Мета: ознайомити учнів із правилами ведення дебатів, учити виділяти переваги й недоліки телебачення і комп’ютера; розвивати важливі життєві навички: толерантність, самоконтроль, комунікативні (ведення дискусії); мотивувати школярів до користування ЗМІ з дотриманням гігієнічних вимог; виховувати бажання берегти своє здоров’я.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, таблиця
«Вплив телебачення на здоров’я», малюнки, картки із завданнями, зошити,
телевізор, комп’ютер.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя. Установка
на позитивний настрій.
Діти заплющують очі. Учитель промовляє вголос, учні про
себе: «У мене правильна постава, чітка гострота зору; я постійно слідкую за
своїми поставою та зором. Яка радість!»
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної
діяльності учнів
1 Перевірка домашнього завдання. Гра «Я знаю такі
правила....»
Учні по черзі називають правила, які підготували вдома:
І варіант — правила
попередження викривлення хребта;
ІІ варіант — правила
попередження порушень гостроти зору.
Висновок: звернути увагу на те,
що в обох випадках причиною порушень постави і гостроти зору діти називають
неправильне користування телевізором і комп’ютером.
2 Вправа «Упізнай за описом
і знайди предмет на малюнку (або в класній кімнаті)»
— електронний пристрій для прийому і передачі
відображення та звуку, що передають по безпровідних каналах (телевізор);
— «обчислювач» — пристрій або система, що здібна виконувати задану, чітку послідовність операцій (комп’ютер).
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Проблемні запитання:
— Хто вони: друзі чи вороги?
— Який вплив мають телебачення і комп’ютер на здоров’я?
ІV. Вивчення нового матеріалу
1 Інформаційний блок
— Сьогодні, мабуть, неможливо уявити життя без
телебачення. Але насправді історія телебачення не така вже й давня.
Виявляється, перші телевізійні системи були створені тільки в XX столітті. У
1923 році Чарльз Дженкінс передав нерухоме зображення по радіо з Вашингтона до
Філадельфії та Бостона, а 1925 року йому вдалося передати зображення рухомих
фігур. Перед глядачем за одну секунду змінювались 12,5 кадрів — це була подія,
з якої почалась історія телебачення.
Потім швидкість було збільшено до 25 кадрів у секунду.
Втім, із роками ентузіазм ущух. Виявилось, що отримати хороше, чітке зображення
в механічному телебаченні взагалі неможливо. Історія стверджує, що широкого
поширення механічне телебачення не отримало і, врешті-решт, повсюдно
поступилось електронному. На початку ХХI століття історія телебачення входить у
нову еру: на зміну електронному поступово приходить цифрове телебачення.
Людство підвищує свій інтелектуальний розвиток завдяки
телебаченню. Чому ж сьогодні проблема «діти і телебачення» хвилює всіх: і
батьків, і педагогів, і лікарів? Бо для кожної дитини телебачення стало
улюбленою іграшкою або книгою. Працівники цієї галузі розраховують на те, що
діти за допомогою батьків переглядатимуть передачі вибірково, залежно від
уподобань, віку. Адже, про що свідчать лікарі-гігієністи, чимало дітей
дивляться телевізор без розбору, від 40 хв до 2-х годин на день. Таким чином,
щоденний перегляд телепередач формує в дітей звичку проводити час щовечора біля
екрана, якою б не була передача. А кожний вільний вечір — це час для розвитку
здібностей дитини, спілкування її з дорослими, для ігор, під час яких дитина
активно засвоює інформацію. А телепередачі не потребують від спостерігача
особистої участі, тому перетворюють його на пасивного глядача.
З’ясуємо користь і шкідливість телебачення щодо впливу
його на здоров’я людини.
Підготуємось і проведемо дебати «Телебачення і комп’ютер:
за і проти» (Краще на цьому уроці провести дебати «Телебачення: за і проти»,
а на уроці за темою «Інтернет» — опрацювати «Комп’ютер: за і проти», матеріал
якого подано в розробці уроку «Інтернет».)
Діти займають певну позицію щодо цієї проблеми: «за», «проти», «утримались».
Об’єднались у 3 групи («за», «проти», «судді» — ті, що
мають позицію «утримались»).
Судді слідкують за часом, роблять висновки.
3 Нагадування правил ведення дебатів:
— підготувати інформаційний матеріал (використати
підручник, факти з інших інформаційних джерел, підготовлені вдома);
— сформувати аргументи на захист своєї позиції — 10 хв;
— обрати доповідачів від групи або визначити
послідовність виступів;
— захист позиції групи — до 3 хв;
— відповіді на запитання — до 2 хв;
— починати виступ із фрази «Ми вважаємо, що телебачення
корисно (шкідливо) впливає на здоров’я, бо...»;
— спростування аргументів опонентів — до 2 хв.
4 Проведення дебатів «Телебачення: за і проти»
(Учитель за необхідністю може втручатись у процес
дебатів, зайняти будь-яку позицію та доповнювати відповіді учнів)
Таблиця «Вплив телебачення на здоров’я»
Користь від перегляду телепередач |
Шкода від перегляду телепередач |
Цікава
розвага Телебачення для
суспільства стало новим світом: захопливим, радісним, безтурботним. Для
багатьох людей — це найкращий спосіб відпочинку після важкого дня |
Відвертає увагу від
уроків та інших важливих справ. Часом телевізор стає для дитини способом
утекти від дійсності |
Джерело
спілкування Телевізійні сюжети
— прекрасний привід для обговорення в колі сім’ї та спосіб краще пізнати одне
одного |
Обмеженість
спілкування ТБ заважає
безпосередньому спілкуванню. Його використовують
для того, щоб діти не заважали батькам, воно стримує дітей, щоб не турбували
дорослих |
Зняття стресів Телебачення
розраджує нашу одинокість і допомагає кожному забути про проблеми.
Розважальні передачі створюють позитивні емоції |
Постійні та гучні
реклами, що займають більшість телевізійного мовлення, повсякчас задурманюють
наш розум |
Джерело інформації Основним способом
розвитку для дітей є спілкування. Але для нього потрібні теми. Можна, звісно,
обговорити з друзями книжку або подорож. Але ж для цього потрібно щось прочитати
або кудись поїхати. І щоб друзі це зробили також. Це складно. Тому телевізор
— найпростіше і найдоступніше джерело тем |
Джерело
безграмотності Дійсно, мова
сучасних школярів рясніє сленгом. А також цитатами з реклами. На жаль,
безграмотність потрапила й на телебачення: у рядку, що рухається внизу на
екрані, на державному каналі нерідко можна побачити помилки. І мова дикторів
не завжди грамотна, літературна, зразкова |
Сприяє вихованню
моральних якостей |
ТБ вступає в
протиріччя з виховними нормами: засоби масової інформації, що пропагують
насильство, порнографію, розпусту, марнославство, садизм, убивство, жадобу
задоволення |
Розвиток людини Показують по
телевізору якісні фільми, а також передачі про тварин, про географічні
відкриття. Ці знання впливають на розвиток мислення та інтелекту, уяви |
Та й ті передачі
для дітей і підлітків, які все-таки існують, позбавляють глядачів активного
перегляду. Тобто не змушують думати, аналізувати — усе вже «розжовано», і
готові відповіді подають «на блюдечку». А з жанрів залишилися тільки ігри й
ток-шоу... |
Безкоштовність
отримання інформації Газету треба
купувати, за Інтернет — сплачувати |
Перевантаженість
інформацією Репутація
«зомбіювальника» |
Наочність Усю інформацію
супроводжують динамічним відеороликом |
Шкідливо для
здоров’я Незручна поза —
неправильна постава, погана робота кишківника. Навантаження на очі. Порушення
сну. Джерело шкідливого
для здоров’я випромінювання |
Після проведення дебатів учитель демонструє таблицю.
Судді підводять підсумок.
Висновок: усі точки зору
вагомі, аргументовані. Телебачення має свої переваги й недоліки. Треба
навчитися правильно (вибірково, із дотриманням гігієнічних вимог) переглядати
телепередачі, щоб попередити шкідливий вплив на здоров’я.
Ø
Комплекс «Лебедина шия»
Шийний остеохондроз —
причина головного болю, запаморочення. Перед вправами зробити 2–3 вдихи-видихи.
1) «Гілочки» — підняти повільно руки вгору, зімкнути в
«замок», добре потягтись. Опустити повільно руки вниз. Поліпшується кровообіг у
хребті.
2) «Так, ні, ай-я-я-яй» — «так» — голова вниз; «ні» —
колові оберти; «ай-я-я-яй» — від плеча до плеча. 5–6 р.
3) «Рухи кобри» — голова вправо, до плеча, повільно дугою
вгору від плеча, вниз до грудей, потім підборіддя вперед і вгору. Так само вліво.
4) «Пишемо» носом або підборіддям — цифри, букви, можна
малювати предмети, писати добрі слова: «Я здоровий», «Я терплячий», «Я
врівноважений…»
5) «Загойдалась голова» — повільно вліво, вправо й
подивитися прямо перед собою. Здоров’я вам!
V. Узагальнення та систематизація матеріалу
Переглянути програму телепередач.
Вибрати те, що будете дивитися з батьками або друзями з подальшим обговоренням
(не забувати про обмеженість часу — не більше 2 годин). Обґрунтувати свою
відповідь. (Кожній парі видають одну картку.)
1+1 06:25
«Служба поиска детей» 06:30
«ТСН: Телевизионная служба новостей» 07:30
М/с «Тимон и Пумба» 08:00
Т/с «Дневник доктора Зайцевой» 09:05
«Их нравы» 09:55
«Полное перевоплощение-3» 10:55
Х/ф «Клаудия: Золушка из супермаркета» 13:00
Х/ф «Выйти замуж за генерала» 15:40
Х/ф «Суженый-ряженый» 17:45
«ТСН. Избранное» 18:25
Т/с «Вольф Мессинг: видевший сквозь время» 19:30
«ТСН: Телевизионная служба новостей» 20:15
Х/ф «Ханна. Совершенное оружие» 22:30
«Я люблю Украину-3» 00:05
«ТСН: Телевизионная служба новостей» 00:20
Х/ф «Смотритель» 02:05
Х/ф «Грозовые ворота» |
ICTV 05:10
Погода 05:15
Факты 05:45
Свитанок 06:25
Погода 06:30
Спорт 06:35
Анекдоты по-украински 06:55
Т/с «Леся + Рома» 07:40
Максимум в Украине 08:45
Факты. Утро 09:25
Спорт 09:35
Чрезвычайные новости 10:40
Т/с «Дальнобойщики» 12:40
Анекдоты по-украински 12:45
Факты. День 12:55
Спорт 13:00
Т/с «Морские дьяволы» 15:20
Т/с «Прокурорская проверка» 16:35
Т/с «Дальнобойщики» 18:45
Факты. Вечер 19:20
Спорт 19:25
Чрезвычайные новости 20:15
Т/с «Морские дьяволы» 22:45
Т/с «Прокурорская проверка» 00:00
Т/с «Особо опасен» 01:00
Спорт 01:10
Чрезвычайные новости |
К1 05:45
«Утро на К1» 07:30
Мультфильмы 09:10
«Самый умный» 11:05
«В поисках приключений» 12:00
«Давай поженимся!» 13:00
«Званый ужин» 14:00
«Одень меня, если сможешь» 15:00
«Самый умный» 17:00
«Давай поженимся!» 18:00
«Званый ужин» 19:00
«Одень меня, если сможешь» 20:00
«Большая разница» 22:00
«Три сестры» 22:40
«Женская лига» 23:00
«Три сестры» 23:40
Т/с «Отчаянные домохозяйки» 00:40
«Зал ожидания» 01:30
«Ночная жизнь |
К2 06:00
Мультфильмы 08:00
«Знак качества» 08:50
«Семья от А до Я» 09:10
«Семья от А до Я» 09:40
«Семья от А до Я» 10:00
«Семья от А до Я» 10:30
«Семья от А до Я» 11:00
«Школа доктора Комаровского» 11:40
«Школа доктора Комаровского» 12:20
«Правда про еду» 12:30
«Кушайте на здоровье» 12:50
«Правда про еду» 14:20
«Специя» 14:50
«Специя» 15:20
«Секреты шеф-повара» 15:40
«Секреты шеф-повара» 16:10
«10 лишних лет» 17:10
«Квадратный метр» 17:50
«Квадратный метр» 18:30
«Квадратный метр» 19:50
«Женский взгляд» |
Діти пояснюють, чому обрали ту чи іншу передачу.
У ч и т е л ь. Які передачі ви запропонували б керівнику телеканалів увести до програм для розвитку і здоров’я дітей?
Діти називають свої варіанти телепередач.
3 Перегляд фрагменту з телепередачі... (учитель обирає
свій варіант)
Діти називають переваги й недоліки кожної, дають поради
щодо удосконалення їх змісту.
4 Оздоровлювальні вправи
для очей
Ефективна профілактика — зорова гімнастика. Її роблять двічі: через 7–8 хвилин після початку перегляду телебачення і по його завершенню.
1. На рахунок 1–4 заплющити очі, не напружуючи очних
м’язів, на рахунок 1–6 широко розплющити очі і подивитись удалечінь. Повторити
4–5 разів.
2. Подивитися на кінчик носа на рахунок 1–4, а потім
перевести погляд удалечінь на рахунок 1–6. Повторити 4–5 разів.
3. Не повертаючи голови, повільно робити кругові рухи
очима вліво і вправо. Потім подивитись удалечінь на рахунок 1–6. Повторити 4–5
разів.
4. Тримаючи голову нерухомо, перевести погляд,
зафіксувати його, на рахунок 1–4 — догори, на рахунок 1–6 — прямо. Виконати
очима рухи по діагоналі в один та інший бік, переводячи очі прямо на рахунок
1–6. Повторити 3–4 рази.
5. Не повертаючи голови, закритими очима «подивитись»
праворуч на рахунок 1–4 і прямо — на рахунок 1–6. Підняти очі вгору на рахунок
1–4, опустити вниз на рахунок 1–4 і перевести погляд прямо на рахунок 1–6.
Повторити 4–5 разів.
6. Подивитися на вказівний палець, відведений від очей на
відстань 25–30 см, і на рахунок 1–4 наблизити його до кінчика носа, потім
перевести погляд удалечінь на рахунок 1–6. Повторити 4–5 разів.
5 Розробляння пам’ятки щодо перегляду телепередач
Установка: у вас є молодший
братик чи сестричка, вам доручили слідкувати за їхнім дозвіллям. Які поради ви
б дали собі, щоб телебачення для них приносило тільки користь для здоров’я?
Діти усно дають поради, складають пам’ятку. Учитель
допомагає.
1. Скоротити перегляд телевізійних передач від 30 хвилин
(одноразово) до 2 годин на добу.
2. Не допускати перегляду фільмів жахів і сцен
насильства.
3. Робити акцент на освітні та спеціальні дитячі
програми.
4. Важливо дивитися передачі разом із іншими членами
сім’ї, обговорювати їх або щось намалювати за змістом, чи пограти в гру
«Режисери-мультиплікатори»: придумати й намалювати серію малюнків для нового
фільму або продовжити улюблений фільм, гру.
5. Рекомендують відволікати дітей від телебачення за
допомогою активних форм дозвілля (екскурсій, прогулянок, занять фізкультурою
тощо).
6. Посадити дитину так, щоб підборіддя було злегка
підняте, очі напівзаплющені й розслаблені, сідати на відстані 2,5 метри від
екрана телевізора.
7. Слідкувати, щоб малеча не дивилася на екран пильно.
8. Частіше робити вправи для очей.
9. Учити керувати своїми емоціями під час перегляду
телепередач.
VI. Домашнє завдання
І рівень. Опрацювати матеріал підручника, виконати вправу «Потренуйся».
ІІ рівень. Скласти пам’ятку для
себе щодо перегляду телепередач.
ІІІ рівень. Творча робота:
скласти вірш, казку, оповідання про вплив телебачення на здоров’я людини.
VІІ. Підсумок уроку
— Пам’ятаючи про значну роль ЗМІ у житті кожної людини,
ми маємо не забувати про ту відповідальність, що покладена на нас самих:
зробити все можливе, щоб не допустити негативного впливу інформаційного потоку
на наше здоров’я.
Дякуємо всім за спільну і плідну роботу.
Немає коментарів:
Дописати коментар