завчасно обміркувати з дорослими, якими
будуть ваші дії.
2. Робота за підручником (с. 95–99)
— Розкажіть за малюнками на с. 95–97, як слід діяти, якщо
у сусідній квартирі в багатоповерховому будинку виникла пожежа.
— Як викликати пожежників?
— Що робити, якщо телефона немає?
— Як захистити квартиру від диму?
— Як слід діяти, якщо пожежа виникла в сусідньому
будинку.
— Як слід діяти, якщо пожежа виникла в школі, магазині,
кінотеатрі.
Учні виконують завдання на с. 98–99.
3. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення і систематизація
знань.
1. Робота в парах
1) Аналіз ситуації.
Ти живеш у сільській місцевості. У твоїх сусідів виникла
пожежа. І ти знаєш, що в них нікого вдома немає. Якими будуть твої дії?
·
Повідомлю сусідів про
пожежу в їхньому будинку.
·
Викличу пожежників,
повідомлю їм про пожежу й адресу сусідів.
·
Буду намагатися
самотужки погасити пожежу.
·
Кликатиму на допомогу
людей з інших будинків.
2) Що належить до горючих матеріалів?
Сталь, папір, вата, пісок, вугілля, бензин, скло, дерево,
вода, пластмаса, гума, тканина, гас, фарба, лак, вовна.
1.
Робота над прислів’ями
v Криком вогню не згасиш.
v Сірник маленький, а біда від нього велика.
v Не грайся з вогнем, бо попечеш собі руки.
3. Робота в зошиті, с.
4. Фізкультхвилинка
5. Робота в групах
Як ви будете
діяти, коли:
Ø у приміщенні багато диму;
Ø загорівся одяг;
Ø приміщення заповнилося чадним газом?
— Складіть з товаришем по парті діалог між «потерпілим»
та «оператором» служби «101».
VI. Підсумок уроку
— Як ви чи хтось із ваших рідних, знайомих ледь не
постраждали під час пожежі.
— Якими будуть
ваші дії під чає пожежі у вашому будинку?
— Якими будуть
ваші дії, якщо у під’їзді виявили дим?
— Який предмет
може допомогти людині при пожежі?
— Чи є у вас
удома вогнегасник?
— Чи вмієте ви ним користуватися?
Немає коментарів:
Дописати коментар