неділя, 25 жовтня 2020 р.

Шкідливість куріння та негативний його вплив на організм людини.

 Мета:  З’ясувати з учнями як люди становляться курцями, довести учням шкідливість куріння та негативний його вплив на організм людини, що курці – потенційні порушники правил пожежної безпеки.

Розвивати бажання не наживати погані звички, а якщо вони виникли, то позбутись.

Виховувати негативне відношення до нікотину, культуру поведінки, старанне і дбайливе ставлення до свого здоров’я

 

Вступне слово.

      Є  така казка:

У далекому минулому, коли тютюн тільки завезли в Арменію, біля підніжжя Арарату жив добрий старик. Він був дуже мудрий і одразу не полюбив це зілля, і намагався переконати людей не вживати його.

Одного разу він побачив, як купці розклали свій отруйний товар. Вони закричали:

- Божественний лист! Божественний лист! У ньому речовини від всіх хвороб!

Біля них зібралося багато людей. Підійшов і дід, промовивши:

- Цей божественний лист приносить людям користь: в дім курця не зайде злодій, його не вкусить собака, він ніколи не стане людиною похилого віку.

- Ти правий, мудрий старче, але звідки ти знаєшь про такі можливості божественного листа? – спитали купці.

Дід посміхнувся і пояснив:

- Злодій не зайде у дім курця, тому що той віддає багато грошей за тютюн і стає бідним, і у нього не має що красти. Крім того, від тютюнопаління він буде кашляти всю ніч, а злодій не заходить у будинок людини, яка не спить. Через декілька років тютюнопаління людина слабне, у неї починають боліти ноги, вона буде ходити з паличкою у руці. А яка собака вкусить людину із паличкою? І, наприкінець, курець ніколи не стане людиною похилого віку, тому що помре молодим.

Відійшли люди від купців, бо зрозуміли, як корисний божественний лист.

От якби всі люди, які палять, прислухалися до порад цього діда, і зрозуміли, що вони підривають своє здоров'я та скорочують свій вік.

 

Куріння – велике лихо. Доведено, що куріння тютюну призводить до виникнення різних захворювань, які спричиняють передчасну смерть людей. Курець живе на 6 – 8 років менше, ніж його ровесник, який не курить. Причина одна: куріння – надзвичайне лихо і велика небезпека для здоров’я.

Нікотин збирає сьогодні моторошну данину. Від хвороб, які він викликає, щороку помирає близько мільйона людей.  Тож не даром його назвали “чумою ХХ століття”. Курці, наприклад, у 9 разів частіше гинуть від раку, ніж люди, які не палять.

“Краплина нікотину вбиває коня !” Велика гарна тварина від краплини страшної отрути. Дуже чутливі до нікотину птахи. Якщо змочити кінчик скляної палички у нікотині і доторкнутися до дзьоба голуба, то він загине. Якщо голуба помістити під скляний ковпак і впустити туди дим однієї цигарки, через кілька хвилин він загине. Краплина нікотину призводить до загибелі всіх риб в акваріумі. Чому ж незважаючи на такі страшні дані кількість курців не зменшується?

Чому ж багато людей палять, хоча знають, що це шкідливо для здоров’я?

Розповідь.

Народна мудрість каже: «Подивись на вигляд і не питай про здоров’я».

Чи всі діти народжуються здоровими?

Як необхідно загартовувати свій організм з раннього дитинства?

Перелічіть хороші і погані звички.

 

 На жаль діти часом виробляють не тільки хороші звички, але й наживають погані, згубні для організму звички, наче спеціально, щоб із здорового організму зробити хворий.

Бажання спробувати палити часто виникає в дитинстві через наслідування дорослих, в підлітковому віці – для демонстрації своєї самостійності або незалежності, а також під впливом реклами та сімейних звичок, поведінки.

-         Які реклами по телебаченню ви бачили про тютюнові вироби? ( йде бесіда про реклами).

І дуже добре, що багато людей, особливо лікарі, педагоги, батьки підняли питання про заборону реклами на телебаченні про тютюнові вироби.

-       А що написано на пачці сигарет? (Демонструю пусту пачку сигарет), читаємо напис: Мінздоров’я попереджує: “Паління шкідливе для вашого здоров’я”.

-       Скажіть будь ласка, чому ж знаючи якої шкоди завдають ці цигарки здоров’ю діти все – таки стараються випробувати себе і частенько потрапляють в капкан залежності, якої не тільки важко позбутись, але й часом неможливо ?

Причини поширення обсягу виготовлення тютюнових виробів та їх реклами.

Бесіда.

В останній час досить сильно підвищилось виробництво тютюнових виробів в Україні. На тютюнових фабриках встановлюється нове імпортне обладнання, яке значно розширює асортимент тютюнової продукції і збільшує обсяги виробництва.

1.     Як ви думаєте чому збільшується обсяг виробництва? Так, діти, все це має дві сторони : перша – поява нових робочих місць для населення, змога заробити гроші: друга – збільшення людей, які палять і тим самим завдають шкоду своєму здоров’ю і здоров’ю оточуючих.

2.      Що допомагає розповсюдженню тютюнових виробів?

Звичайно, яскрава реклама, яка допомагає запалювати в серцях молодого покоління бажання спробувати цієї отрути.

Соціальні негаразди, які тимчасово існують в нашому суспільстві, теж впливають на збільшення армії людей, які палять.

Зростає надходження в Україну тютюнової продукції з США, Англії та інших розвинених країн, де звичка палити вже стала немодною, забороняється на законодавчому рівні реклама тютюнових виробів, проходять гучні судові процеси про виплати грошових компенсацій за втрачене здоров’я курцям.

Висновок.

Будемо надіятися, що незабаром в Україні на державному рівні почнуть робити реальні кроки, аби загальмувати розповсюдження на її території “чуми ХХ століття” – тютюнопаління.

               Висновок:  Це трапляється з багатьох причин. Діти найчастіше наслідують дорослих; думають що це правильно, коли дорослі чоловіки і жінки палять. Такі діти зразу хочуть стати дорослими, а дорослість свою вбачають у тому, щоб закурити цигарку, як це показують у зарубіжних фільмах.

Діти часто потрапляють в гурт старших дітей, і дуже хочуть утриматися в цьому товаристві, бо їм імпонує дружба зі старшими, але не всі товариства та гурти хороші, де розказують прочитані книжки, переглянуті фільми тощо. Шукайте друзів там, де немає загрози для вашого життя і здоров’я. Курити діти також починають під впливом реклами, як ми вже сказали, та наслідуючи старших у сім’ї: брата чи батька.

Діти, ви повинні були підготувати повідомлення про  наслідки паління. Тому перед нами зараз виступлять учні-інформатори.

 

Дія нікотину на нервову систему.

Куріння викликає безперервне збудження, що ослаблює гальмівний процес, а це веде до виснаження нервової системи. Погіршується пам’ять, знижується працездатність. Людина, яка палить, стає роздратованою, нервується через дрібниці.

Дія нікотину на опорно – рухову систему.

Людина втомлюється під час бігу або навіть від тривалої ходьби. З’являються сильні болі в ногах. Облітеруючий ендортеріїт – ураження кровоносних судин нижніх кінцівок. Куріння погіршує і рухову реакцію на світові подразники. Це негативно впливає, наприклад, на роботу водіїв транспорту.

 

 

Дія нікотину на травну систему.

Після кожної викуреної сигарети різко підвищується кислотність шлунку. Їжа вчасно не перетравлюється, можлива загроза виразки дванадцятипалої кишки. Куріння притупляє почуття голоду, бо порушується дія ферментів, її розщеплення та всмоктування в тонких кишках.

Дія нікотину на кровоносну систему.

Здорове серце скорочується 100000 разів за добу і перекачує 100 тон крові. Серцевий м’яз працює легко, ритмічно, не втомлюючись, забезпечуючи  клітини організму достатньою кількістю кисню, піддержуючи тиск 130 / 70 мм рт. ст. Під впливом куріння число серцевих скорочень збільшилося на 30 – 40 ударів за хвилину. Серцевий м’яз гірше працювати і за добу на 2 – 3 тони крові менше перекачує. Серце зношується, старіє.

Дія нікотину на слух.

Тютюновий дим подразнює слизові оболонки ротової порожнини і носової, дихальних шляхів. Вранці людина кашляє. Через те, що знижуються захисні властивості слизових оболонок, часто хворіє на простудні захворювання.

Тютюновий дим, потрапляючи у внутрішнє вухо, викликає запалення євстахієвої труби. Пошкоджуються слухові рецептори. З’являються біль у вусі, погіршується слух.

Дія нікотину на зір.

Під дією нікотину і багатьох інших токсичних речовин, які містяться в тютюновому димі, в заядлих курців нерідко виникає тютюнова амбліопія, яка характеризується послабленням сприймання червоного кольору (червоні кольори здаються блідими) знижується гострота зору,  з’являються плями в полі зору.

 

Цигарку взяв малий хлопчина,

Як паровоз іде й димить.

Й не думає того дитина,

Що це страшна для нього мить.

Він виробля погану звичку,

Бо вже звикатиме палить.

Здоров’ячко як рукавичку,

Він може просто загубить.

Хворітимуть його легені,

Всі органи і голова.

А він стиска цигарку в жмені,

Та ще й радіє і співа!

Бо думає що хитрий дуже,

Що він усіх перехитрив!

До себе ставиться байдуже

І сто болячок вже нажив.

Але про це він ще не знає

Не всі ще органи болять.

І знов цигарку витягає,

Бо хочеться дорослим стать.

Та сильним, гарним він не стане!

Бо зріст вповільнюватись став.

Усе, що в світі є погане,

Хлопчина в організм запхав

Та ще й в залежність від цигарки

Потрапив хлопець, як в капкан.

Не допоможуть слово й лайки,

Тепер над ним – цигарка Пані

Така маленька і нікчемна!

А влада в неї – он яка!

Вона щосили не даремно

Трима в полоні хлопчака.

А він їй зразу підкорився,

Бо сили-воленьки не мав.

Отак малий аз дороги збився,

Ослаб і зовсім хворий став.

Тепер одна погана звичка

У хлопця є й здоров’я їсть.

Поглянь яке чарівне небо

Нас кличе в синю висоту!

Яке життя довкіл прекрасне!

Росинки на траві блищать

Яке чарівне сонце ясне

І неповторна кожна мить!

Й життя у кожного єдине

І неповторне, лиш одне!

А ти у світі цім – людина!

І хай біда тебе мине.

В хворобі щастя не буває,

Лише в здоров’ї щастя є!

Весела думка всіх єднає,

Здоров’я, лиш, дурний псує.

 

Куріння пов’язане з виникненням звикання або тютюнової залежності. Діти не думають, а можливо, і не розуміють, які це має наслідки.

Багато з тих, хто починає палити, особливо підлітки, вважають, що можуть покинути паління, коли забажають. Не можуть покинути курити люди слабаки, а самі вони сильні. Однак така думка помилкова. Відмовитись від цієї звички перешкоджає тютюнова залежність. Спочатку вона носить психологічний, а потім і фізіологічний характер (організм людини потребує компонентів тютюнового диму, особливо нікотину).

Діти, які палять підривають своє здоров’я, але відразу  цього не відчувають, тому що кожен живий організм має властивість боротися проти згубних впливів і бореться аз усіх сил, щоб себе захистити і позбутися сторонніх речовин, які йому чужі і шкідливі. Але в цей час вже притупляються ріст і розвиток дитини, бо її організм  витратив всі сили на боротьбу зі шкідливими речовинами. Організм починає виробляти залежність від компонентів тютюнового диму, нікотину. Це і є  згубні шкідливі звички, залежність людини від цигарок, які аз часом вбивають людину, особливо дітей, в яких організм, ще тендітний, не захищений і слабкий, сприятливий до набуття поганих звичок.

Психологічна залежність може виникнути відразу після перших спроб. Підліток починає палити найчастіше “за компанію”, оскільки спілкування без сигарети у такому колі практично неможливе. Подібних компаній потрібно уникати.

Фізіологічна потреба формується зі стажем курця та інтенсивністю паління. Людина намагається вживати все більш міцний тютюн, палити все частіше. Інтенсивне паління призводить до порушення роботи дихальної, травної, серцево-судинної, нервової систем, з’являються різні захворювання. Людина намагається скоротити кількість цигарок, зовсім відмовитись від них, однак не може цього зробити, бо в неї вже сформувалась тютюнова залежність. Ось так крок за кроком, людина стає рабом цигарки, а щоб позбавитись тютюнової залежності, у неї не вистачає сил.

   Курці – потенційні порушники правил пожежної безпеки, які провокують виникнення пожеж у будинках (будівлях), квартирах, лісі, степу.

Розповідь вчителя.

Діти, така шкідлива звичка, як куріння часто буває причиною пожежі. З погляду небезпеки пожеж найпоширенішою безпосередньою причиною їх виникнення є недбало кинуті незагашені недопалки, а також сірники, що їх часто – густо використовують для того, щоб прикурити, а потім кидають також незагашеними. Для виникнення пожежі необхідна наявність трьох умов : джерело вогню, повітря, горючих матеріалів. Сірники та недопалки потрапляють на горючі матеріали й підпалюють їх. Іноді курці, щоб похизуватися, свідомо розкидають їх навкруги, не підозрюючи, яку небезпеку створюють. Особливо небезпечне таке поводження, по суті з відкритим вогнем, у лісах, степах, біля хлібних масивів, поблизу будівель і споруд, виконаних із горючих матеріалів, біля складів із пальним тощо.

Так через недбалість та розпущеність курців у вогні зникають будинки, лісова та степова флора і фауна, гинуть люди. Ризик виникнення пожежі збільшується в декілька разів, якщо людина, яка палить, знаходиться в нетверезому стані і слабо контролює свої дії. Досить часто п’яний палить лежачи на дивані або ліжку, непомітно засинає, а тліюча цигарка робить свою руйнівну справу. Від диму та вогню гине і сам курець.

Виступ інспектора державного пожежного нагляду (прізвище, ім”я, по-батькові).

За повідомленням МВС України в минулому році зареєстровано 61500 пожеж, якими завдані матеріальні збитки понад 250 000 грн. На пожежах загинуло 2 423 особи, серед яких 148 – діти, травмовано 1 512 людей.

Пожежами знищено, або пошкоджено 17 600 споруд та будівель, 2 100 одиниць автотракторної техніки, 24 700 тон грубих кормів.

Висновок.

Отже, треба завжди пам’ятати, що курці – це потенційні порушники правил пожежної безпеки і що від відношення до них з боку оточуючих залежить здоров’я, життя, матеріальний достаток членів суспільства.

 

Питання.

Яку тему ми розглядали?

Що вас найбільше вразило?

Ваше ставлення до курців, щоб ви їм порадили?

 

- Сподіваюся, що ми зуміли переконати вас не тільки в тому, що куріння шкодить вашому здоров’ю, а й у тому, що воно становить велику небезпеку, провокуючи виникненням пожеж. Бажаю вам рости здоровими і ніколи не поповнювати ряди курців.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар