Мета: формувати в учнів поняття про стосунки людей і типи стосунків у сім’ї; пояснити необхідність конструктивного розв’язання конфліктів; розглянути необхідність толерантного ставлення до чужих поглядів і переконань; порівняти правила спілкування з однокласниками, старшими і членами сім’ї; розвивати вміння вибирати належний тип стосунків із членами родини, однокласниками, друзями, учителями; виховувати толерантне ставлення до оточуючих людей.
Обладнання: підручники, ілюстративний матеріал щодо теми уроку, картки із прислів’ями,
картки для роботи в парах «Правила спілкування», музичний супровід.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП
Девіз уроку: «І як бажаєте, щоб вам люди чинили, так само
чиніть їм і ви».
ІІ. ПРИВІТАННЯ, ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКИ
(ПІД МУЗИЧНИЙ СУПРОВІД)
Хід вправи: стоячи, за інструкціями вчителя, виконуємо
вправу: написати цифри в незвичний спосіб.
·
Цифру 1 «пишемо»
носом (говоримо і виконуємо),
·
Цифру 2 —
підборіддям,
·
Цифру 3 — правим
плечем,
·
Цифру 4 — лівим
плечем,
·
Цифру 5 — «пишемо»
правим ліктем,
·
Цифру 6 — лівим
ліктем,
·
Цифру 7 — правим
коліном,
·
Цифру 8 — лівим
коліном,
·
Цифру 9 — правою
ногою,
·
А десяточку —
«хвостиком».
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Ø Що таке спілкування? Які стилі спілкування знаєте?
2. Обговорення ситуації
Ти дав другу диск, а він його зіпсував. Твої дії. Як
реагуватимеш?
А) Скажеш йому про це і попросиш купити новий.
Б) Нічого не скажеш і купиш сам.
В) Візьмеш у нього якийсь диск і так само зіпсуєш.
Г) Свій варіант.
Ø Яка манера поведінки описана в кожному з варіантів?
Ø Як би ви повели себе в цій ситуації?
Ø Чи відбувалися подібні ситуації у вашому житті? Опиши їх. Як ви діяли при
цьому?
3. Заслуховування міні-творів на тему «Що для мене
означає позитивно спілкуватися»
4. Робота за ілюстративним матеріалом, що підкреслює
значення позитивного спілкування
іV. Мотивація навчальної
діяльності, повідомлення теми і мети
1. Читання та обговорення змісту давньої легенди
Зустрілися раз двоє чоловіків: білий і чорношкірий. Стали
розмовляти:
— Який ти потворний, негре. Неначе увесь сажею вимазаний,
— сказав білий.
Чорний зневажливо зіщулився і сказав:
— Який ти потворний, білий! Неначе тебе всього обгорнули
папером.
Сперечалися вони, сперечалися, ніяк не могли дійти згоди
й вирішили піти до мудреця. Вислухав їх мудрець і сказав білому:
— Подивися, який красивий твій чорний брат. Він чорний,
як південна ніч, і в ній, подібно до зірок, сяють очі його...
Потім мудрець звернувся до чорношкірого:
— А ти, друже, подивися, який красивий твій білий брат.
Він красивий, як блискучий білий сніг, що лежить на вершинах наших гір, а
волосся його — кольору сонця...
Негр і білий присоромилися своєї суперечки і помирилися.
А мудрець думав про майбутнє. І видалася йому така
картина... Крутяться у веселому хороводі, танцюючи і виспівуючи пісні, білі,
чорні, жовті люди. З любов’ю дивляться вони одне на одного. І перекриває звуки
музики і пісень чийсь молодий голос: «Як добре, що всі ми різні. А то жити було
б так нудно!»
2. Повідомлення теми уроку
3. Формулювання учнями мети й завдань уроку
Ø Про що ця легенда, чого вчить?
Ø Чому виникають суперечки між людьми?
Ø Хто винний у їх розв’язанні?
Ø Чи можна уникнути суперечок, які роблять людей злими?
Ø Чи можна було уникнути суперечки?
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
— Люди по-різному ставляться одне до одного, взаємини між
ними неоднакові. Наприклад, стосунки учнів між собою відрізняються від тих, які
є між учнями і вчителем. З одними людьми у вас стосунки безпосередні, прямі.
Так, ви вітаєтеся вранці із членами родини, ділитесь із ними турботами й
радощами. Взаємини у вас дуже близькі — родинні, сімейні. Є люди, стосунки з
якими у вас опосередковані, бо відбуваються через когось. Наприклад, путівку до
табору відпочинку мама чи тато отримують у себе на роботі. Ви не знаєте тих
людей, які опікуються вашим здоров’ям, але ви їм вдячні. Ви отримали нову
книгу, прочитали її. З людьми, які працювали над цими книжками, ви також не
знайомі, хоча опосередковано спілкуєтесь із ними. Ваша вчителька — ваша
сусідка. Мама часом посилає вас позичити в неї солі чи сірників. Такі стосунки
неформальні. Вони відрізняються від формальних, офіційних стосунків, які
визначені правилами й положеннями.
Стосунки бувають рівними й нерівними. Так, люди різняться
за віком або професійними вміннями. Дідусь має більший, ніж у вас, життєвий
досвід: він уміє спілкуватися з будь-ким. Звісно, за віком, уміннями і життєвим
досвідом дитина не може зрівнятися з дорослим. Однак усі ми — люди — і маємо
рівні права.
Типи міжособистісних стосунків
·
Знайомства;
·
приятелювання;
·
товариські;
·
дружні;
·
любовні;
·
подружні;
·
родинні.
·
«Нащо й клад, коли в
сім’ї лад».
·
«Гарна родина —
хороша дитина».
3. Проблемне запитання
Ø Що зближує членів родини для створення дружніх стосунків?
(Обов’язки кожного, спільні заходи, спільні розв’язання
проблем, створення атмосфери доброзичливості тощо)
4. Обговорення уривка казки «Мудрий батько»
Чи так воно було, не знаю, а як чув, так i розповідаю.
Був собі один селянин. I мав він сина. Коли хлопець виріс i почав допомагати в
господарстві, батько й каже:
— Дивлюся на тебе i бачу, що беручкий ти до всіх справ.
Час минає, молодь росте, старе старіє. Незабаром змужнієш, оженишся — i сам
станеш на господарство. От i запам’ятай мої слова: «Живи так, щоб у кожному
селі був у тебе свій дім. I нехай у тебе щодня будуть нові чоботи. I живи так,
щоб люди тобі кланялися. I завжди будеш справжнім хазяїном».
Подивувався син на такі слова, та й питає:
— Не можу збагнути: хіба можливо звести в кожному селі
будинок? I як можна справляти щодня нові чоботи? Та й як мені жити, щоб люди
мені вклонялися?
Усміхнувся батько, та й каже:
— Не тужи, синку. Мою пораду легко виконати. Захочеш у
кожному селі бути як удома, май у кожному селі вірного, надійного друга, i буде
в тебе там своя оселя. А щоб були в тебе щодня нові чоботи, треба з вечора їх
добре помити та почистити. Ніколи цього не забувай, от i будуть вони наступного
дня, як нові. Ну, а щоб люди тобі першому вклонялися, вставай раніше за всіх,
виходь на роботу першим, тоді всі, хто пізніше за тебе вийдуть, вітатимуться з
тобою й уклонятимуться. Як бачиш, у моєму наказі немає нічого складного.
Коли прийшов час сину самому господарювати, він зважив на
поради батька i жив добре».
— Яка головна думка цього уривка?
— Скільки друзів маєте ви? Хто винен, якщо з тобою не
бажають дружити?
5. Робота в групах. Моделювання ситуацій
І група — друзі пропонують прогуляти урок, а ти цього не хочеш…
ІІ група — ти дав другу 5 гривень до завтра, а він не повертає вже другий тиждень…
Гра «Вчимося робити і приймати комплімент» (Вправа
«Вальс — комплімент»)
Комплімент — це завжди деяке
моральне підсилення. Спробуйте посилити комплімент прикметником «яка».
— Яка ти чудова! Яка чудова зачіска!... тощо.
Посилити комплімент словами «дуже», «най-»… «найкраща,
дуже ласкава…»
VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ МАТЕРІАЛУ
— У яких колективах ви буваєте найчастіше?
2. Відпрацювання навичок формування міжособистісних
стосунків
1. Оберіть людину, стосунки з якою ви хотіли б покращити.
2. Складіть план покращення міжособистісних стосунків.
Обговорення результатів
3. Продовжити речення:
«Коли мене немає, мої друзі…»;
«Вважають, що мої друзі…»;
«Порівняно з іншими сім’ями, моя сім’я…»;
«Члени моєї сім’ї поводяться зі мною, як із…»;
«У моїй сім’ї стосунки…»;
«Коли я згадую про школу,…»;
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Робота в парах
Читання та обговорення правил спілкування (за картками)
Шість правил Дейла Карнегі, які допоможуть сподобатися людям:
·
Щиро цікавтесь іншими
людьми.
·
Усміхайтеся.
·
Пам’ятайте, що ім’я
людини — це найгарніший і найважливіший звук для неї на будь-якій мові світу.
·
Будьте гарним
слухачем. Заохочуйте людей говорити про самих себе.
·
Розмовляйте про те,
що цікавить Вашого співрозмовника.
·
Вселяйте Вашому
співрозмовнику відчуття власної величі, робіть це щиро.
Правила цікаві, але ще цікавіше те, як складно їх
виконувати. Карнегі також пише щодо усмішки: через певний час, усміхаючись, Ви помітите,
що у відповідь Вам також усміхаються. А шосте правило не сприймайте як пораду
підлещуватися. Ні! Шукайте в співрозмовника найкращі його якості й наголошуйте
на них, якщо вони дійсно хороші. Робіть це щиро.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (РІЗНОРІВНЕВЕ)
І рівень — опрацювати відповідний матеріал підручника.
ІІ рівень — скласти розповідь «У якому колективі комфортно себе почувати?».
IІІ рівень — намалювати портрет друга, який вселив би в нього впевненість у собі.
Немає коментарів:
Дописати коментар