Мета: обґрунтувати необхідність поваги й толерантного ставлення до інших людей; учити гуманному ставленню до оточуючих людей; розвивати навички роботи в команді; виховувати чуйність, милосердя, доброзичливість до людей, які потребують допомоги.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, текст на
дошці або плакат із заповідями, аркуші паперу формату А4, маркери, картки з
таблицею, зошити, картки із ситуаціями, аудіозапис пісні «Вместе весело шагать
по просторам».
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя. Установка
на позитивний настрій.
Дітям пропонують умовно одягнути «рожеві окуляри» і
подивитися навколо. Як змінилося наше ставлення до навколишнього середовища? Як
змінився настрій?
Пам’ятай: корисно сприймати й розглядати дійсність, ніби крізь
«рожеві окуляри».
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної
діяльності учнів
Ø
Вибіркове заслуховування
повідомлень
А) Як перетворити свої вади на перемоги?
Б) Практична допомога членам сім’ї, хворим на застуду.
В) Допомога людям із обмеженими можливостями.
І варіант
Вибіркове заслуховування листів-порад (за другим
рівнем попереднього домашнього завдання)
ІІ варіант (за умови, якщо
учні не обрали домашнє завдання другого рівня для виконання)
Ø
Малюнок «Добрі вчинки»
Діти малюють своїх улюбленців-звірят і розповідають про
їхні вчинки, що гідні поваги (наприклад: узимку добра білка ділиться з усіма
запасами, які вона зробила влітку тощо).
Висновок. Стався до інших людей так, як ти хочеш, щоб вони
ставилися до тебе.
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Девіз уроку:
«Будьмо доброзичливими! Лише добро творить добро!
Проявляймо скрізь і всюди доброчинність!»
ІV. Вивчення нового матеріалу
1 Гра «Кращий — гірший — рівний»
—
Інколи вам здається, що ви — кращі за інших, а часом — що найгірші. Існує
третій спосіб спілкування — почуватися нарівні з оточуючими. Зараз спробуємо
зробити це. Починайте всі одночасно вільно рухатися по класу.
Уявіть, що ви — найкращі, наприклад, найрозумніші. Як ви
при цьому ходите, як тримаєтеся? Продемонструйте.
Тепер замріть на хвилинку. Уявіть, що ви — найгірші за
всіх, що інші учні сильніші, красивіші. Знову походіть по класу, покажіть, як
ви почуваєтеся при цьому, як будете триматися.
Тепер зупиніться. Об’єднайтесь у пари: один із вас буде
«кращим», другий — «гіршим». Розкажіть одне одному про свої почуття: «кращий» —
про почуття переваги («Я гордий... Я почуваюся … У мене рівна спина тощо»);
«гірший» — що йому дає цей стан («Мої плечі опущені... Я розмовляю пошепки... Я
почуваюся …»).
А тепер ви стали рівними. Що ви бачите при цьому одне в
одного? Що ви можете робити в такому стані? Як ви почуваєтеся? Як ви розумієте
одне одного? Розкажіть про це в парі.
Висновок. Коли ви рівні, виникає почуття поваги, взаєморозуміння.
2 Інтерактивна робота з термінами
♦ Поваги гідні тільки фізично сильні люди.
♦ Поваги гідні тільки інтелектуали.
♦ Поваги гідна кожна людина.
Ø
Дискримінація — це
порушення або позбавлення людини права за расовою, національною, статевою,
релігійною чи іншою ознакою (принижувати інших людей, вважати їх гіршими за
себе).
Усе може початися з того, що певній групі (дівчатам,
хлопцям, дорослим, літнім, афроамериканцям, європейцям тощо) приписують якісь
негативні риси — лінощі, недоумкуватість, хитрість. Таке ставлення називають
упередженням. Воно ображає і спричиняє дискримінацію. Щоб цього не сталося,
треба помічати в людях особливі риси.
— Подумайте й розкажіть, що в людях здається вам гідним
поваги, які особливі якості можна цінувати. Станьмо в коло.
Педагог дає комусь із учнів гарну повітряну кульку або
квітку зі словами: «Марічко, ти — особлива, бо ніколи не відволікаєшся на
заняттях». Марічка передає кульку своєму сусідові та називає його особливі
якості. Гра триває доти, доки всі діти не скажуть, за що вони поважають своїх
друзів. Після цього обговоріть із дітьми, за що вони поважають батьків, братів,
сестер тощо.
Висновок. Діти, узявшись за руки, разом промовляють: «Я —
особливий, ти — особливий, ми — особливі. Тому ми поважаємо одне одного».
Запитання та завдання для бесіди
♦ Які
чесноти в людях заслуговують на найбільшу повагу?
♦ Які
вчинки із названих заслуговують на повагу, а які — ні:
1) найсильніший у дворі хлопчик б’є тих, хто з ним не
згодний;
2) тато кричить на сина через те, що той погано вчиться;
3) людина годує безпритульних тварин;
4) хлопчик захистив дівчинку від хуліганів;
5) дівчинка не пішла відвідати хвору бабусю через те, що
їй задали додому багато уроків;
6) хлопчик не встиг вивчити урок, бо мами не було вдома,
і він доглядав братика.
Ø Толерантність — це здатність поважати погляди й уподобання інших людей незалежно від того, чи збігаються вони з твоїми.
І варіант
Ситуативні
задачі «Добре чи погано»
1) Станіслав любить собак, а Віталій — кішок, тому вони
перестали дружити.
2) Наталя не хоче сидіти за однією партою із Самірою, бо
та не може відвідувати танцювальний гурток за браком грошей у батьків.
3) Андрійко погано розв’язує задачі, а Олеся — добре,
тому допомагає своєму товаришеві.
ІІ варіант
Творче
завдання «Молоді й літні»
Прочитати дітям приказки та прислів’я: «Шукай правди у
старих, а сили — у молодих», «Шануй батька й неньку, буде тобі гладенько», «І
старість не страшна, коли молоді поважають».
Завдання: розповісти, за що
літні люди можуть поважати молодих, а молоді — старих (наприклад: літніх людей
можна поважати за мудрість, терпіння, життєвий досвід; молодих — за турботу про
літніх людей, уміння працювати тощо).
Об’єднати дітей у пари (із двох друзів). У кожній парі
один — «молодий», інший — у ролі людини похилого віку. Діти мають розповісти,
за що друзі поважають одне одного (наприклад: «Я тебе поважаю за те, що
виростив хороброго сина, який захистив мене від хуліганів»).
Висновок. У кожної людини є якості, за які її можна поважати й
любити.
Ø
Милосердя — це конкретна
допомога кожному, хто її потребує, співчуття до немічного.
Символ милосердя
Важливо щодня і щогодини творити добро. Про це нам розповідала Матір Тереза, лауреат Нобелівської премії миру 1979 року. Ці заповіді виписані на стіні дитячого притулку в місті Сіжу Бавані.
(На дошці або на плакаті — її заповіді. Їх діти
зачитують уголос.)
♦ Люди бувають нерозумними, нелогічними й
егоїстичними.
І все ж люби їх!
♦
Коли чиниш добро, то люди будуть закидати тобі, що ти дієш із власної вигоди й
самолюбства.
І все ж проявляй доброчинність!
♦ Коли
ти досягнеш успіху, у тебе знайдеться чимало фальшивих друзів і справжніх
ворогів.
І все ж прагни успіху!
♦
Якщо ти досягнув безмежного щастя, заздрісники тебе у спокої не залишать.
І все ж намагайся бути щасливим!
♦ Те,
що ти будував роками, може вмить зруйнуватись.
І все ж не розчаровуйся, будуй далі!
♦
Турботу, яку проявив сьогодні, люди завтра не згадають, а інколи й дорікатимуть
за неї.
І все ж таки не відвертайся, допомагай!
♦
Допомагаючи іншим, ти сам можеш потрапити в скруту.
І все ж піднімайся творити добро!
♦
Віддавши світові найкраще, ти отримаєш не подяку, а осуд, і все ж ділися
найкращим! Урешті-решт, ти сам переконаєшся, що все це між тобою і Богом.
І що це — ніколи не було між ними і тобою.
Звучить музика до пісні «Вместе весело шагать по
просторам».
Діти співають і по черзі придумують рухи до слів пісні. (Подано
мовою оригіналу).
Вместе
весело шагать по просторам,
По
просторам, по просторам!
И,
конечно, припевать лучше хором,
Лучше
хором, лучше хором!
Спой-ка
с нами, перепёлка-перепёлочка.
Раз
иголка, два иголка — будет ёлочка.
Раз
дощечка, два дощечка — будет лесенка,
Раз
словечко, два словечко — будет песенка.
Вместе
весело шагать по просторам,
По
просторам, по просторам!
И,
конечно, припевать лучше хором,
Лучше
хором, лучше хором!
В
небесах зари полоска заполощется.
Раз
берёзка, два берёзка — будет рощица,
Раз
дощечка, два дощечка — будет лесенка,
Раз
словечко, два словечко — будет песенка.
Вместе
весело шагать по просторам,
По
просторам, по просторам!
И,
конечно, припевать лучше хором,
Лучше
хором, лучше хором!
Нам
счастливую дорожку выбрать надобно.
Раз
дождинка, два дождинка — будет радуга,
Раз
дощечка, два дощечка — будет лесенка,
Раз
словечко, два словечко — будет песенка.
Вместе
весело шагать по просторам,
По
просторам, по просторам!
И,
конечно, припевать лучше хором,
Лучше
хором, лучше хором!
4 «Мозковий штурм»
— Що ми робили щойно разом? Із якою метою?
— Що ще ми можемо робити разом: спілкуватися, учитись у
школі, грати у футбол, відвідувати гуртки…
— Що нас може об’єднувати з іншими людьми? (Клас,
родина...)
Команда — це група людей, які мають спільну мету й кожен працює
на результат.
— Наведіть приклад неефективної групової співпраці (на
основі аналізу змісту байки «Лебідь, Щука і Рак»).
У
товаристві лад — усяк тому радіє;
Дурне
безладдя лихо діє,
І
діло, як на гріх,
Не
діло — тільки сміх.
Колись-то
Лебідь, Рак та Щука
Приставить
хуру узялись.
От
троє разом запряглись,
Смикнули
— катма ходу…
Що
за морока? Що робить?
А й
не велика, бачся, штука, —
Так
Лебідь рветься підлетіть,
Рак
упирається, а Щука тягне в воду.
Хто
винен з них, хто ні — судить не нам,
Та
тільки хура й досі там.
— Навести приклад ефективної групової співпраці (на
основі аналізу змісту казки «Ріпка»).
Казка «Ріпка»
А в
т о р. Посадив на городі дід ріпку. Виросла ріпка великапревелика. Настала
холодна осінь, а ріпка проситься:
—
Ой, дідусю білобровий,
Занеси
мене в комору.
А в т о р. Став дід ріпку із землі тягти. Тягне-потягне,
витягти не може.
Покликав він на поміч бабусю.
Д і д
—
Ей, бабусю, не сиди.
Ріпку
вирвати допоможи.
А в т о р. Тягнуть-потягнуть, витягти не можуть.
Кличе бабуся свою онучку.
Б а б а
—
Онученько, рідненька,
Допоможи
нам з ріпкою справитись, серденько.
Тягнуть
знову, а ріпка міцно в землі сидить.
А в т о р. Кличе онучка свою собачку Жучку:
О н у ч к а
—
Жучко, де ти, приєднайся.
Ріпку
вирвать постараймося!
І
знову витягнуть не можуть.
А в т о р. Кличе Жучка Кицю:
Ж у ч к а
—
Кицю люба, веселенька.
Злазь
із припічка тепленького.
Рукавички
одягни.
Ріпку
вирвати поможи.
А в т о р. Тягнуть руками, спираються ногами, промучились
увесь день, а ріпка сидить, як пень.
К и ц я. Що ж, доведеться кликати мишку Сіроманку, нашу
вихованку.
З’являється Мишка.
М и ш к а
Щоб
справитися із ріпкою скоренько,
Давайте
зробимо вправи гарненько:
Будемо
гантелі піднімати
Та
м’язи міцні качати.
Раз,
і два, і вліво, вправо —
Вийде
діло в нас на славу.
Ще
раз тягнемо усі.
Стали,
смикнули!
Витягли
ріпку!
(Можна запропонувати по групах інсценувати байку й
казку.)
V. Узагальнення та систематизація матеріалу
1 Робота в парах. Обговорення уривка «Уроки гусей»
У кожної пари — картка. Діти працюють у парах, наводять
приклади із життя свого класу, сім’ї і роблять висновок).
Зміст |
Висновок |
Приклади |
1.
Махаючи крилами, гуси створюють підйомний потік для птахів, що летять за
ними. «У»- подібна будова зграї приблизно на 70 відсотків знижує зусилля під
час польоту порівняно з тим, якби гуси летіли поодинці |
Той, хто рухається
в одному напрямку з іншими, досягає бажаного швидше й легше, тому що інші
члени команди створюють для нього «підйомний потік» |
|
2.
Якщо птах випадає зі зграї і починає летіти сам по собі, він одразу відчуває
супротив вітру і сповільнює рух. Тому намагається найшвидше повернутись у
зграю, щоб скористатися «підйомним потоком», який створює птах, що летить
попереду |
Краще залишатись у
команді з тими, хто рухається в тому ж напрямку, бути готовим приймати
допомогу й самому надавати її іншим членам команди |
|
3.
Коли птах, який летить попереду, втомлюється, він повертається у зграю, а на
його місце стає інший |
Якщо учасники
команди по черзі виконуватимуть найскладнішу роботу і ставатимуть лідерами, —
це піде на користь команді |
|
4.
Птахи, які замикають «У»-подібний ключ, кричать, щоб підбадьорити тих, хто
летить попереду |
Давайте лідеру
тільки позитивні знаки: ніхто не любить, коли хтось заважає |
|
5.
Якщо гуску підстрелили або вона захворіла, зграю залишають ще два птахи. Вони
невідступно летять за нею, допомагають і захищають її, поки вона не одужає чи
помре |
Треба підтримувати
одне одного й у радощах, і в горі |
|
VI. Домашнє завдання
І рівень. Опрацювати статтю в підручнику.
ІІ рівень. Змоделювати
ситуації допомоги іншим людям.
Діти об’єднуються в групи й моделюють ситуації, у яких
потрібна допомога:
♦
захворіла бабуся;
♦
друг зламав руку;
♦
сусід-інвалід у візку потребує допомоги.
ІІІ рівень. Написати
твір-міркування «Наш клас — це одна команда, бо...» або «Портрет милосердної
людини».
VII. Підсумок уроку
— Яка головна думка вірша?
Кажімо
більше добрих слів
Знайомим,
друзям і коханим.
Нехай
комусь тепліше стане
Від
зливи наших почуттів.
Нехай
тих слів солодкий мед
Чиюсь
загоїть рану.
— Скажіть добре слово одне одному.
Разом уголос скажімо добре слово всім людям планети.
Немає коментарів:
Дописати коментар