Мета: вчити зменшувати ризики повсякденної життєдіяльності шляхом пріоритетного ставлення до принципів здорового способу життя; розвивати здоров’язбережувальні компетенції, уміння адекватно оцінювати свої здібності, навички самоусвідомлення та самооцінки; сприяти вихованню активної позиції щодо зміцнення та збереження здоров’я, виховувати потребу в самовихованні, саморозвитку.
Обладнання: скринька очікувань, паперові силуети сонечка, лінійки
(за кількістю учнів), розрізані листівки із цитатами відомих людей, кубик із
запитаннями, музичний супровід (пісня у виконанні Etalon «Про здоровий спосіб
життя»), фотоапарат.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
1. Привітання, створення позитивного настрою
— На всій планеті люди спілкуються, і тільки
позитивне спілкування дарує нам усім посмішки, радість, задоволення, любов,
квіти. І від цього наша Земля стає яскравішою.
2. «Знайомство»
Учні будують висловлювання у такий спосіб: «Я — … (ім’я),
мав (мала) змогу скористатися життєвими навичками (знаннями,
компетенціями), набутими на уроках основ здоров’я з таких тем:…».
3. «Очікування» (Музичний супровід: «Про здоровий спосіб життя», Etalon)
— Чого очікуєте від літніх канікул? Запишіть свої
сподівання на силуетах сонечка, складіть у скриньку. На першому уроці вересня
ми її відкриємо, і ви матимете змогу побачити, наскільки вони справдяться,
проаналізуємо, від кого (чого) це залежало.
ІІ. Активізація опорних
знань і чуттєвих уявлень учнів
1. Інтелектуальна розминка «Що було б, якби...»
Учні доповнюють речення: «Що було б, якби здоров’я
людини не залежало від неї самої?»
2. Вправа «Лінійка здоров’я»
Мета: самооцінка здоров’я.
Інструктаж. Уявіть, що цифри на лінійці — то показники вашого
здоров’я в балах.
Завдання: оцініть рівень (у балах) свого фізичного
(психічного, соціального, емоційного, інтелектуального, духовного) здоров’я.
Обговорення:
§
За яким критерієм показник був
найвищим? …найнижчим?
§
Які висновки ви для себе зробили?
ІІІ. Мотивація
навчальної діяльності учнів
1. Аналіз вислову Сенеки
У відомих «Листах Луцилію» Сенека, римський філософ
і поет, писав своєму учневі: «У давнину був звичай, що зберігся аж до мого
часу, починати лист словами: «Якщо ти здоровий, це добре, а я здоровий».
— Як ви гадаєте, чому саме такою фразою починалося
будь-яке листування?
2. «Мозковий
штурм». Складання схеми-таблиці
Класна дошка розділена на дві частини. На одній
записано: «Бути здоровим — це…», на другій — «Коли я здоровий,
можу…».
Учні називають варіанти продовження обох тверджень
і записують їх відповідно на лівій або правій частині дошки.
IV. Повідомлення учням
теми, мети та завдань уроку
1. Вступне слово вчителя
— Упродовж життя людина перебуває в різних
соціальних ролях: дитини, учня, студента, споживача, громадянина, чоловіка
(дружини), матері (батька), брата (сестри), друга, колеги, підлеглого,
керівника, пасажира, водія, пішохода. …Ви знаєте, що навички, які є важливими
для будь-якої соціальної ролі, називають життєвими. Сьогодні перелік
основних соціальних ролей мало відрізняється від тих, що існували десятки чи
навіть сотні років тому. Однак зміст цих ролей суттєво змінився. Це вимагає
розвитку нових життєвих навичок і вдосконалення традиційних.
Істотну роль у виконанні вищезазначеного
«замовлення» сучасності відіграє шкільний інтегрований курс «Основи здоров’я».
Метою кожного уроку є формування життєвих навичок, сприятливих для здоров’я,
безпеки, розвитку та життєвого успіху.
На останньому уроці в навчальному році, що минає,
підіб’ємо підсумки нашого спілкування: чи виконали ми поставлені завдання, чи
досягнуто мети?
— Сформулюйте завдання уроку за прислів’ям: Той,
хто про себе не дбає, здоровішим не стає.
V. Узагальнення та
систематизація понять
Додайте необхідні слова до загального ланцюжка.
Здорові зуби, ___________, здорова шкіра,
____________ — це здоров’я тіла.
Добра посмішка, ____________, щире серце,
____________ — це здоров’я душі.
Любов до ближнього, _____________, віра,
_____________ — це здоров’я духу.
Слова для довідок: нормальна робота органів і
систем організму, здорове волосся; радість від спілкування, радість за успіхи
інших людей; милосердя, побажання всім миру тощо.
2. Тест-жарт
«Правила літнього відпочинку»
1. Вранці і ввечері ми засмагаємо, а після обіду…
А літаємо;
Б відпочиваємо.
2. Якщо на сонечку заснеш, то сильно шкіру…
А обпечеш;
Б розітреш.
3. Щоб на курорті не хворіти, всі фрукти треба
добре…
А мити;
Б гріти.
4. Якщо нудота є і жар, в людини — сонячний…
А димар;
Б удар.
5. Щоб голову не перегріти, потрібно хусточку…
А помити;
Б носити.
6. Не можна від батьків втікати, бо можна легко…
А заспівати;
Б заблукати.
7. Батьків ти легко відшукаєш, якщо мобільний
номер…
А знаєш;
Б забуваєш.
VI. Повторення та
систематизація головних теоретичних положень
1. Слухання та обговорення змісту оповідання В. О.
Сухомлинського «Розділена радість»
Розділена радість
У Катрусі сьогодні велика радість. Понад рік хворів
її татко.
В лікарні лежав, три операції переніс. Мамі й
Катрусі було тяжко. Не раз, бувало, прокинеться Катруся вночі й чує: мама тихо
плаче.
А сьогодні татко вже на роботі. Здоровий і
бадьорий.
Радісно сяють Катрусині очі. Прийшовши до школи,
зустріла дівчинка в дворі двох своїх однокласників, Петрика і Гришка. Зустріла
й поділилася радістю:
— Наш татко видужав...
Петрик і Гришко, глянувши на Катрусю, здивовано
знизали плечима й, нічого не сказавши, побігли ганяти м’яча. Катруся пішла до
дівчаток, що гралися в «класи».
— Наш татко видужав, — сказала вона, і радість
засяяла в її очах.
Одна з дівчаток, Ніна, з подивом запитала:
— Видужав — ну й що з того?
Катруся відчула, як із грудей до горла підкотився
важкий клубок і дихати стало важко. Вона відійшла до тополі на кінці шкільного
подвір’я і заплакала.
— Чому ти плачеш, Катрусю? — почула вона тихий,
ласкавий голос Костика, мовчазного хлопчика, її однокласника.
Катруся піднесла голову й, схлипуючи, відповіла:
— Наш татко видужав...
— Ой, як же це добре! — зрадів Костя. — Біля нашої
хати в бору вже зацвіли проліски. Зайдемо після уроків до нас, нарвемо
пролісків і понесемо твоєму таткові.
Радість засяяла в Катрусиних очах.
Питання для обговорення
§
Чому, на вашу думку, не всі діти
змогли розділити радість Катрусі?
§
Як ви гадаєте, чи щирою була радість
Костика? Доведіть свою думку.
§
Чому плакала Катруся?
§
Як би ви вчинили в такій ситуації?
§
Чи всі люди здатні співчувати іншим?
Чому?
§
Що легше: поспівчувати чи порадіти
за успіх іншої людини? Поясніть свою думку.
§
Що ви можете сказати про соціальну
складову здоров’я усіх героїв оповідання? Наскільки гармонійно сформовані її
компоненти у дітей? Доведіть прикладами з оповідання.
2. Аналіз та обговорення цитат відомих людей. Робота в парах
Мета: повторення та систематизація головних теоретичних
положень курсу «Основи здоров’я».
Об’єднання в пари: учні отримують частинку листівки і знаходять
учасника, у якого є друга половинка листівки. У такий спосіб утворюють пари.
Кожна пара з’єднує частини листівки, отримує
вислів, обговорює його з товаришем. Потім кожна пара зачитує цитату, називаючи
її автора, висловлює своє розуміння змісту вислову. Клас або погоджується, або
заперечує позицію пари.
Вислови:
·
«Усі люди народжені вільними і
рівними у своїх правах і гідності. Вони наділені розумом і совістю і повинні
діяти по відношенню один до одного в дусі братерства» (Декларація Прав
Людини, 1948, стаття 1).
·
«Світ неможливо утримати силою. Його
можна лише досягти розумінням» (Альберт Ейнштейн, один із найвизначніших
фізиків XX століття. Лауреат Нобелівської премії 1921 року).
·
«Я не згоден із тим, що ви говорите,
але пожертвую своє життя, захищаючи ваше право висловлювати свою думку» (Вольтер,
французький письменник і філософ).
·
«Любов виникає з любові: коли хочу,
щоб мене любили, я сам першим люблю» (Григорій Сковорода, український
просвітительгуманіст, філософ, поет, педагог).
·
«Хто дуже довго думає про те, щоб
робити добро, у того немає часу бути добрим» (Рабіндранат Тагор, індійський
письменник, поет, композитор, художник, суспільний діяч).
·
«Нерозуміння робить із друзів ворогів»
(Ліон Фейхтвангер, німецький письменник).
·
«Не роби іншому того, чого не бажаєш
собі» (Раббі Гіллела, юдейський священик).
·
«Я нікому не бажаю зла, не вмію,
просто не знаю, як це робиться» (Януш Корчак, польський педагог, письменник,
лікар, суспільний діяч).
·
«Не засуджуй нікого, поки не станеш
на його місце» (Раббі Гіллела).
·
«Намагайтеся бути хоча б трохи
добрішими, і ви побачите, що будете не в змозі зробити інших вчинків» (Конфуцій,
давньокитайський філософ та політичний діяч).
·
«Я думаю, що головне призначення
людини на землі — творити добро, жити для людей» (Василь Єрошенко,
російський письменник, педагог, етнограф, музикант).
·
«Кожен чує те, що розуміє» (Тит
Плавт, давньоримський театральний діяч, автор численних комедій).
·
«Здорова нація так же не помічає
своєї національності, як здорова людина — хребта» (Б. Шоу, англійський
драматург і публіцист, лауреат Нобелівської премії з літератури за 1925 рік).
·
«Кожна людина — як буква в алфавіті:
щоб утворити слово, треба злитися з іншими» (Осип Мандельштам, російський
поет, прозаїк).
·
«Міра в усьому помножує радість
життя» (Демокріт, давньогрецький філософ).
3. Оздоровлювальна вправа «Годинник»
Мета: підвищити рівень працездатності, розвинути
відчуття групи, надати установку на взаємодію.
Інструктаж: «Уявіть, що наша група — це великий годинник (учні
розраховуються по порядку, запам’ятовуючи свої порядкові номери). Він показує
час так: я називаю час, наприклад, 15 годин 20 хвилин. Той, у кого порядковий
номер 15, встає з місця, плескає в долоні, а той, хто за розрахунком 20-й, —
каже «Бом!». Якщо годинник показує час, наприклад, 10 годин 10 хвилин, тоді
учасник із порядковим номером 10 встає з місця, плескає в долоні і каже «Бом!»
— Що допомагало у виконанні вправи? (Згуртованість,
навички групової роботи, вміння співпрацювати в команді тощо.)
1. Вправа «Питання в кубі»
Мета: розвивати навички самоаналізу та рефлексії,
узагальнення отриманого досвіду, здійснення зворотного зв’язку.
Учні стають (сідають) у коло. Учитель передає
одному з них кубик, на гранях якого записано запитання. Учень обирає питання,
на яке йому хотілося б відповісти, показує цю сторону куба іншим і відповідає.
Потім передає кубик будь-кому з однокласників. Приклади запитань:
1. Що цікавого для тебе було на уроках основ
здоров’я у 7 класі?
2. Що нового дізналися?
3. Що особисто для тебе було складно?
4. Чого навчилися на уроках?
5. Як застосовуватимете нові знання, навички?
6. Що найбільше сподобалося?
2. «Нагороди» епітетами, порівняннями
— Хто з учнів класу, на вашу думку, працював
протягом усіх уроків найактивніше? Чиї відповіді за змістовністю можна вважати
найкращими? Хто з вас може упевнено сказати, що ефективно використав час на
уроках основ здоров’я? Я «нагороджую» вас відповідними епітетами та порівняннями.
Продовжте: «Я можу впливати на своє благополуччя
позитивно, якщо...».
4. Слухання та
обговорення притчі
Дружна родина
Жила колись на світі родина. Вона була непроста.
Понад 100 людей було в ній. І займала вона ціле село. Так і жили всією родиною
й усім селом. Ви скажете: «Ну то й що, є чимало й більших сімей на світі». Але
річ у тім, що родина була особлива — мир і спокій панували в ній, а отже і в
селі. Ні сварок, ні лайки, ні, крий Боже, бійок і розбрату. Чутка про цю родину
дійшла до самого володаря країни. І він вирішив перевірити, чи правду кажуть
люди. Прибув він у село, і душа його зраділа: навкруги чистота, краса, статок і
мир. Добре дітям, спокійно старим. Зачудувався володар. Вирішив довідатися, як
жителі села досягли такого ладу, прийшов до глави родини: «Розкажи, чому така
згода і лад у твоїй родині?». Той взяв аркуш паперу й почав щось писати. Писав
довго — видно, не дуже сильний був у грамоті. Потім передав аркуш володарю. Три
слова були на папері: «Любов, прощення, терпіння». І наприкінці аркуша: «Сто
разів любов, сто разів прощення, сто разів терпіння». Прочитав володар, почухав
потилицю і запитав:
— І все?
— Так, — відповів старий, — це і є основа життя
всякої гарної родини. — І, подумавши, додав: — І світу теж.
Запитання для обговорення:
·
— Які слова написав глава родини? («Сто разів любов, сто разів прощення,
сто разів терпіння».)
·
— Як вони можуть стосуватися теми сьогоднішнього
уроку?
5. Колективне
приговорювання слогана
Учні стають у коло і хором промовляють слова: «Сто
разів любов, сто разів прощення, сто разів терпіння».
6. Ритуал прощання «Бажаю вам...» (музичний супровід)
Учні висловлюють свої побажання однокласникам щодо
збереження і зміцнення здоров’я під час літніх канікул. Приспів пісні виконують усі учні разом із учителем. (Текст
заздалегідь роздрукований і розміщений на аркушах або написаний на дошці.
Мелодія знайома, оскільки пісня звучала на початку уроку.)
Здоровый образ жизни
(мовою оригіналу)
Посмотри, как ярко солнце светит,
Облака по небу проплывают
Чувствуешь, как нежно дует ветер?
В волосах твоих он играет.
А ты идешь красивою походкой,
Твое кредо — позитивно мыслить!
Ты для всех — прекрасная находка,
Ты ведешь здоровый образ жизни.
Припев:
Я хочу тебе рассказать:
Это очень просто — независимым стать.
Чтобы долго, красиво и здорово жить,
Ты должен первым делом себя изменить.
Одолев все вредные привычки,
Ты найдешь ко всем сердцам отмычку.
Знаешь, это, это так несложно,
Стоит только захотеть — и всё возможно!
Ты всегда — пример для подражанья,
И об этом все в округе знают.
По плечу любые испытанья
И ничто тебя не напрягает.
Если даже неприятности коснутся,
Только о хорошем твои мысли.
На тебя все могут оглянуться —
Ты ведёшь здоровый образ жизни!
Припев (3 раза)
7. Колективна світлина
Щоб побачити, як справдяться ваші побажання,
пропоную зробити колективну світлину. Ми розглянемо її на першому уроці у 8
класі і проаналізуємо, як ви змінилися за літо. А те, що не побачимо, ви
розкажете.
8. Вправа «Крок — раз!»
Мета: створення позитивної атмосфери, групової
згуртованості.
Учні стають у широке коло, тримаючись за руки.
Кожен по колу говорить: «На уроках основ здоров’я у 7 класі я… (навчився,
відчув, зрозумів тощо), і вся група робить крок уперед. Після промовляння
всіх досягнень коло має стати щільним.
Учитель висловлює свої побажання учням у вірші:
Щоб дух завжди здоровим був,
А тіло не знівечилось в руїни,
Єднаймось, молодь, за здоров’я
Твоє, моє і цілої країни!
Живи! Люби! Твори добро!
Щоб досягти непізнаних зірок.
Цінуй життя в усій його красі,
Роби ти до здоров’я кроки!
VIII. Домашнє завдання
Обов’язкове:
§
опрацювати матеріал підручника щодо
вивченої теми (§ _, с. __);
додаткові (на вибір, за бажанням):
§
написати «Лист авторам підручника
«Основи здоров’я. 8 клас», у якому висловити побажання до змісту та вибору
тематичної інформації;
§ розробити
проект «Основи мого здоров’я».
Немає коментарів:
Дописати коментар