Урок25 Тема. Стосунки з однолітками
Підліткові компанії.
Ознаки дружніх, недружніх і небезпечних компаній
Мета: розглянути ознаки дружніх, недружніх компаній; розвивати вміння дітей спілкуватися і підтримувати товариські стосунки в класі, між хлопчиками й дівчатками, у школі з однолітками; розвивати комунікативну компетентність; виховувати тактовне ставлення одне до одного.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, зошити, папір формату А4 для роботи в групах.
Хід уроку
і. Організаційний етап
А цікаво вам
дізнатись,
Що сьогодні може
статись?
Ну, то всядьтеся
зручніше,
Попрацюємо скоріше.
іі. Актуалізація опорних знань і
перевірка домашнього завдання
1) моделювання і розв’язування конфліктних ситуацій
(2–3).
2) Перевірка засвоєння та розуміння словника
«конфліктогенів».
ііі. Мотивація навчальної
діяльності
1. Слухання й обговорення життєвої ситуації
Двоє хлопчиків сидять на лаві. Осторонь чоловік читає газету.
Один із хлопців каже:
— Вчора моя бабуся казала, щоб я вчився бути ввічливим.
Другий:
— Для того щоб бути ввічливим, необхідно частіше говорити
слова «будь ласка», «прошу», «вибачте».
— А ще при зустрічі потрібно знімати шапку. Це ж сказано
в Правилах для учнів.
— Зовсім не складно бути ввічливим. Було б тільки
бажання. Я завжди буду ввічливим. А ти?
— Я теж.
У цей час підходить дівчинка із книжкою, хоче сісти біля
них, але хлопці розсілися так, що місця на лавці немає. Побачивши, що дівчинка
не відходить від лавки, один із хлопців каже:
— Будь ласка, відійди трохи вбік, а то через тебе не
видно нічого.
— Пробачте, — сказала дівчинка й відійшла вбік.
— Спасибі, — сказав хлопець і повернувся до друга, щоб
продовжити розмову про ввічливість.
Чоловік із газетою піднявся і сказав:
— Сідай, будь ласка, дівчинко. А у вас, хлопці, слова
розминаються з ділом.
Хлопчики здивовано подивилися одне на одного.
Ø Чому так сказав чоловік хлопцям?
Ø Що вони мали зробити?
іV. Повідомлення теми й мети
уроку
Ø Де школяр здебільшого проводить свій час? (Удома, у школі, дворі, на
заняттях...)
На школу й усе, пов’язане з нею, ви витрачаєте чимало
часу. Що старшим стає учень, то більше часу він проводить у школі. Ось чому так
важливо мати гарні стосунки з однокласниками. Адже вони перебувають поруч із
вами більшу частину шкільного життя.
Сьогодні ми поговоримо про спілкування хлопчиків і
дівчаток, ви дізнаєтеся, як себе поводити під час знайомства, як підтримувати
товариські стосунки з однолітками.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з термінами
— Пригадаймо, що таке спілкування?
Спілкування — це обмін думками, враженнями.
— Як люди спілкуються? (Відповіді дітей)
— Іноді буває, що хтось недочув чи неправильно зрозумів
іншого. Через це можуть виникати непорозуміння, що призводять до неприємностей.
На жаль, частою є й інша ситуація — «сильніші» учні висміюють слабших, дають їм
прізвиська, ображають, віднімають гроші тощо.
— Що допомагає, а що перешкоджає порозумінню між
однолітками? (Відповіді учнів)
— Якщо вам хочеться йти до школи, ви нетерпляче очікуєте
зустрічі зі своїми шкільними друзями — вам пощастило, у вас склалися гарні
стосунки із класом.
Якщо ж усе навпаки, ви з жахом виходите на перерву, удома
згадуєте свої образи та мрієте про перехід до іншої школи, подумайте: може, річ
насправді у вас?
Спробуйте піти назустріч своїм однокласникам:
·
Зробіть усе можливе
(без самоприниження й лестощів), щоб вас поважали.
·
Не чекайте першого
кроку від інших.
·
Ніколи не говоріть,
що ваші однокласники погані, спробуйте знайти в них гарні риси, адже абсолютно
поганих людей не буває.
Учні дають відповідь на запитання: «Якими б ви хотіли
бачити оточуючих людей?»
Учитель виділяє такі риси:
·
щирість і
тактовність;
·
доброзичливість і
гарні манери;
·
уміння говорити;
·
уміння слухати.
Ø Як ці риси допомагають порозумінню між однолітками?
Кожна група, використовуючи підручник, готує презентацію
про:
група 1 — щирість і тактовність;
група 2 — доброзичливість і гарні манери;
група 3 — уміння слухати;
група 4 — уміння говорити.
Презентація груп.
4. Практичні вправи щодо складання правил спілкування в
колективі
— Визначімо основні правила спілкування в колективі.
1) Вправа «Хороше і
погане спілкування»
Учасникам пропонують виконати в парах такі вправи:
1.1. Обидва учні говорять одночасно від 30 секунд до 1
хвилини. (Теми: «Улюблена телепередача», «А чи знаєш ти, що...» тощо).
Обговорення:
Ø Що ви відчували?
Ø Чи не здавалося вам, що більше нічого сказати?
1.2. Пари розподіляються на учасників А і Б. Поки учасник
А висловлюється впродовж хвилини, учасник Б повністю його (її) ігнорує. Потім
вони міняються ролями.
Обговорення:
Ø Як ви себе почували, коли вас ігнорували?
1.3. Учасник А говорить упродовж хвилини, учасник Б
уважно слухає. Потім вони міняються ролями.
Підсумкове обговорення:
Ø У чому полягала різниця між вправами?
Ø Як ви визначили, що зараз вас слухають?
Для досягнення домовленості під час будь-яких переговорів
важливо бачити очі та обличчя свого співрозмовника.
2) Вправа «Що потрібно
для взаєморозуміння»
Два учасники за бажанням виходять до дошки й сідають
спинами одне до одного. Їхнє завдання — домовитися про що-небудь (наприклад,
про сумісну підготовку цікавої інформації до уроку, про правила якої-небудь гри
тощо).
— Із яких компонентів складене спілкування? Що таке
ввічливість? Сформулюйте свої правила спілкування.
— На жаль, між однолітками часто виникають суперечки.
Висміюють тих, хто старанно вчиться або отримує низькі бали. Можуть ображати
того, хто відрізняється зовнішнім виглядом: надто високого чи низького зросту,
з надмірною вагою чи худого.
Принизливі прізвиська псують настрій, заважають учитися.
Часто глузують над новачками. Як правило, ініціатором таких дій є хтось один, а
інші учні підтримують його або мовчки спостерігають.
— Як же діяти тому, кого ображають? Як ви вважаєте? (Відповіді
учнів.)
— Щоб вистояти в нелегкій ситуації спілкування, краще не
сприймати образи близько до серця, спробувати знайти однодумців. Найчастіше
через деякий час образи припиняються. Але все одно потрібно звернутися по допомогу
до батьків, учителів чи шкільного психолога. Якщо хтось із однокласників
відволікає вас на уроці, тактовно скажіть, що вам необхідно вчитися. Якщо ж це
не допомагає, попросіть учителя пересадити вас на інше місце.
— Якщо сильніші «товариші» відбирають у слабших або
менших кишенькові гроші, на такі «жартівливі» спроби намагайтеся відповісти
жартами. Можна ще й серйозно попередити кривдника, що його дії — злочин, й
обов’язково слід звернутися по допомогу до класного керівника, чергового
вчителя чи будь-кого з дорослих.
У вашому віці хлопчики хочуть спілкуватися здебільшого з
хлопчиками, а дівчатка — з дівчатками. Вважають, що з дітьми протилежної статі
їм буде нецікаво. І через це іноді багато втрачають. Хлопчикам і дівчаткам
можна знайти спільні інтереси, щоб разом цікаво проводити дозвілля.
Vі. Узагальнення та
систематизація знань
— Чи можлива дружба між хлопчиками й дівчатками?
1. На шкільну дискотеку хлопчики і дівчатка принесли
кілька різних за стилем музичних записів. Одні хотіли танцювати реп, інші —
диско. Вечірка зривалася. Учителі дали 5 хвилин, щоб діти домовилися. Інакше
дискотеку припинять. Запропонуйте вихід із цієї ситуації.
2. Сергійко розповідає про «новенького», якому придумали
прізвисько. Шестикласнику хлопець сподобався, і він просить поради, як їм
потоваришувати. Запропонуйте, що робити Сергійкові, як поводитися «новенькому»
в класі.
Vіі. Підбиття підсумків уроку
Кожен із вас сьогодні щось зрозумів, чомусь навчився,
чимось зацікавився. Спробуймо висловити свою думку про заняття, продовжуючи
речення:
— Сьогодні я дізнався…
— Найбільше мені сподобалось…
Візьмімося за руки й побажаємо своєму товаришу чогось
хорошого.
(Діти бажають веселого дня, чудового настрою, бути завжди
такими гарними, усміхатися увесь день тощо.)
У ч и т е л ь
Кажімо більше ніжних
слів
Знайомим, друзям і
коханим.
Нехай комусь тепліше
стане
Від зливи наших
почуттів.
Нехай тих слів
солодкий мед
Чиюсь загоїть рану,
(Чи перший біль, чи
то останній)…
Коли б то знати
наперед!
Кажімо більше ніжних слів,
Комусь всміхаймось
ненароком,
То не життя людське
коротке,
Короткі в нас слова
черстві!
Кажімо більше ніжних
слів!
Vііі. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф підручника; скласти
словесний портрет ідеального друга чи подруги й записати в зошиті.
Немає коментарів:
Дописати коментар