Мета: узагальнювати знання, уміння і навички, набуті в процесі вивчення курсу «Основи здоров’я»; розвивати пильність, швидкість реакції, уміння спілкуватися; виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Обладнання: плакати, текст на дошці, аркуші паперу формату А4, маркери, зошити, модель
поштової скриньки, зразки кросворда.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій
— Подаруйте одне одному теплий і добрий погляд. Хай у ньому світиться
щирість і людяність.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
— Сьогодні в нас урочистий день. Ми звітуємо перед собою, друзями, як
навчилися берегти й зміцнювати своє здоров’я. Попереду літні канікули. Чи
потрібні вам отримані знання надалі?
ІІІ. Узагальнення та систематизація теми
1 Інтерактивна бесіда
— Що означає слово «здоров’я»? (Написане на дошці)
— Які асоціації воно викликає? (На дошці записують: гарно вчитися,
сміятися, грати в ігри тощо)
— Чому кажуть «Купити здоров’я неможливо»?
— А як його зберегти?
— Що заважає здоров’ю?
2 Робота в групах
Придумати запитання й структуру кросворда «Здоров’я» або запитання до
поданої структури кросворда, наприклад:
3 Розгадування кросвордів, складених учнями
— До яких складових здоров’я мають відношення слова із кросворда? Доведіть
свою думку.
Учні об’єднуються в 2 групи: «піктографія», «малюнкове письмо». Завдання:
створення плаката (колажу) «Країна Здоров’я» з використанням піктограм.
Піктографія (малюнкове письмо) — відображення змісту повідомлення у вигляді малюнка або
послідовності малюнків.
Учні показують свій плакат і дають опис Країні Здоров’я.
— Кожна країна живе за певними законами. Складіть Конституцію Країни
Здоров’я. (Якщо ці закони не збігаються з думкою вчителя, можна
запропонувати їм свій Закон: «Твоє здоров’я — у твоїх руках»).
— Як ви розумієте цей вислів?
Щоб бути справжніми мешканцями цієї країни, треба багато знати про безпеку
й небезпеку, мати вміння та навички щодо уникнення небезпеки.
— Хто й що допомагає вам у цьому? (Одна із відповідей — предмет «Основи
здоров’я»)
— Яку практичну допомогу в житті надають мені знання з предмета «Основи
здоров’я»?
6 Гра «Хто швидше?»
За три хвилини дати максимальну кількість визначень термінам.
Учитель читає визначення, учні записують або усно визначають, до якого
терміна воно належить. (Залежно від рівня підготовки учнів можна дати
можливість вибрати варіант із слів, написаних на дошці.)
Конвенція — міжнародний договір із певних спеціальних питань.
Конституція — основний
закон держави.
Безпека — стан, коли
не існує загрози для здоров’я і життя людини.
Імунітет — стійкість
організму до зараження або здатність організму протистояти інфекції.
Синдром — ознаки, характерні для певного захворювання.
Дефіцит — нестача
чого-небудь порівняно з потребою.
Землетрус — підземні
поштовхи, коливання і розриви земної поверхні внаслідок руху глибинних пластів
планети.
Повінь — тимчасове
затоплення суходолу внаслідок підйому води в природних водоймах.
Пожежа — неконтрольоване горіння, що завдає значних матеріальних втрат, призводить
до отруєння, травмування, загибелі живих істот.
Займисті речовини — ті, що легко
загоряються під дією джерела запалювання і продовжують горіти без нього.
Легкозаймисті речовини — ті, що спалахують навіть від незначного нагрівання або іскри.
Незаймисті речовини — ті, що під дією вогню не горять, не тліють, не обвуглюються.
Некерований натовп — велике
скупчення людей, охоплених панікою.
Паніка — масовий страх перед реальною або уявною небезпекою.
Незнайомці — люди, з
якими тебе не познайомили батьки або друзі.
Багатосмугова дорога — дорога, яка має більш як дві смуги.
Острівець безпеки — місце на
дорозі, де пішоходи можуть почекати, поки проїдуть автомобілі або інші
транспортні засоби.
ДТП — дорожньо-транспортна пригода.
Судома — болюче
скорочення м’язів, що не залежить від волі людини.
Автомагістраль — широка
дорога для швидкісного руху автомобільного транспорту.
Автономія — здатність
самостійно вирішувати певні завдання.
Транспортний потік — рух автомобілів по дорозі в одному напрямку.
Толерантність — терпиме ставлення до відмінностей, які існують між людьми.
Небезпека — стан довкілля, коли існує реальна загроза для життя і здоров’я людини.
Буревій — потужний, поривчастий вітер, що підхоплює й переносить різні предмети.
(Можна використати різні варіанти термінів із словника).
Діти показують оздоровлювальні вправи, які їм стануть у пригоді під час
літніх канікул щодо збереження і зміцнення здоров’я.
8 Гра «Поштова скринька»
Учні на окремому папірці пишуть кілька важливих, на їхню думку, порад щодо
безпечного відпочинку влітку. Потім їх складають до поштової скриньки. Учитель
підходить до кожного школяра. Той витягає один із папірців, озвучує пораду й
висловлює свою думку: «згоден» він чи «ні». Так робить кожен.
Наприклад:
— Не можна купатися без дорослих.
— Не купайтесь у невідомих місцях.
— Не запливайте далеко від берега.
— Не купайтеся відразу після вживання їжі.
— Не перебувайте довго на сонці.
— Не купайтесь за температури нижчої за +18 °С.
— Не стрибайте з обривів, дерев, мостів.
— Не купайтесь у водоймах із сильною течією.
— Не пийте воду з водойми.
— Дотримуйте правил гігієни завжди.
— Робіть ранкову зарядку щодня тощо.
Висновок: Пам’ятайте! Дотримуючи правил безпеки та здорового способу життя,
ви зберігаєте, зміцнюєте своє здоров’я!
ІV. Підсумок уроку
Ø Вправа «Віночок побажань на літо»
Немає коментарів:
Дописати коментар