Ознаки і механізми виникнення
залежності. Положення кримінального законодавства у сфері боротьби з поширенням
наркотиків. Протидія залученню до вживання наркотиків
Мета: поглиблювати знання учнів про наркотичну залежність, ознаки і механізми її виникнення; ознайомити зі змістом статей Кримінального кодексу України про відповідальність за злочини, пов’язані зі зберіганням та розповсюдженням наркотиків; сприяти формуванню навичок розпізнавання психологічних прийомів залучення до вживання наркотиків; розвивати вміння відмовлятися від пропозиції вжити наркотики, навички поведінки в умовах тиску, погроз; виховувати потребу в самоконтролі.
Обладнання: індивідуальні картки контролю, ілюстративний
матеріал, кольорові журнали, ножиці, папір формату А3 (3 шт.), А6 (за кількістю
учнів), олівці, клей, таблиці-схеми «Типи наркотичної залежності», «Засоби
впливу на залежних осіб», секундомір.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
1. Привітання, створення позитивного настрою
Представники одного з народів у Китаї під час
зустрічі самі собі тиснуть руку. Привітаймося за їхнім звичаєм!
2. Вправа на знайомство. Гра «Асоціація»
Учитель нагадує значення слова «асоціація» — зв’язок,
сприйняття, сприймання. Всі учні сідають у коло. Вчитель пропонує одному
учаснику сісти посередині кола. Кожен учасник по черзі висловлює своє
порівняння образу сидячого в колі з живим або неживим предметом.
Наприклад: «Людо, ти мені нагадуєш зайчика, тому
що…», «Сергій мені схожий на вулкан…». Якщо учасники не можуть пояснити чи
обґрунтувати свою асоціацію, вони просто називають порівняння. Учитель стежить,
щоб діти не ображали гідність одне одного.
Обговорення. Учитель звертається до того, хто сидів у колі з метою моніторингу: які
асоціації йому сподобались, а з якими він не згоджується.
ІІ. Перевірка виконання
учнями домашнього завдання
1. Робота за індивідуальними картками
Картка № 1
1. До чого може призвести нездатність говорити
«Ні!» в ситуації пропозиції вжити наркотик?
2. Чому підлітки прагнуть до самостійності через
набуття не завжди позитивного досвіду?
3. Що таке «соціальні захворювання»?
Картка № 2
1. До чого може призвести надмірна цікавість щодо
дії наркотиків на організм людини?
2. Які наслідки може мати вживання наркотичних
речовин?
3. Як ти ставишся до різних заборон, контролю щодо
своєї поведінки?
2. Вікторина «Які ти знаєш міфи і факти про
наркотики і наркоманію?»
Учні «ланцюжком» проголошують твердження, що
стосуються заданої теми вікторини; наводять приклади з кінострічок, музичних
творів і відео-кліпів до них, художніх творів тощо.
ІІІ. Перевірка раніше
засвоєних знань
1. Рольова гра «Запитання підліткам ставить…»
А) Діма Білан, співак: «Наркомани — теж
люди, вони мають право висловлювати свої думки. Згодні зі мною чи ні?»
Б) Макколей Калкін, виконавець головної ролі
у кінострічці «Один удома»: «Я витрачав на наркотики близько 60 тисяч доларів
на місяць. Тепер «підсів» на алкоголь і сигарети, викурюю майже 60 цигарок на
добу. Я вважаю, що маю право як завгодно розпоряджатися грошима, які сам
заробив. У мене їх ще достатньо, щоб у разі бажання позбутися всіх своїх
залежностей. За що мене засуджують прибічники здорового способу життя, не
розумію…»
В) Лоліта Мілявська, співачка: «Кокаїн
згубив мою ненароджену дитину… Я зруйнувала шлюб… Та наркотики змінили моє
життя: тепер я можу допомагати наркозалежним людям зі знанням справи. Що ви
думаєте з цього приводу?»
ІV. Мотивація навчальної
діяльності учнів і повідомлення теми, мети та завдань уроку
1. Рольова гра «Журналіст в гостях у «зірки», що
вживала наркотики»
У багатьох рекламних роликах до вас посміхаються
відомі люди, «зірки», пропонують товари або послуги, діляться власним життєвим
досвідом. Та в жодній рекламі ніхто не побачить того, яким є їхнє життя після
того, як вони погодяться стати «рабами» наркотиків. Послухайте уривок інтерв’ю
з відомою епатажною співачкою Леді Гагою: «2011 року співачка зізналася у
вживанні наркотиків, закликавши своїх прихильників не наслідувати її
приклад. Артистка вживала заборонені речовини, а саме марихуану, щоб створювати
нові хіти. Гага пояснила, що замолоду настільки хотіла бути схожою на своїх
кумирів, що почала приймати наркотики і
дивом залишилася живою. Поборовши згубну звичку, вона почала займатися
благодійністю, переказуючи величезні суми на лікування наркозалежних людей».
·
Які питання ви б поставили співачці,
якби у вас була така можливість?
·
Які відповіді могли почути на них?
2. «Шкала актуальності»
Наскільки актуальною для кожного з вас є тема
уроку? Озвучте показник за 5-бальною шкалою: 0 — зовсім не важлива, …, 5 — саме
те, що необхідно знати (вміти, розуміти тощо) на найближчий час.
V. Актуалізація
чуттєвого досвіду учнів
— Назвіть основні причини вживання наркотичних
речовин підлітками.
·
Чи завжди можна пояснити негативні
вчинки підлітків проблемами «перехідного віку»?
VI. Сприйняття та
усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Типи наркотичної залежності (за таблицею-схемою)
Під час уживання наркотиків і звикання організму до
них розвивається наркоманія — захворювання, за якого психічний і фізичний стан
людини, її самопочуття та настрій цілком залежать від наявності наркотику в
організмі. За його відсутності розвивається синдром позбавлення (абстиненція) —
дуже тяжкий стан, що супроводжується судомами, сильним болем у м’язах і
внутрішніх органах.
Розвиваючись, залежність послідовно проходить
кілька стадій — соціальну, психологічну, фізіологічну.
·
психологічна;
·
фізіологічна.
Соціальна залежність — коли людина ще не почала вживати наркотичні речовини, але потрапила у
середовище тих, хто їх уживає. Вона приймає стиль поведінки, ставлення до
наркотичних речовин і зовнішні атрибути групи. У такій ситуації людина часто
внутрішньо вже готова почати вживання наркотичних речовин. Неодмінною умовою
цієї стадії є наявність групи, де вживають ті чи інші наркотичні речовини.
Психологічна залежність — на цій стадії змінюється поведінка людини. Вона
починає вживати наркотичні речовини з метою відчуття певних емоцій.
Психологічна залежність може сформуватися навіть після одного-двох прийомів
наркотичних речовин.
Фізіологічна залежність — настає після того, як організм залучає наркотики
у процес обміну речовин. Це — непереборна фізична потреба, яка виникає в
результаті постійного або періодичного вживання наркотиків. У цьому випадку
різке припинення вживання наркотичної речовини викликає фізичний розлад різного
ступеня тяжкості, який називають абстинентним синдромом або синдромом
позбавлення (відміни). На цій стадії людина потребує лікування.
2. «Юридична консультація»
Група «юристів», що заздалегідь «озброїлася»
відповідними матеріалами, відповідає на запитання, які цікавлять учнів із теми
«Положення кримінального законодавства у сфері боротьби з поширенням
наркотиків».
2.1. Аналіз міжнародного законодавства в галузі
боротьби з нелегальним обігом наркотиків та їх уживанням.
Масштаби та обсяг вживання наркотиків перебувають у
прямій залежності від незаконної торгівлі ними, яку вже давно прибрали до рук
міжнародні «синдикати» і ведуть широкий наступ на всі країни та континенти з
метою заволодіння ринків збуту. Тому спільні дії з розв’язання проблеми
боротьби з незаконним обігом наркотиків у світовому масштабі є загальною
відповідальністю, що вимагає комплексного і збалансованого підходу. На
міжнародному рівні політику в галузі боротьби з наркотиками на сьогодні
визначають конвенції ООН, що стосуються контролю над наркотиками: Єдина
конвенція про наркотичні засоби 1961 р. (з поправками, внесеними відповідно до
Протоколу 1972 р.), Конвенція ООН про психотропні речовини 1971 р., Конвенція
ООН про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних
речовин 1988 р., інші документи ООН, угоди між державами про співробітництво в
зазначеній галузі.
Суворість санкцій за злочини з наркотиками в
країнах світу різна. Так, у Великобританії строк позбавлення волі, що
призначається за виробництво наркотиків, коливається у межах від 5 до 14 років,
у США — від 1 до 15 років; у Н імеччині верхня межа позбавлення волі за
цей самий злочин — 4 роки, а за альтернативу передбачено штраф. Проте найбільш
суворі покарання передбачено за виробництво наркотиків, їх вивезення та ввезення
без належного дозволу влади і незаконну торгівлю.
Основним курсом політики у багатьох країнах
Західної Європи та світу щодо заходів для скорочення нелегального ринку
наркотичних засобів обране рішуче протистояння цьому ринку із залученням різних
репресивних засобів. Зокрема, в окремих країнах розглядають можливість
проведення не санкціонованих прокурором обшуків, затримань, вилучень
кореспонденції тощо. У цілому простежується особливе ставлення до справ про
наркотики.
2.2. Стратегія державної політики в Україні щодо
наркотиків.
(Витяги)
СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 28 серпня 2013 р. № 735-р
СТРАТЕГІЯ
державної політики щодо наркотиків на період до
2020 року
Загальна частина
Ця Стратегія визначає сутність та сучасні напрями
державної політики щодо наркотиків, … що перебувають в незаконному обігу, та
зниження попиту на них, подолання наркоманії як небезпечного соціального явища.
…Стратегія базується на положеннях Конституції
України, національного законодавства та на відповідних міжнародно-правових
документах ООН, Ради Європи і ЄС, включаючи Конвенцію про захист прав людини і
основоположних свобод, згідно з якою ніхто не може бути підданий катуванню,
нелюдському чи такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню, а також
Конвенцію про захист прав та гідності людини у зв’язку з використанням
досягнень біології та медицини, відповідно до якої лікування може проводитися
лише за умови згоди пацієнта, яку він дав добровільно на підставі відповідної
інформації.
Мета, завдання та принципи наркополітики
Метою Стратегії є забезпечення розв’язання проблеми
наркотиків у суспільстві в інтересах людини, надійного захисту громадського
здоров’я і безпеки держави від загрози поширення наркоманії та
наркозлочинності.
…Досягнення поставленої мети передбачає розв’язання
таких завдань:
забезпечення стабільного надійного існування та
життєдіяльності нації, збереження її фізичного і морального здоров’я;
зниження рівня загострення соціальних ризиків для
особи, суспільства, держави;
…організація раннього виявлення незаконного
вживання наркотиків як передумови запобігання захворюванням та ефективного
лікування від наркозалежності;
…залучення осіб, залежних від наркотиків, що
перебувають у незаконному обігу, до участі в медико-соціальних програмах, що
ґрунтуються на принципі зменшення шкоди;
психосоціальна реабілітація хворих на наркоманію;
впровадження практики здійснення лікувальних
заходів як альтернативи кримінальному покаранню наркозалежних осіб, які вчинили
незначні правопорушення;
створення умов для ресоціалізації осіб, що
відбувають покарання за вчинення наркозлочинів;
узгодження наркополітики з принципами здоров’я
населення щодо лікування наркоманії, у тому числі з її соціально небезпечними
наслідками, такими як ВІЛ/СНІД, туберкульоз та інші супутні захворювання.
Державна
політика щодо наркотиків базується на таких основних принципах:
·
законність,
дотримання прав людини;
·
відкритість і координованість
наркополітики;
·
доступність
наркотиків для медичних і наукових цілей;
·
дієвість і системність боротьби з
наркобізнесом та контрабандою;
·
науково обґрунтований підхід до профілактики та лікування наркоманії;
·
участь
громадськості у виробленні та реалізації наркополітики;
·
виконання взятих міжнародних
зобов’язань.
Профілактика наркозалежності та запобігання незаконному
вживанню наркотиків
Основним змістом профілактики наркозалежності є
здійснення комплексних заходів, спрямованих на зниження рівня первинного
вживання наркотиків, а отже, незаконного попиту на них, зменшення шкоди від
вживання не за медичним призначенням наркотиків у сфері охорони здоров’я та
життєдіяльності суспільства в цілому.
Профілактика охоплює певні соціальні та вікові
групи населення і повинна включати різноманітні перманентні заходи — від
запобігання вживанню наркотиків до зменшення спричинених ними негативних
наслідків для особи і суспільства.
Профілактика вживання наркотиків дітьми і молоддю є
пріоритетом соціальної політики держави, превенцією негативних проявів у
поведінці неповнолітніх і повинна спрямовуватися також на запобігання зловживанню
алкоголем, тютюном та іншими речовинами, зокрема комбінованому вживанню
наркотиків, що перебувають у законному та незаконному обігу.
З метою профілактики наркозалежності та запобігання
зловживанню наркотиками держава забезпечує:
…здійснення заходів з виконання положень Конвенції
про захист прав людини і основоположних свобод, статті 19 Міжнародного пакту
про громадянські та політичні права, статті 10 Конвенції про психотропні
речовини 1971 року (заборона рекламування психотропних речовин серед населення)
і статті 3 Конвенції ООН про протидію незаконному обігу наркотичних засобів та
психотропних речовин 1988 року(привселюдне підбурювання до вчинення незаконної
діяльності з обігу наркотиків);
змістовне оновлення профілактичної роботи з метою
формування в суспільстві: захисних соціальних бар’єрів і готовності протистояти
ризикам; здорового способу життя і залучення населення насамперед до суспільно
корисної праці, розширення кола життєвих інтересів, не пов’язаних із вживанням
наркотиків, алкоголю, тютюнопалінням та іншими шкідливими звичками;
…пропагування серед широких верств населення
здорового способу життя із зосередженням особливої уваги на дітях, учнівській
та студентській молоді, створення умов для його застосування, формування у них
навичок несприйняття вживання психоактивних речовин;
функціонування державної системи правової освіти та
постійне об’єктивне інформування населення про наркотичну ситуацію в державі;
…проведення конкурсів зі створення телевізійних
програм, публікацій у друкованих засобах масової інформації, художніх творів,
сценаріїв фільмів на антинаркотичну тематику, в тому числі із залученням
спонсорської допомоги громадських асоціацій та фондів;
…організацію в засобах масової інформації виступів
і звернень фахівців з питань формування та реалізації наркополітики.
…Профілактику наркоманії проводять шляхом:
впровадження апробованих передовою міжнародною та
вітчизняною практикою профілактичних стратегій формування життєвих навичок…;
…створення і запровадження методики раннього
виявлення дітей, які належать до груп ризику через їхню незахищеність та інші
чинники, що можуть призвести до початку вживання наркотиків (діти, батьки яких
перебувають у трудовій еміграції за кордоном;
діти із сімей з проблемами залежності; діти, що отримали
психологічні травми внаслідок жорстокого поводження або сексуального
насильства, безпритульні), сприяння захисту їхніх прав та недопущення
соціального відторгнення…
Подолання стигматизації та забезпечення захисту
прав осіб, хворих на наркоманію
…Організація проведення профілактичних заходів
передбачає:
…формування у хворих на наркоманію стимулу та
бажання позбутися наркозалежності та вироблення відповідних вольових якостей;
Лікування та реабілітація осіб, хворих на
наркоманію
…сприяння наданню необхідного медичного
обслуговування та реабілітаційної допомоги наркозалежним особам, членам їх
родин та іншим залежним особам, а також організації діяльності центрів
соціальної реінтеграції наркозалежних осіб, насамперед молоді;
проведення тривалого курсу добровільних лікування і
реабілітації замість покарання у вигляді позбавлення волі для визначених
державою контингентів правопорушників з наркотичною залежністю, які бажають
пройти такі курси…
…Удосконалення політики надання реабілітаційних
послуг передбачає:
…виховування в особи почуття відповідальності за
свої наміри та вчинки як пріоритетного чинника поведінки…
Боротьба з незаконним обігом наркотиків
Основні напрями діяльності правоохоронних органів
…посилити покарання за незаконне розповсюдження
наркотиків серед молоді.
2.3. Витяги з Кримінального Кодексу України.
Кримінальній відповідальності підлягають особи,
яким до вчинення злочину виповнилося 16 років. За окремими статтями ККУ
передбачено кримінальну відповідальність осіб віком від 14 до 16 років (Ст.
22.).
Розділ XIII
ЗЛОЧИНИ У СФЕРІ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ,
ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН, ЇХ АНАЛОГІВ АБО ПРЕКУРСОРІВ ТА ІНШІ ЗЛОЧИНИ ПРОТИ
ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ
Стаття 305. Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи
прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів.
Стаття 306. Використання коштів, здобутих від незаконного обігу наркотичних засобів,
психотропних речовин, їх аналогів, прекурсорів, отруйних чи сильнодіючих
речовин або отруйних чи сильнодіючих лікарських засобів.
Стаття 307. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення,
пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.
1. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання,
зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут
наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів — караються
позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.
Стаття 308. Викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних
речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання
службовим становищем.
Стаття 309. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи
пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети
збуту.
Стаття 310. Посів або вирощування снодійного маку чи конопель.
Стаття 314. Незаконне введення в організм наркотичних засобів, психотропних речовин або
їх аналогів.
Стаття 315. Схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх
аналогів.
Стаття 316. Незаконне публічне вживання наркотичних засобів.
Стаття 317. Організація або утримання місць для незаконного вживання, виробництва чи
виготовлення наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.
3. Оздоровлювальна вправа. Руханка «Я — це мій
голос»
Уявіть, що ви перетворилися на власний голос і
робите шлях від вашої телефонної трубки через супутник зв’язку в телефонну
трубку вашого друга, що перебуває на протилежному кінці планети. Заплющивши
очі, уявіть свою подорож якомога детальніше. Покажіть «голосову подорож» за
допомогою рухів.
4. Колективна робота. Протидія залученню до
вживання наркотиків (за таблицею-схемою «Засоби впливу на залежних
осіб»)
Розгляньте схему «Засоби впливу на залежних осіб». Розставте
їх за «шкалою пріоритетності» від менш дієвого, на вашу думку, до
найефективнішого.
Складіть аналогічну таблицю-схему «Протидія
залученню до вживання наркотиків».
(Наприклад: законодавство, просвітницька робота,
пропаганда здорового способу життя тощо.)
VIІ. Осмислення,
узагальнення та систематизація знань
1. Робота за підручником (у парах)
За матеріалами підручника учні складають опорний
конспект із теми, яку вивчають на уроці. Працюючи в парах, здійснюють
консультування одне одного, коментують тощо.
2. Уявна подорож «Дія наркотику на організм
людини». Аналіз та обговорення
Щоби зрозуміти, чому наркотик такий шкідливий,
треба простежити шлях його потрапляння в мозок. Отже, уявімо, що наш організм —
це космос, а мозок — центр керування польотами на космодромі. Мозок керує всіма
процесами в нашому організмі так само, як центр керування польотами контролює
всі космічні кораблі. І якщо наш центр уражає вірус-наркотик, починається збій
усієї системи: кораблі летять не туди, куди треба, врізаються один в одного і
врешті вибухають.
У нашому організмі відбувається те саме, коли мозку
щось заважає працювати. У кожної його частини є свої функції, які через
наркотики в кращому разі просто почнуть погано працювати, а в гіршому — взагалі
можуть назавжди відмовитися працювати. Навіть після першої дози, навіть
найлегшого наркотику.
Тіло забуде, як дихати
Якщо після атаки наркотиків космічні кораблі нашого
організму й не відмовляться працювати, то свій центр керування все одно вже не
слухатимуть. Тепер їм постійно потрібне підживлення наркотиками, і з кожним
вильотом у більшій дозі. Людина-космос перетворилася на наркомана.
У кожній частині мозку відбулися дуже серйозні
збої. Наприклад, у стовбурі мозку, який відповідає за всі найважливіші функції,
необхідні для життя організму, — дихання, кровообіг і перетравлювання їжі. Ще
стовбур з’єднує головний мозок зі спинним і керує рухом м’язів, а також рук і
ніг. Якщо ж погано працює спинний мозок, головний мозок може не одержати
сигнали про те, що відбувається з тілом. Чим це загрожує? Грубо кажучи, тіло забуде,
як дихати, і наркоман, що прийняв занадто велику дозу героїну, помре.
Завдяки корі головного мозку ми бачимо, відчуваємо
дотики, смак і чуємо. Також кора допомагає нам думати, мріяти, планувати й
приймати рішення. І от коли наркотик дістається кори, воля людини буквально
паралізується, через що вона надалі не може приймати рішення. У наркомана є
тільки одна проблема в житті: де взяти чергову дозу?
Збожеволіти від щастя
Загалом наркомани — дуже щасливі люди, навіть
занадто. Шкода тільки, що щастя це триває недовго. Але про все по порядку.
Як уже говорили, наш головний мозок уміє не тільки
контролювати всі космічні кораблі організму, але й робити нас щасливими. Гормон
радості, насолоди — ендорфін — вмикається, коли ми відчуваємо будь-які
позитивні емоції: бачимо гарного собаку, обіймаємо кохану людину, їмо
шоколадку, спимо до обіду або… (свій варіант).
Усі ці радісні моменти обов’язково чергуються із
дрібними невдачами, прикрощами. І слава богу! Адже, якщо гормон щастя
надходитиме в кров безперервно, людина просто збожеволіє. Що, власне, і
відбувається з мозком наркомана.
По-перше, наркотики, потрапляючи до організму,
змушують нервові клітини постійно викидати в кров ендорфіни. Завдяки цьому
жодні неприємності не можуть засмутити наркомана — зараз він щасливий.
А ще ендорфіни підсилюють усі психічні відчуття:
кольори видадуться яскравішими, аромати насиченішими. Тому дозу хочеться
приймати ще і ще. Нервова клітина продовжує виробляти гормон щастя без
перепочинку і врешті гине.
Маскування під вітаміни
Наркотики дуже підступні — вони вміють легко
обманювати мозок. Річ у тім, що за своєю хімічною будовою наркотики дуже схожі
на вітаміни й корисні ферменти. Діють вони, звичайно, зовсім по-різному. Але
включитися в обмін речовин замість вітамінів — дуже просто. Що буде з людиною,
чиїми реакціями повністю керують наркотики, читайте вище.
На цій стадії мозок ще живе, але він уже повністю
підкорений наркотикам. Якщо наркоман не прийме вчасно дозу, він почувається
так, начебто йому ламають одразу всі кістки — «ломка». Заспокоїти біль може
тільки ще одна порція допінгу, і заради неї наркоман піде на все.
За мозком починають здаватися й інші органі.
Наркомани помирають через різні хвороби, а ще через те, що в стані «ломки»
втрачають почуття самозбереження й можуть просто вбити себе. Мозок уже
безсилий!
Запитання до учнів
§
Що ви думаєте з приводу почутого?
§
Які у вас виникли враження від
«подорожі»?
§
Які висновки зробили?
3. Створення антитютюнової, антиалкогольної,
антинаркотичної реклами (ілюстративний супровід)
4. Практична робота. Відпрацювання навичок відмови
від пропозицій вжити наркотик
Щоб швидше привчити до наркотиків, торговці часто
дають перші одну-дві дози безкоштовно, але давно відомо, що «безкоштовний сир
тільки в мишоловці»! Уміння відмовитися є надзвичайно важливим, але воно
ефективне, тільки якщо людина по-справжньому хоче сказати «ні».
Тактика відмови
1. Ввічливо відмовитися: «Хочеш спробувати?» — «Ні,
дякую»!
2. Пояснити причину відмови: «Чому не хочеш?» — «Не
можу, ціную своє здоров’я,…».
3. Змінити тему: «Давай покайфуємо» — «А ти чув,
що…».
4. «Натиснути» зі свого боку: «Якби ти був крутим,
ти б спробував». — «Якби ти був крутим, ти припинив би це вживати, та ще й
пропонувати іншим».
5. Не цікавитися. Тобі пропонують наркотик — не
звертай уваги, пройди повз.
6. Уникати ситуації. Уникати місць, де на тебе
можуть тиснути.
7. Сила — в кількості. Якщо доводиться відвідувати
місця, де є скупчення підозрілих людей — іди разом із тими, хто також не вживає
наркотики.
Май на увазі, що пропаганда наркотиків, за ст. 230
Кримінального кодексу України, переслідується позбавленням волі на термін від
3-х до 12-ти років.
VIІІ. Підбиття
підсумків уроку
1. Прийом «Моя теза»
— На аркушах паперу запишіть одним реченням головну
ідею теми уроку.
— Об’єднайтесь у пари і за 45 секунд спробуйте
переконати партнера, що саме ваша теза важливіша за інші.
— На таких самих умовах переконайте іншу пару у
важливості вже спільної тези.
Об’єднана «четвірка» переконує іншу, доки половина
класу не обере свого речника, який від імені групи, що становить 1/2 загальної
кількості учнів у класі, захищатиме спільно вибрану тезу, сперечаючись із
речником іншої команди.
— На промову кожного речника відведено 2 хвилини і
так само на завершальні дебати.
— Речник, який буде більш переконливим, оголошує
тезу своєї команди головною в підсумку уроку.
2. Коментоване оцінювання роботи класу, окремих
учнів на уроці
IX. Домашнє завдання
Обов’язкове:
§
опрацювати матеріал підручника щодо
вивченої теми (§ _, с. __);
додаткові (на вибір, за бажанням):
§
скласти психологічний (або
соціальний) «портрета» наркомана;
§
скласти пам’ятки «10 причин сказати
«НІ!», «Способи протистояння пропозиціям вжити наркотик».
Немає коментарів:
Дописати коментар