Мета: учити дітей розуміти ознаки перевтоми, визначати шляхи її запобігання, обирати правильний спосіб відпочинку; розвивати важливі життєві навички, зокрема роботи в групі, самоконтроль, самонавчання; виховувати толерантність.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, таблиці «Вправи для попередження
перевтоми», «Види активного відпочинку», малюнки, картки із завданнями, зошити.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.
— Подивіться в очі
одне одному. Усміхніться.
ІІ. Актуалізація
опорних знань. Мотивація навчальної діяльності учнів
1 Перевірка
домашнього завдання
Заслуховування
пам’яток щодо перегляду телепередач, віршів, казок, оповідань про вплив
телебачення на здоров’я людини.
— У якому випадку
телебачення може стати відпочинком?
2 «Відкритий
мікрофон»
Продовжити фразу:
«Для мене найкращий відпочинок — це.....»
— Чому людині
потрібно відпочивати?
Висновок: відпочинок потрібен для того, щоб попередити втому.
ІІІ. Повідомлення
теми й мети уроку
ІV. Вивчення
нового матеріалу
— Що називають
утомою?
(Усі пропозиції
обговорюють. Учитель доповнює їх за потреби.)
— До чого може
призвести втома?
Складають ланцюжок:
утома — перевтома — стрес.
2 Інформаційне
повідомлення вчителя
— Утома — тимчасове зменшення
функціональних можливостей організму, викликане інтенсивною або тривалою
роботою. Будь-які порушення біологічних ритмів призводять до втомленості
організму. Втома буває розумовою й фізичною. Це природна реакція людського
організму, що має захистити його від перевантажень. Її ознаки — рухове
занепокоєння, неуважність, часте відволікання. Якщо втома стає хронічною, то
може виникнути перевтома.
Перевтома
— накопичення
стомленості, втоми.
Ознаки її —
погіршення успішності, плаксивість, дратівливість, нервові смикання м’язів,
погіршення апетиту, порушення сну, почуття страху, істеричність. Перевтома — це
комплекс функціональних порушень у організмі, який вимагає рекомендацій
фахівців (лікарів, психологів). Нехтування відпочинком може призвести до стресу
— виснаження організму.
3 Оздоровлювальна вправа «Імітація»
Діти за зразком
учителя імітують види розумової та фізичної праці (плавання, письмо, біг,
читання, перекопування землі на клумбі тощо).
— Чи можна
втомитися після такої роботи, у якому випадку?
4 Розв’язання
ситуативних задач
1) Під час
виконання домашнього завдання Сергійко втомився, вирішив відпочити. Став
дивитись телевізор. Чи правильно він чинить? Обґрунтуйте свою думку.
— Що б ви порадили
Сергійкові?
2) Дениско
допомагав батькові копати город. Через кілька годин відчув утому. Батько
запропонував подивитись телепрограму.
А як відпочили б
ви?
Під час
обговорення з’ясовують:
— Який вид роботи
виконували діти?
— Чому саме такі
види відпочинку ви запропонували?
Висновок: із метою відпочинку тих частин тіла, які втомилися,
чергують види діяльності.
5 Розповідь із
елементами бесіди
— Що називаємо
відпочинком?
Російський
фізіолог М. Є. Введенський підкреслював, що відпочинок може бути досягнутий
шляхом переключення уваги з однієї на іншу, нову сферу діяльності. Відпочинок
буває пасивним і активним.
— Як ви це
розумієте?
Вибір відпочинку
залежить від виду діяльності. Згадайте виконання домашнього завдання, коли людина
займається розумовою діяльністю. Який вид відпочинку їй потрібний? (Активний).
Якщо людина інтенсивно працювала, тоді потрібний вид відпочинку — … (пасивний).
— Який
найголовніший пасивний вид відпочинку?
Сон —
найголовніший вид відпочинку, активний процес гальмування клітин кори головного
мозку.
Сон — періодичний стан
організму, що характеризують виключенням свідомості й зниженням здатності
нервової системи відповідати на зовнішні подразники.
— Чому лягати
спати треба не пізніше 22–23 год у кімнаті з відкритою кватиркою?
Останнім часом
пропагують короткий сон у другій половині дня або ввечері. Він сприяє
підвищенню працездатності. Міні-сон — це релаксація чи розслаблення в
денний час, або дрімота (15 хв).
Об’єднатись у дві
команди (активний і пасивний відпочинок).
Завдання: за дві хвилини записати на дошці якомога більше
прикладів активного й пасивного відпочинків.
Команди по черзі
називають по одному прикладу відповідного виду.
Учитель доповнює
перелік.
— Коли особливо
потрібний активний відпочинок?
Після активної
розумової діяльності підлітків потрібний активний відпочинок, спрямований на
відтворення розумової працездатності. 80 % часу школярі вчаться у школі та
виконують домашні завдання, що призводить до значних навантажень. Щоб їх
зменшити, організовують активний відпочинок.
Ø Гра
«Рубання дров»
— Ми багато
сиділи, спробуємо активно відпочити, будемо «рубати дрова».
Стати так, щоб
нікому не заважати. Уявити собі, що ви рубаєте дрова. Показати, яка колода, що
потрібно розрубати. Покласти її на пеньок і піднімати «сокиру» високо над
головою. Щоразу, коли опускаєте «сокиру», голосно вигукуйте: «Хе!». Через
хвилину скажіть: скільки колод «розрубали»?
— Що ви зараз
відчуваєте? Який настрій?
VI. Узагальнення й
систематизація
1 Робота в парах (за картками, таблицею,
малюнками)
Учитель видає
картки, таблицю, малюнки або діти самі вибирають вид активного відпочинку. Пара
учнів пояснює, для чого цей вид відпочинку, що він розвиває, виховує, але не
називає його. Потім показує пантоміму, інші відгадують.
Картки: прогулянки на свіжому повітрі; подорожі; ігри —
футбол, волейбол, баскетбол, бадмінтон; походи пішки; біг; катання на
велосипеді, лижах, санках, ковзанах; плавання; робота по господарству; збір
фруктів тощо.
Завдання І групі: довести, що недосипання призводить до хвороб.
Завдання ІІ групі:
скласти правила
міцного й здорового сну.
(Під час
підготовки діти використовують додатковий, матеріал підручника.)
Додатковий
матеріал
Про шкідливість
недосипання
Уві сні ми
проводимо третину життя. Учені підрахували, що тривалість сну зменшилась на 20
%. Сьогодні приблизно 60 % людей страждають хронічним недосипанням. У ході
досліджень з’ясували, що дефіцит сну провокують ряд серйозних захворювань:
— ожиріння;
— старіння;
— рак;
— діабет;
— скорочення
тривалості життя;
— підвищення
артеріального тиску;
— погіршення зору;
— застудні
захворювання;
— психічне
здоров’я;
— зміна розумових
здібностей;
— емоційні розлади
в підлітків.
Правила міцного й
здорового сну
— Ліжко має стояти
подалі від системи опалення;
— температура в
спальній кімнаті не має перевищувати 17–18 °С;
— постіль має бути
чистою, не дуже м’якою;
— чисту білизну
перестиляти щотижня після купання;
— вечеряти
потрібно не менше за 2 години до сну;
— не дивитись
перед сном фільми або читати про вбивства, жорстокість;
— незадовго до сну
прогулятися на свіжому повітрі;
— обов’язкова
вечірня гігієна;
— провітрити
кімнату;
— лягати спати в
один і той же час;
— спати краще на
животі, підклавши руки під низьку подушку;
— прибрати джерела
шуму та світла.
3 Бесіда
— Чи є такі види
відпочинку, які шкодять здоров’ю? (Азартні ігри) Чому?
Азартні ігри призводять до духовного й
розумового виснаження.
4 Вправа «Мозковий
штурм»
Складання шляхів
запобігання втоми, перевтоми, стресу.
Довідка. Щоб уникнути перевтоми, треба:
— чергувати
розумову й фізичну працю;
— дотримувати
режиму дня;
— більше гуляти на
свіжому повітрі;
— перед заняттям і
сном провітрювати приміщення;
— займатися
фізичними вправами, правильно обладнати місце роботи й відпочинку.
5 Самостійна
робота за картками (2 варіанти)
Для копіювання
Рівні |
І варіант |
ІІ варіант |
Початковий |
Гра на свіжому повітрі дозволяє зняти розумове
стомлення. Так. Ні |
Прослуховування гучної музики дозволяє зняти
розумове стомлення. Так. Ні |
Середній |
Назвати причини втоми |
Назвати шляхи попередження втоми |
Достатній |
Чому між уроками є перерви? |
Чому під час вистави в театрі є антракти? |
Високий |
Під час збору врожаю Василько втомився, вирішив
відпочити. Став читати книгу. Чи правильно він чинить? Обґрунтувати відповідь |
Під час перерви всі учні виходять із класу
відпочити, а Іринка любить посидіти в тиші за партою. Чи правильно вона
чинить? Обґрунтувати відповідь |
VIІ. Домашнє завдання
І рівень. Опрацювати статті в підручнику.
ІІ рівень. Заповнити таблицю (учитель пояснює за зразком):
Види праці |
Приклади цього виду |
Вид заняття для зняття втоми |
Розумова |
Читання (тривале) |
Розминка |
Фізична |
Копання на городі |
Перегляд телепередачі |
ІІІ рівень. Творча робота — скласти вірш, оповідання, казку,
зобразити малюнок. Роботи мають розкривати важливість відпочинку (як активного,
так і пасивного (сну)).
VIІІ. Підсумок
уроку
Ø Вправа «Сенкан»
(Іменник) —
Відпочинок;
(2 прикметника) —
активний, пасивний;
(3 дієслова) —
зміцнює, відновлює, активізує;
(ставлення, 3
слова) — він попереджує втому;
(синонім) — здоров’я.
Немає коментарів:
Дописати коментар