Мета: ознайомити з умовами успішного навчання, сприяти формуванню навичок активізації своїх інтелектуальних здібностей; розвивати вміння вчитися, зосереджуватися на досягненні мети; виховувати установку на успіх та віру в себе потребу у всебічному саморозвитку й самовдосконаленні.
Обладнання: пам’ятка «10 умов успішного навчання», картки для роботи у групах,
пам’ятка «Як стати успішним» (за кількістю учнів).
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
1. Привітання, створення
позитивного настрою
2. «Знайомство»
Продовж речення: «Я добре вмію…»
ІІ.
Активізація чуттєвого досвіду, опорних знань учнів
1. «Мікрофон»
У класному колективі кожен із вас
особливий, тобто є особистістю і має свій талант. Для реалізації таланту люди
обирають певну професію. Яку ж професію ви плануєте обрати в майбутньому?
Завдання: закінчити думку, назвавши професію, яку хотіли б
обрати в майбутньому.
«Я — особистість, маю свій
талант, реалізую його …, завдяки чому в майбутньому стану…».
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності учнів
§ Що вам потрібно для того, щоб здійснити
задумане, досягти життєвих цілей?
§ Як стати успішним?
ІV.
Повідомлення учням теми, мети та завдань уроку
1. Вступне слово вчителя
— Хтось народжений бути митцем,
хтось — фінансовим генієм, а хтось — майбутнім олімпійцем. Та більшість людей
можуть почуватися щасливими, лише виконавши особливе призначення.
2. «Шкала актуальності»
— Наскільки актуальною для
кожного з вас є тема уроку? Озвучте показник за 5-бальною шкалою: 0 — зовсім не
важлива, …, 5 — саме те, що необхідно знати (вміти, розуміти тощо) на
найближчий час.
V.
Осмислення учнями знань
1. Слухання притчі
Притча
про секрет навчання
В одного відомого майстра з
боротьби було багато учнів. Старший із них навчався довгі роки, і тренувався зі
старанністю. Одного разу він звернувся до майстра:
— Скажіть, чи є ще що-небудь,
чого ви мене не навчили?
— Твоє навчання закінчено, я
навчив тебе всього, що знав. Ти засвоїв усі прийоми боротьби, відомі мені.
Від цих слів молодий борець
сповнився гордості і оголосив усім і всюди, що тепер він кращий борець країни і
міг би перемогти навіть свого знаменитого вчителя. Сотні людей прийшли
подивитися на цей поєдинок.
Після рівної і спокійної боротьби
майстер раптом несподіваним прийомом поклав учня на обидві лопатки.
— Дивно, — сказав переможений,
переводячи подих, — я навчився всього, що ви знали, але ви здолали мене
невідомим прийомом...
— Друже мій, я справді навчив
тебе всього, що знав, — відповів майстер, — але цей прийом народився тільки
зараз, у процесі боротьби. Це імпровізація!
— Але цього ви мене не вчили, —
сказав учень.
— Цього я не можу тебе навчити,
цього ти повинен учитися сам.
1.1. Обговорення змісту притчі.
— Про які умови успішного
навчання йдеться у притчі? (Наполегливість, вольові зусилля, тренування
тощо.)
— Як ви зрозуміли останні слова
майстра? (Навички самостійного здобуття знань — одна з важливих умов
успішного навчання.)
2. Робота за підручником (у парах)
Опрацюйте теоретичний матеріал
статті підручника та сформулюйте відповідь на запитання: «Що є складовими
уміння вчитися?»
3. Оздоровлювальна вправа. Гімнастика для очей
Витягніть уперед вказівний палець
правої руки. Протягом 3-5 секунд подивіться двома очима на кінчик пальця, потім
заплющте праве око й дивіться лише лівим оком ще 3-5 секунд; далі змінюємо
порядок — 3-5 секунд дивіться на палець двома очима, потім заплющте ліве око й
дивіться лише правим оком ще 3-5 секунд.
4. «Асоціативний кущ». Умови успішного навчання
Ви, мабуть, не раз помічали, що
хтось має хист до математики, хтось легко вивчає іноземні мови, а про когось
кажуть, що він чи вона народилися з пензлем у руках, з лижами на ногах тощо.
І це дуже добре. Уявляєте, що
було б, якби всі люди мали здібності, наприклад, лише до математики. Хто б тоді
грав на скрипці, писав вірші, виховував та навчав дітей?
§ Від чого залежать здібності? (Спадковості,
наполегливості, бажання, успішного навчання тощо.)
§ Які умови успішного навчання?
(За асоціаціями учнів складають
схему «Умови успішного навчання». Варіанти відповідей: наполегливість,
зацікавленість, мотивація, бажання, здоров’я, настрій, вміння раціонального
використання часу тощо.)
5. Робота за пам’яткою «10 умов
успішного навчання»
Історія має багато прикладів,
коли люди досягли неймовірних успіхів завдяки наполегливості й розвитку своїх
здібностей.
Ісаак Ньютон — математик, астроном, один із «батьків» класичної
фізики. Автор фундаментальної праці «Математичні начала натуральної філософії»,
у якій викладено закон усесвітнього тяжіння та три закони механіки, що стали
основою класичної механіки. Розвинув корпускулярну теорію світла, розробив
диференціальне та інтегральне числення, багато інших математичних і фізичних
теорій.
Ісаак зростав хворобливим, тихим,
мрійливим. Особливо складним для нього був початок шкільного навчання. У школі,
до якої його віддали, учні різного віку разом вивчали латину, закон Божий,
математику. Навчався він погано, був слабким, недоладним, однокласники називали
його то нікчемою, то павучком, а одного разу побили так, що він знепритомнів.
Самолюбство хлопця не дозволяло йому терпіти приниження, вихід був лише один:
виділитися успіхами в навчанні. Наполеглива робота дала результат: він став
першим учнем у класі. З дитинства Ньютон любив будувати складні механічні
іграшки, моделі різних машин, сонячні та водяні годинники, що викликало
особливу заздрість однокласників. А вечорами він запускав повітряних
зміїв. До хвостів прикріпляв лампадки, що рівно горіли навіть за сильного
вітру. Хлопці з усього міста збігалися подивитися на ці дивовижні вогники на
тлі зоряного неба.
Білл Гейтс — творець і керівник світового гіганта комп’ютерного
забезпечення — компанії Mіcrosoft. Від народження комп’ютерному генію було дано
три таланти: феноменальну пам’ять (він міг переказати три сторінки тексту після
першого прочитання), математичні здібності та надзвичайну впертість.
Ще дитиною Білл увесь час
сперечався із батьками. Коли їхнє терпіння луснуло, вони звернулися по допомогу
до психолога. Після кількох сеансів спеціаліст пояснив, що поєдинок із сином їм
не виграти, найкраще для них пристосуватися до нього, бо конкурувати з ним
«безглуздо й безнадійно». Відтоді близькі почали поступатися Біллу, зрозумівши,
що в їхній родині зростає особистість.
Не вирізняючись особливою
успішністю, що теж було своєрідною формою бунтарства, він несподівано скінчив
дев’ятий клас із відмінними оцінками й увійшов у десятку найкращих учнів
Америки.
Альберт Ейнштейн. Йому належить вирішальна роль у появі нових фізичних
концепцій та теорій, зокрема перегляд розуміння фізичної сутності простору та
часу, а також формулювання нової теорії гравітації. У дитинстві майбутній геній
так пізно навчився говорити, що його мало не почали вважати недорозвиненим.
Дитиною він був тихою, мрійливою, намагався уникати галасливих ігор. Любив
будувати складні споруди з кубиків, з карт заввишки із чотирнадцятиповерховий
будинок. Через уповільнене сприйняття інформації в нього виникали проблеми у
школі як у навчанні, так і спілкуванні з однолітками. Особливих математичних
талантів також не виявляв, рахував повільно і досить часто помилявся.
А його вчитель грецької мови увійшов в історію, сказавши, що з Ейнштейна
ніколи нічого не вийде.
Багато знайомих Ейнштейна
стверджували, що на все життя в нього збереглися дитячі риси характеру:
безпосередність та готовність цікавитись явищами, які інші люди сприймали як
належне.
§ Завдяки чому цим людям удалося досягти значних
успіхів?
§ Чи не стануть їхні «умови успіху» у пригоді
вам, наприклад, під час навчання?
Виділяють 10 умов успішного навчання.
§ Дотримання режиму дня
Раціональний розподіл часу
впродовж дня, чергування роботи та відпочинку, легких та важких предметів під
час виконання домашніх завдань, порядок на робочому місці — все це економить
сили, створює творче задоволення від навчального процесу.
§ Упевненість у своїх силах
Не обминати труднощі, того, чого
боїшся. Соромитесь виступати перед аудиторією — шукайте можливості робити це
частіше. Є страх перед чимось чи кимось — шукайте можливості частіше
зустрічатися з ними.
§ Розвиток сили волі
Успіх приходить лише до тих, хто
його прагне, докладає максимум зусиль. Не чекайте, що хтось «відкриє» вас,
відкривайте себе самі.
§ Уважність під час навчання
Не відволікайтеся під час занять
ні на товаришів, ні на сонячних зайчиків, ні на телевізор чи магнітофон, ні на
приємні чи гіркі спогади, інакше можна пропустити щось важливе, через що
навчальний матеріал одразу стане нудним і незрозумілим.
§ Намагатися осмислювати та розуміти навчальний
матеріал
Не покладайтеся лише на механічну
пам’ять, не «зазубрюйте» матеріал, намагайтеся зрозуміти причинно-наслідкові
зв’язки, визначати головне та другорядне. У цьому вам можуть допомогти складання
плану, конспекту, логічних схем, узагальнених таблиць, діаграм.
§ Самостійність у навчанні
Не чекайте, поки вчитель «розжує»
і вкладе у вашу свідомість той чи інший матеріал. Найміцніше засвоюється те, що
здобуте ціною власних розумових зусиль, тому ще вдома намагайтесь уявно
«зазирнути» на наступний урок, прогляньте новий матеріал, складіть власну думку
про нього. Ніколи не покладайтеся на списування і підказки.
§ Практичне застосування знань та умінь
Потрібно більше розв’язувати
задач та вправ; працювати не лише головою, а й руками; передавайте свої знання
товаришам і самі вчіться в тих, хто вже досяг успіху.
§ Розширення свого кругозору
Пробуйте свої сили в
різноманітних видах діяльності і пам’ятайте: по-справжньому навчається лише
той, хто вдумливо читає багато розумних книг.
§ Самовиховання кращих людських якостей
Духовний розвиток,
самовдосконалення, розвиток естетичних смаків, культура поведінки, небайдужість
до навколишнього життя — реальна мета самовдосконалення.
§ «Товаришувати» з усіма навчальними предметами
У школі вивчають багато
дисциплін, усі вони потрібні кожному, незалежно від уподобань і майбутньої
професії.
6. Слухання притчі
ТІНЬ НА СОНЯЧНОМУ ГОДИННИКУ
Один східний володар вирішив
потішити своїх підданих і привіз їм зі своїх мандрівок сонячний годинник. Цей
подарунок (а до цього люди не знали, що таке годинник) змінив життя людей у
його царстві. Вони навчилися розподіляти свій час, стали точнішими, акуратними,
надійними, старанними — і врешті всі розбагатіли. Настало повне благоденство.
Коли цар помер, його піддані
почали думати, як би їм гідно відзначити заслуги померлого. А оскільки сонячний
годинник був символом прихильності царя до своїх підданих і умовою їхніх
успіхів, то вони вирішили побудувати навколо сонячного годинника чудовий храм із
золотим куполом.
Коли ж храм було зведено і купол
височів над сонячним годинником, сонячні промені вже не потрапляли до нього, і
тінь, яка показувала людям час, зникла. Люди припинили бути точними,
старанними. Кожен пішов своїм шляхом. А царство розпалося…
Висновок
— Отже, недарма раціональний
розподіл часу та дотримання режиму дня займають першу позицію серед умов
успішного навчання.
VI. Узагальнення та
систематизація знань
§ Як набратися сил для успішного навчання?
·
Туристичні
походи,
·
відпочинок біля
моря чи річки,
·
подорож на
велосипедах, катання на роликах, лижах, ковзанах
·
рибальство,
·
рухливі ігри,
·
плавання,
·
танці,
·
заняття
спортом,
·
сон,
·
медитація,
·
споглядання
творів мистецтва (картин, скульптур тощо),
·
прогулянки на
природі тощо.
2. Рольова гра «Журналіст у
гостях у відмінника»
Учні — в ролі журналістів,
учитель виконує роль уявного відмінника — семикласника. Кожен зі школярів
повинен сформулювати питання до нього щодо навчальної діяльності, хобі,
дозвілля, способу життя, харчування тощо.
1-ша група «Талант»: скласти план розвитку таланту.
2-га група «Успіх»: скласти поради «Як попередити перевтому».
3.1. Презентація роботи у групах.
Як попередити перевтому?
·
Розумову роботи
треба розподілити так, щоб «на свіжу голову» починати складніше, поки людина не
втомлена.
·
Виконання
домашнього завдання треба починати з письмових робіт, розв’язання математичних
задач або з інших найскладніших завдань на цей день.
·
Ранкові години
— найкращі для розумової роботи, прочитане добре сприймається.
·
Те, що треба
вчити напам’ять, краще вчити ввечері.
·
Для покращення
опірності організму втомі, необхідно його постійно тренувати. Чим тренованіший
організм, тим швидше відновлюється його нормальний стан.
·
Корисно щодня
складати своєрідний розклад розумової діяльності, у якому б чергувалися
напружена розумова праця з малюванням, музикою, читанням.
·
Неправильна
організація розумової праці може призвести до неврозу чи інших захворювань.
·
Перегляньте
власний режим дня.
·
Уникайте
надмірного фізичного чи розумового напруження.
·
Спробуйте
зайнятися іншими видами діяльності.
·
Постійно дбайте
про спокійний сон.
·
Досягайте
чергування розумової праці з фізичною, або спортом.
VIII.
Підбиття підсумків уроку
1. Рефлексія
§ Які знання нам необхідні в повсякденному
житті?
§ Які висновки ви зробили для себе?
2. Коментоване оцінювання роботи
класу, окремих учнів на уроці
3. Зачитування пам’ятки «Як стати
успішним» (отримує кожен учень)
1. Налаштуйся на успіх. Повір, що
тобі це під силу. Для цього помрій: як буде добре, коли ти досягнеш мети.
2. Ретельно сплануй свої дії.
Наближатися до мети краще маленькими кроками (від однієї перемоги до іншої).
3. Щодня оцінюй свої результати.
4. Вітай себе за будь-який успіх.
Розкажи про нього батькам та друзям.
5. Не бійся помилок і невдач.
Якщо в тебе щось не виходить, сприймай це як можливість відкоригувати свої
плани і спробуй іще раз.
4. Колективне проговорювання слогана
«Ми сьогодні успішні, завтра
також досягнемо успіху, завжди і в усьому будемо успішними!»
VIII. Домашнє завдання
Обов’язкове:
§ опрацювати матеріал підручника щодо вивченої
теми (§ _, с. __);
додаткові (на вибір, за
бажанням):
§ скласти перелік переваг «Користь від знань із
… (математики, мови, літератури тощо);
§
написати есе «Секрет
мого успіху».
Немає коментарів:
Дописати коментар