Мета: ознайомити з видами екстремальних ситуацій, учити учнів складати повідомлення для рятувальних служб; розвивати навички поведінки в екстремальних ситуаціях; виховувати бажання дотримувати заходів безпеки.
Обладнання: підручники, «Мозаїка зі слів» (речення, розрізані на словосполучення),
крос-тест.
Хід уроку
і. Організаційний момент
Сядьте зручно,
Усміхніться
І на мене подивіться.
Зробимо в науку крок,
Починаємо урок.
1. Установка на увагу й активність учнів на уроці
Заплющте очі, налаштуємося на роботу. Ви все вмієте, ви
все знаєте, ви розумні й творчі діти. Покладіть долоню на серденько. Б’ється
серденько? Таке маленьке, а так багато працює. Ось і ми плідно попрацюємо. Розплющте
очі.
Девіз нашого уроку:
Про безпеку власну
дбаємо.
Уроки вдумливо
вивчаємо.
Знаєм правила ми з
«не»,
Пам’ять нас не підведе.
іі. Перевірка домашнього
завдання
У ч и т е л ь. А зараз я за допомогою вікторини перевірю, як ви знаєте й розумієте
правила безпеки руху велосипедистів. (Роздрукувати)
1. На велосипеді, не обладнаному дзвінком, передньою
фарою (ліхтарем), двома гальмами, які діють незалежно одне від одного:
а) їздити можна, якщо видимість добра;
б) їздити по дорогах не можна;
в) їздити можна, тільки дуже обережно й близько до
правого краю проїзної частини.
2. Попереджувальний сигнал про зміну напрямку руху
велосипедист повинен подавати:
а) тільки в разі обгону чи повороту праворуч;
б) тільки в разі обгону чи повороту ліворуч;
в) завжди, коли змінює напрямок руху.
3. Із настанням темноти:
а) достатньо, якщо велосипедист буде освітлювати дорогу
ввімкнутим кишеньковим ліхтариком;
б) на велосипеді повинні бути увімкнені передня фара й
задній ліхтар (або червоний світловідбивач).
4. Якщо на шосе позначено три дорожні смуги, відокремлені
поздовжніми переривчастими лініями, то треба їхати:
а) по правій чи середній смузі — на власний розсуд;
б) по середній смузі;
в) по правій дорожній смузі на відстані одного метра від
краю проїзної частини.
5. Велосипедисти, які їдуть групою по шосе, можуть
рухатися:
а) у два ряди;
б) тільки по одному, один за одним;
в) у три ряди на відстані одного метра одне від одного.
6. На перехресті з регульованим рухом велосипедист, який
робить поворот:
а) має перевагу в русі перед пішоходами, які йдуть на зелений
сигнал світлофора;
б) повинен звільнити дорогу пішоходам, які переходять
вулицю на зелений сигнал світлофора;
в) не зобов’язаний звільняти дорогу пішоходам, які
переходять вулицю на зелений сигнал світлофора, але повинен бути обережним.
7. Попереджувальний сигнал про зміну напрямку руху
ліворуч велосипедист подає:
а) спокійним підняттям руки;
б) помахом руки;
в) чітким викиданням руки вліво.
8. Працівник міліції у формі чи автоінспектор має право
зупинити велосипедиста:
а) у будь-якому випадку;
б) тільки коли велосипедист порушує правила дорожнього
руху;
в) тільки коли велосипед технічно несправний чи не
повністю обладнаний.
9. Під час руху по шосе велосипедист:
а) може їхати, не тримаючись за кермо, якщо поблизу немає
жодного транспортного засобу;
б) у жодному разі не має права їхати, не тримаючись за
кермо;
в) може їхати, не тримаючись за кермо, але обидві ноги
повинні знаходитися весь час на педалях.
10. Швидкість велосипедист повинен вибирати:
а) тільки згідно з вимогами дорожніх знаків, які обмежують
швидкість руху;
б) лише з огляду на технічний стан велосипеда й видимість
на дорозі;
в) згідно з обставинами, ураховуючи стан дороги та
видимість, а також пам’ятаючи, що він повинен знизити швидкість чи зупинитись,
якщо цього вимагатиме ситуація.
ііі. Актуалізація опорних знань.
Мотивація навчальної діяльності учнів
— Треба зробити для мами щось приємне, — подумала Іринка.
— Мабуть, поставлю я варити суп на газову плиту, а сама тим часом сходжу до
крамниці, куплю чогось смачненького на вечерю.
Обговорення ситуації.
іV. Повідомлення теми й мети
уроку
V. Вивчення нового матеріалу
Речення (записані на аркушах) розрізані на
словосполучення (одне зі словосполучень неправильне). З них учні складають
речення. Учні об’єднані в 3 групи за темами: «Напад», «Пожежа», «Газ» — по __
на групу).
2. Практична робота.
Моделювання ситуації виклику рятувальних служб
Робота в групах за блок-схемами (с. __ підручника)
У групах учні складають повідомлення до відповідних
рятувальних служб і розігрують сценки.
3. Самонавчання (крос-тест). Робота в парах
Роздрукувати:
1. У тебе вдома немає телефону, а в сусідів є. Якщо тобі
треба викликати рятувальників, ти звернешся до сусідів (5) чи побіжиш
телефонувати з телефону-автомата (7)?
2. Ти став свідком ДТП на шосе за межами населеного
пункту. Щоб викликати «швидку допомогу» і міліцію, побіжиш до найближчого житла
(6) чи зупиниш будь-який автомобіль і попросиш водія допомогти або викликати
«швидку допомогу» (8)?
3. Поряд із місцем трагедії є телефон, над яким висить
табличка: «Для службового користування». Щоб викликати рятувальників, ти
скористаєшся ним (9) чи побіжиш шукати інший (11)?
4. Ти підбіг до телефону-автомата, щоб терміново
викликати аварійну службу, але до нього стоїть черга. Ти станеш у чергу (10),
попросиш зателефонувати без черги (12), попросиш того, хто телефонує, перервати
розмову і дозволити тобі викликати рятувальників (14)?
5. Ти вчиниш цілком правильно. Якщо сталося нещастя, слід
відкинути сором’язливість і телефонувати з найближчого апарата. І завжди
пам’ятай, що для таких викликів не потрібна телефонна картка (2).
6. Неправильно. Поки добіжиш, хтось може й померти (2).
7. Через надмірну сором’язливість ти змарнуєш
дорогоцінний час і можеш утратити шанс урятувати комусь життя (1).
8. Це правильне рішення. Якщо є вибір і автомобілів на
шосе багато, зупиняй швидкісні іномарки. Водії таких автомобілів часто мають
при собі телефони мобільного зв’язку і можуть одразу викликати рятувальників. А
якщо й не мають, вони швидше дістануться до найближчого населеного пункту і
викличуть допомогу (3).
9. Правильно. У критичній ситуації слід скористатися
найближчим телефоном. У деяких невеликих селах чи містечках взагалі дуже мало
телефонів, наприклад, вони є тільки в сільській раді, магазині, на пошті. Тому
маєш бути впевнений, що для виклику аварійних служб можна скористатися
будь-яким телефоном. Якщо тобі не дозволяють скористатися телефоном, наполягай,
щоб хтось усе-таки зателефонував рятувальникам. Можеш нагадати про кримінальну
відповідальність за ненадання допомоги (4).
10. Стоятимеш у черзі — втратиш дорогоцінний час. Відкинь
будь-які вагання: якщо сталося нещастя, ти маєш право негайно зателефонувати до
аварійної служби (4).
11. Цей напис не стосується таких термінових випадків, як
виклик аварійних служб. Будь-хто дозволить тобі скористатися службовим
телефоном (3).
12. Цього недостатньо. Той, хто тримає слухавку, може
розмовляти ще кілька хвилин. Будь рішучішим (4).
13. Неправильно. Зловмисники часто просять відчинити, щоб
скористатися телефоном, або кажуть, що вони із ЖеКу, пошти, міліції. Якщо ти
вдома сам, ніколи не відчиняй дверей незнайомим людям. Знайди інше рішення (5).
14. Правильно! Люди здебільшого з розумінням ставляться
до такого прохання, але навіть якщо станеться інакше, не зважай — ти
зобов’язаний вчинити саме так (5).
17. Молодець! Ти дістався кінця.
Готуємось, друзі, до
нової вправи:
Сплетені пальці за
голову ставим.
Ось і готовий дружний
наш клас
Руки вгору підняти на
«раз»,
«Два» — опускаємо,
видихаємо,
Наче той котик,
хребет вигинаємо.
На свої місця
тихенько сідаємо.
Vі. Узагальнення й
систематизація навчального матеріалу
Аналітичне завдання «Поміркуй-розкажи»
Ø Що ж потрібно робити, щоб не потрапляти в подібні ситуації? (Бути
обачними, обережними, розсудливими)
Рефлексія
— Наш урок закінчується. Мої вам побажання:
Лиха, діти,
стережіться,
Та при цьому — не
губіться.
Бо життя у нас одне,
Іншого не буде.
— Та найголовніше, що б мені хотілося вам сказати, що з
кожного, навіть найбезвихіднішого становища існує, як мінімум, один вихід. Щоб
знайти його, потрібно не панікувати, а згадати, що з цього приводу говорила
мама, учитель, і діяти розсудливо.
Ось і пролунав
дзвінок —
Закінчився наш урок,
За роботу по заслузі
Я вам дякую всім,
друзі.
Vііі. домашнє завдання (різнорівневе)
І рівень — опрацювати матеріал підручника, с. ___
ІІ рівень — скласти відповідний алгоритм дій під час спілкування з рятувальними
службами.
ІІІ рівень — творча робота (плакат «Безпека в екстремальних ситуаціях»).
Немає коментарів:
Дописати коментар