пʼятниця, 22 січня 2021 р.

Психологічний розвиток підлітка


§ 14. Психологічний розвиток підлітка


У цьому параграфі ти:

  • дізнаєшся про особливості інтелектуального та емоційного розвитку підлітків, зміну структури їхніх потреб;
  • проаналізуєш роль цінностей у житті людей;
  • вчитимешся розрізняти справжні цінності і свідомо формувати власну шкалу цінностей;
  • дізнаєшся про зв’язок цінностей і здоров’я.

Підлітковий вік — період суттєвих психологічних змін, розвитку інтелектуальної та емоційної сфер, появи нових потреб і можливостей, формування характеру і особистої системи цінностей.

По черзі назвіть те, що ви вважаєте основною перевагою і найбільшим недоліком підліткового віку.

Розвиток інтелекту

Майже до кінця XX ст. учені вважали, що інтелектуальний розвиток людини завершується до початку її статевого дозрівання. Нині достеменно відомо, що це не так, оскільки мозок, як і тіло, розвивається щонайменше до 20 років.

Однак уже тепер твій інтелект набуває сили: ти спроможний опрацьовувати великі обсяги інформації, робити висновки зі своїх спостережень, логічно й абстрактно мислити, прогнозувати розвиток подій (думати про те, що може статися, а не лише про те, що сталося) і приймати рішення на основі аналізу багатьох варіантів.

Цей позитивний процес ускладнюється певними проблемами. Для підліткового віку характерне критичне переосмислення всього, у тому числі й цінностей, які сповідують батьки, вчителі, суспільство. Раніше ти вважав, що тато й мама завжди мають рацію, а тепер здатний збагнути, що вони можуть і помилятися. Ти дедалі частіше сперечаєшся з ними про одяг, музику чи твоїх друзів, порівнюєш їх з іншими батьками, помічаєш, що іноді слова дорослих не відповідають їхнім вчинкам.

Тебе більше хвилює несправедливість, що трапляється у школі: «Моя сусідка по парті списала в мене контрольну й отримала дванадцятку, а мені поставили вісімку лише за те, що вчительці не сподобалися мої сережки».

Ти замислюєшся над глобальними проблемами нерівності: «Чому одні мають усе від народження, а інші так багато страждають?»

Розвиток емоційної сфери

Відчутними у підлітковому віці є емоційні зміни. Підлітки стають вразливішими, частіше потерпають від тривоги і різких змін настрою. Їм важче стримуватися під час конфліктів та у ситуаціях, коли їх несправедливо ображають. Тому для тебе важливо розвивати навички самоконтролю. Це допоможе уникати зайвих суперечок і взаємних образ.

Життя підлітків доволі стресове. Школа, уроки, додаткові заняття, непрості стосунки з дорослими, друзями, переживання через критику, реальні чи уявні проблеми — усе це призводить до перевтоми і погіршення самопочуття. Тому кожному треба вчитися керувати стресами, відпочивати і розслаблятися.

Підлітки переживають нові для себе почуття: з’являється інтерес до протилежної статі, виникають симпатії, а також розчарування, якщо ці почуття не взаємні.

Розвиток потреб

Змінюється і структура твоїх потреб. Пригадай, що людина має три групи базових потреб (мал. 4, с. 10):

  • фізіологічні — в їжі, одязі, житлі, безпеці;
  • соціальні — у спілкуванні, дружбі, любові, належності до групи, повазі, визнанні;
  • духовні — пізнавальні, естетичні, потребу в самореалізації.

У підлітковому віці найактуальнішими стають соціальні потреби. Підлітки більше часу проводять у колі приятелів, підтримують тісні стосунки з одним-двома близькими друзями, прагнуть спілкування з протилежною статтю.

Ви, напевно, пам’ятаєте вірш Тараса Шевченка «Мені тринадцятий минало...». У ньому розкрито не лише проблеми кріпацтва, а й особливості підліткового віку.

Прочитайте уривок з цього вірша і поміркуйте:

  • Які особливості емоційної сфери підлітка описано в ньому?
  • Які інтелектуальні особливості змушують хлопця замислитися над несправедливістю, що існує в суспільстві?
  • Як вплинуло на нього спілкування з дівчиною?

Психологічний стан підлітка майстерно відтворено у повісті Дж. Д. Селінджера «Над прірвою у житі». Вона багато років полонить серця молодих читачів спільним для всіх підлітків бажанням жити у справедливому світі без війн, брехні й насилля над особистістю.

Мені тринадцятий минало.

Я пас ягнята за селом.

Чи то так сонечко сіяло,

Чи так мені чого було?

Мені так любо, любо стало,

Неначе в Бога...

Уже прокликали до паю,

А я собі у бур’яні

Молюся Богу... І не знаю,

Чого маленькому мені

Тойді так приязно молилось

Чого так весело було?

Господнє небо, і село,

Ягня, здається, веселилось!

І сонце гріло, не пекло!

Та недовго сонце гріло,

Недовго молилось...

Запекло, почервоніло

І рай запалило.

Мов прокинувся, дивлюся

Село почорніло,

Боже небо голубеє

І те помарніло.

Поглянув я на ягнята -

Не мої ягнята!

Обернувся я на хати -

Нема в мене хати!

Не дав мені Бог нічого!..

І хлинули сльози,

Тяжкі сльози!.. А дівчина

При самій дорозі

Недалеко коло мене

Плоскінь вибирала

Та й почула, що я плачу,

Прийшла, привітала,

Утирала мої сльози

І поцілувала...

Неначе сонце засіяло,

Неначе все на світі стало

Моє... лани, гаї, сади!..

І ми, жартуючи, погнали

Чужі ягнята до води.

1847 р.

Духовний розвиток і життєві цінності

Підлітковий вік — важливий етап духовного розвитку. Це пора пошуку самого себе і свого місця у світі, усвідомлення життєвої місії, формування основоположних принципів і життєвих цінностей.

Цінності — це те, що є важливим для людини, за допомогою чого вона звіряє й оцінює будь-що у своєму житті, визначає власні пріоритети.

Цінності впливають на нас, нашу поведінку і визначають життєвий шлях. Навіть якщо ти не докладеш до цього зусиль, твоя система цінностей сформується під впливом обставин і твого оточення: батьків, друзів, телебачення. Дехто цим і обмежується. Та подумай, чи не є ця сфера надто важливою, щоб дозволяти іншим людям чи обставинам вирішувати твою долю?

Цінності, які найчастіше називають підлітки:

  • здоров’я своє і близьких;
  • зовнішня краса;
  • популярність;
  • вірна дружба;
  • дружна родина;
  • успіхи у школі;
  • можливість займатися улюбленою справою, допомагати людям;
  • любов;
  • безпека;
  • душевний спокій;
  • цікаве дозвілля;
  • пригоди;
  • багато грошей;
  • модний одяг.

1. Запишіть 10 найважливіших для вас цінностей.

2. Прочитайте притчу «Найважливіші речі» (с. 95). Поміркуйте:

  • Які життєві цінності схожі на велике каміння, які на мале, а які — на пісок?
  • Як ви їх розрізняєте?
  • У якому порядку «наповнюєте глечик» на цьому етапі свого життя?
  • Як можна більше дбати про «велике каміння»?

Найважливіші речі

Один юнак постійно непокоївся з приводу свого життя і майбутнього. Якось, гуляючи берегом моря, зустрів він мудрого старця.

— Що тебе тривожить, юначе? — запитав старець.

— Здається, я не можу збагнути, що в житті для мене найважливіше, — відповів юнак.

— Це дуже просто, — сказав старець. Він підняв із землі порожнього глечика і почав заповнювати його камінням завбільшки з кулак.

Заповнивши глечик по вінця, запитав:

— Цей глечик повний, чи не так?

— Так, — погодився юнак.

Старець мовчки кивнув, узяв жменю дрібних камінців, кинув їх у глечик і злегка потрусив. Камінці заповнили пустоти між великим камінням. Він усміхнувся і запитав:

— А тепер глечик повний?

Юнак ствердно кивнув.

Тоді старець узяв пригорщу піску і висипав його у глечик. Пісок заповнив пустоти, що залишилися.

— Ось відповідь на твоє запитання, — сказав старець. — Велике каміння — це найважливіші речі в житті: родина, кохана людина, твій духовний розвиток, мудрість. Якщо втратиш усе, крім цього, твоє життя все одно буде повним.

Він хвильку помовчав, а відтак мовив:

— Дрібні камінці — це також важливі для тебе речі: робота, дім, матеріальний добробут. А пісок — дрібниці, які насправді не мають жодного значення.

Юнак слухав дуже уважно, і старець продовжив:

— Деякі люди роблять помилку. Вони спочатку засипають у глечик пісок, і в ньому не лишається місця для каміння. Так і в житті. Якщо витрачати сили на дрібні й незначущі речі, у ньому не буде місця для найважливіших цінностей. Тому передусім подбай про велике каміння, не забувай і про дрібне. А пісок хвилі життя самі наб’ють у проміжки між ними.

Життєві цінності і здоров’я

Вчені дослідили, як обрані людиною життєві цінності впливають на її здоров’я і добробут. Вони з’ясували, що існує кілька десятків цінностей, спільних для всіх людей, незалежно від того, у що вони вірять і де живуть. Це — любов, дружба, оптимізм, толерантність, чуйність, довіра, душевна щедрість, самоповага тощо. Також доведено, що, покладені в основу життя, такі цінності сприяють кращому здоров’ю; менш стресовому життю; більшій впевненості в собі; стабільнішому подружньому життю; більшій за середню впливовості; вищому рівню фінансового добробуту; відчуттю самоповаги і сенсу життя.

Про те, як важливо у твоему віці обирати правильні цінності, знято веселий фільм «З 13 у 30» (режисер Гаррі Вінік, виробництво «Коламбія Пікчерз», США, 2004 рік).

Кому з дівчат не хочеться бути схожою на красунь з обкладинок модних журналів? У день, коли Дженні виповнилося 13 років, її бажання раптом здійснюється. Вона прокидається тридцятирічною редакторкою найпопулярнішого модного журналу. З одного боку, тепер вона має все, про що мріяла: шикарний автомобіль, модний одяг, десятки кавалерів, а з іншого — розуміє, що на шляху до цього втратила те, що було для неї найважливішим - теплі стосунки з батьками, вірного друга і справжнє кохання.

1*. Усе, що ми цінуємо, поділяють на те, що можна придбати за гроші, і те, чого за гроші не купиш. Наприклад:

  • «Можна купити ліки, та не купиш здоров’я»;
  • «Можна купити дім, та не купиш затишку»;
  • «Можна купити ліжко, та не купиш спокою».

Поміркуйте, які цінності є важливішими для вас: матеріальні чи духовні?

Підлітковий вік — період суттєвих психологічних змін, розвитку інтелектуальної та емоційної сфер, зміни структури потреб. Це також важливий етап духовного розвитку — пошуку самого себе, усвідомлення своєї місії, формування життєвих цінностей.

Цінності — це те, що є важливим для людини, за допомогою чого вона звіряє й оцінює будь-що у своєму житті, визначає власні пріоритети.

Якщо людина сповідує загальнолюдські цінності, вона зазвичай виграє (має краще від середнього здоров’я, вищий рівень впливовості та фінансового добробуту, переживає менше стресів, відчуває більшу самоповагу і сенс життя).


 

Немає коментарів:

Дописати коментар