Мета: учити учнів надавати допомогу постраждалому в разі дтп; розвивати вміння визначати рівень ризику в повсякденному житті та приймати рішення з метою його усунення; виховувати обережність та обачливість.
Обладнання: підручники, ілюстративний матеріал, музичний супровід.
Хід уроку
і. Організаційний момент
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій
«Я уважний, я серйозний, маю міцну силу волі, хочу знання
отримати, щоб вихід із ситуацій знайти.»
іі. Перевірка домашнього
завдання
Назвати речовини, які використовують у побуті та якими з
різних причин можна отруїтися.
Ø Яку першу допомогу ви б надали в цій ситуації?
ііі. Актуалізація опорних знань.
Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель читає вірш, а
діти уважно слухають.
Дорожні знаки
Руху правила єдині,
Їх повинні поважати,
Знати їх усі повинні
—
І дорослі, і малята.
Добрий друг наш —
знак дорожній,
Ставиться не так
собі.
Як подружиться з ним
кожен,
Допоможе він тобі.
Щоб не трапилося
всяке,
Шанувати треба знаки.
На дорозі небезпечно,
Тож обачним буть
доречно.
Руху правила єдині,
Знати їх усі повинні.
Шануватимуть їх люди
—
Скрізь тоді порядок
буде!
іV. Повідомлення теми й мети
уроку
Розшифруйте абревіатуру «ДТП», поясніть значення поняття.
ДТП (дорожньо-транспортна пригода) — це подія, унаслідок
якої дістали поранення або загинули люди, заподіяно матеріальних збитків під
час руху транспортного засобу.
2. Звіти учнів по інформації з додаткових джерел (преса, ТБ тощо)
Одна група підготовлених дітей звітує про дібрані
газетні, журнальні, телевізійні репортажі про ДТП; друга група називає причини
й види ДТП.
3. Причини ДТП
На дошці записи:
Причини ДТП: Д — дорога, Т — транспортний засіб, П —
пішохід.
Основні види
ДТП: зіткнення, перекидання, наїзди на пішохода, велосипедиста, перешкоди.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Інформація вчителя
Життя людини, її здоров’я — це головне. У кожного воно
одне. Втратити здоров’я або життя дуже просто й легко, а от повернути його
іноді буває неможливо. Тому про це треба завжди пам’ятати. Кожен із вас іде
вранці до школи, а після уроків повертається додому. Це — дорога до школи.
Вибір такої дороги треба обдумати й обговорити з дорослими, щоб вони знали, де
вас зустрічати, коли виникне потреба. Дорога ця повинна бути якомога
безпечнішою, щоб за можливості не переходити вулицю або переходити її найменшу
кількість разів по підземному чи регульованому переходу, щоб була ця дорога
освітлена й люки всі були міцно закриті, а у дворах не було бездомних собак.
Як же вибрати саме такий безпечний маршрут? Виявляється,
що просто. Кілька разів треба з мамою або татом пройти до школи різними
маршрутами, підрахувати, скільки часу йде на кожен із них, які перешкоди є на
шляху, скільки разів ви переходите дорогу й чи можна цього уникнути. Тоді
вибираєте найбезпечніший маршрут і ходите лише ним, щоб батьки знали, де вас
зустрічати, коли раптом ви затримаєтесь у школі. Безпечна дорога — це життєва
необхідність. І ваш маршрут повинні знати найближчі люди, щоб у разі
необхідності надати допомогу.
Любіть себе та інших
поважайте,
Своє життя й здоров’я
бережіть.
І правильну дорогу
вибирайте,
Якщо до старості
бажаєте дожить.
Щоб не спізнитись, ви
не поспішайте.
Раніше вийдіть, щоб
спокійно йти.
2. Робота за
ілюстративним матеріалом
Учитель пропонує розглянути малюнки й назвати причини можливих ДТП.
Назвіть номери тих пішоходів, які порушують Правила дорожнього руху.
— Порушення правил дорожнього руху пішоходами,
пасажирами, водіями спричиняє дорожньо-транспортні пригоди. У разі таких
ситуацій потрібно не розгубитися, заспокоїтися, оцінити ситуацію, покликати
старших на допомогу і діяти згідно з обставинами.
Якщо автомобіль перевернувся, потрібно спробувати
відкрити двері й вибратися назовні; відійти подалі вбік, поки він не вибухнув;
вибиратися слід через розбите вікно, лобове чи заднє (упершись спиною в сидіння
і вдаривши п’ятами в кут вікна).
Якщо автомобіль упав у воду — вибиратися через розбите
вікно.
Якщо пожежа у автомобілі — негайно його покинути й
відійти на відстань
4. Знайомство із засобами дорожньої аптечки та їх
призначеннями — демонстрування аптечки — (ілюстрація на с. 151
підручника Воронцової Т. В.)
·
розчин йоду,
«зеленка», перекис водню — для дезінфекції ран;
·
серцеві засоби
(валідол, нітрогліцерин, корвалол, валокордин або настоянка валеріани);
·
засоби для
перев’язки: стерильні й нестерильні бинти різні завширшки, марлеві серветки,
вата, косинка перев’язочна, лейкопластир, гумові медичні рукавички, ножиці;
·
джгут для зупинки
кровотечі;
·
спеціальний засіб для
штучного дихання.
5. Робота в групах. Гра
«Що зайве? Чого не вистачає?»
Об’єднання у дві групи.
Завдання: дослідити вміст аптечки та з’ясувати, що зайве
й чого не вистачає. Записати.
Презентація групової роботи.
Узаємооцінювання.
6. Руханка «Перешкоди» (під музичний супровід)
І варіант
У центрі класу — два стільці на відстані
Учні заплющують очі й по черзі обходять ці перешкоди
«вісімкою». Той, хто зачіпає перешкоду, вибуває з гри. Інші знову стають у
кінець черги. Виграє той, хто залишиться останнім.
У цю гру можна грати двома командами. Перемагає команда,
яка зачіпає менше перешкод.
Руханка «Дорожній рух» (ІІ варіант)
Об’єднайтесь у пари, станьте одне за одним. Домовтеся між
собою, який транспортний засіб ви будете представляти: автомобіль, мотоцикл чи
велосипед.
Той, хто стоїть попереду, заплющує очі. Він —
«транспортний засіб», а той, хто позаду, — «водій» (хто без пари — пасажир).
Завдання «водіїв» — керувати «транспортними засобами» і
стежити за іншими учасниками дорожнього руху. У разі ДТП (зіткнення чи наїзду)
рух зупиняють.
З’ясуйте причину аварії (наприклад, «водія» відволікав
пасажир). Оцініть ризик для життя і здоров’я людей, можливі матеріальні збитки.
Vі. Узагальнення й
систематизація навчального матеріалу
1. Робота за підручником,
с. __
Ø Як правильно переходити дорогу?
Ø Де повинні ходити пішоходи?
Ø Які дорожні знаки ви знаєте?
Ø Як діяти, якщо ви стали свідком ДТП?
На уроках здоров’я хотілось би здійснити з вами екскурсію
до лікарні. Але річ у тому, що в лікарні немає й не може бути екскурсантів.
Приводять сюди дітей не для святковості, а для того, щоб лікувати. І виходить,
як у тому прислів’ї: «Біди мучать, та розуму учать». Шкода, що вчення це
запізніле. Дуже багато горя бачили й бачать лікарняні стіни. І не до веселощів,
коли людина закована в гіпс.
Буйні розваги, нехтування правилами дорожнього руху
закінчуються сумно. Тільки в лікарні вперше в житті починають розуміти, що:
·
здоров’я — ніщо, коли
воно є,
·
здоров’я — все, коли
його немає.
Це ж щастя, коли нічого не болить, коли можна вибігти на
вулицю, покататися на велосипеді. За рік в Україні гинуть понад 5 тисяч людей,
понад 30 тисяч отримують травми. Ці цифри змушують задуматись.
Сподіваюсь, мої слова принесуть користь, спонукають вас
задуматись і оцінити прекрасний дар, який називають здоров’ям.
Ø Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
Ø Що найбільше запам’яталося?
Vііі. домашнє завдання (різнорівневе)
І рівень — опрацювати матеріал підручника, с. ___.
ІІ рівень — скласти алгоритм дій надання першої долікарської допомоги в разі ДТП.
ІІІ рівень — творча робота (намалювати плакати, скласти вірші про значення здоров’я,
здорового способу життя).
склад автомобільної аптечки в україні згідно з
указом міністерства охорони здоров’я
1. Засоби для зупинки кровотечі, накладання пов’язок у
разі травм:
1.1. Джгут для зупинки кровотечі — 1 од.
1.2. Бинт стерильний 5 м×10 см — 1 од.
1.3. Серветки «Колетекс» з хлоргексидином 6×10 см — 2 од.
1.4. Серветки «Колетекс» кровозупиняючі з фурагіном 6×10 см — 2 од.
1.5. Пакет перев’язувальний стерильний — 1 од.
1.6. Лейкопластир у рулоні 5 см×5 м — 1 од.
1.7. Пластир бактерицидний 2,3×7,2 см — 4 од.
1.8. Косинка медична перев’язочна 50×50 см — 1 од.
2.1. Розчин йоду 5 %-ий — 10 мл — 1 фл.
3. Знеболювальні та серцеві засоби:
3.1. Бутарфанола тартрат 2 %-ий 1 мл. у шприц-тюбику — 2
од.
3.2. Нітрогліцерин 1 %-ий у капсулах (0,0005) — 20 капс
4. Додаткові засоби:
4.1. Ножиці з тупими кінцями — 1 од.
4.2. Рукавички медичні № 8 із поліетилену — 1 пара.
4.3. Плівка (клапан) для проведення штучної вентиляції
легенів — 1 од.
4.4. Сульфацил натрію 20 % 1 мл, шприц-тюбику — 2 од.
4.5. Шпильки англійські — 6 од.
5. Інструкція — 1 од.
6. Футляр для аптечки — 1 од.
Необхідно своєчасно поповнювати або замінювати лікарські
засоби після їх використання чи закінчення терміну дії.
Немає коментарів:
Дописати коментар