Мета: дати уявлення про психічний і духовний розвиток та його особливості в підлітковому віці, ознайомити з ознаками інтелектуального та емоційного розвитку підлітка; формувати поняття про розвиток потреб людини з віком; розвивати навички самоусвідомлення та самооцінки, сприяти самовдосконаленню учнів, їхньому інтелектуальному і моральному розвитку; виховувати позитивне ставлення до змін, що відбуваються в підлітковому віці.
Обладнання: картки з переліком типових потреб у підлітковому віці (за кількістю
учнів), таблиця «Піраміда потреб» Абрахама Маслоу, ілюстративний матеріал.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний момент
Привітання, створення позитивного
настрою
Людина, яка щиро усміхається,
завжди приваблива. І чим більш щира і природна усмішка, тим красивішими стаємо
ми, і тим більше гарного настрою ми даруємо оточенню. Тож частіше усміхайтеся,
і вам буде легко жити.
ІІ.
Активізація чуттєвого досвіду, опорних знань учнів
1. Слухання притчі
САД КОРОЛЯ
Одного разу король зайшов до саду
і побачив дерева, кущі й квіти, які в’янули та гинули.
Дуб сказав, що помирає тому, що
не може бути таким високим, як сосна. Коли король звернувся до сосни, то
дізнався, що вона сохне тому, що не може давати виноград, подібно виноградній
лозі. А лоза гинула тому, що не може квітнути, наче троянди…
Невдовзі король знайшов одну
рослину, яка звеселила його серце, була свіжою та квітучою. Після розпитувань
він отримав таку відповідь: «Я вважаю це саме собою зрозумілим, адже коли ти
посадив мене, то хотів отримати радість. Якби ти хотів дуб, виноград або сосну
— ти посадив би їх. Тому я думаю, що не можу бути нічим іншим, крім того, що я
є. І я намагаюся розвивати свої кращі якості».
2. Обговорення змісту притчі
Висновок. Ви не можете бути ніким іншим, а лише тим, хто ви є.
Життю і всьому тому, що (хто) вас оточує, ви потрібні саме таким.
ІІІ.
Мотивація навчальної діяльності учнів
«Займи позицію: «Так», «Ні» (за картками)
На аркушах паперу, які ви
отримали, записані характерні для підліткового віку потреби, а також здорові і
шкідливі способи їх задоволення. Висловіть свою позицію щодо прочитаного,
поясніть її.
Потреби підлітків |
Способи задоволення потреб |
Визнання дорослості, незалежність, бути почутими, ставлення як до
унікальної особистості тощо |
Конфлікти з батьками, відповідні вчинки, відповідальність, серйозність,
якісне виконання обов’язків, неприйняття певних життєвих принципів,
бездіяльність тощо |
ІV. Повідомлення
учням теми, мети та завдань уроку
— Сформулюйте тему уроку за
прислів’ями:
·
Кожна людина
— загадка.
·
Який порядок
у себе заведеш, таке й життя поведеш.
·
Рибам —
вода, птахам — повітря, а людині — вся земля.
·
Живому багато
й треба.
2. Слово вчителя
— Наше здоров’я (фізичне,
психічне і соціальне благополуччя) залежить від того, як ми задовольняємо свої
потреби. Підлітковий вік часто називають складним і навіть небезпечним. Це
тому, що у вашому віці з’являється багато нових потреб і можна обрати
неправильний спосіб їх задоволення та набути шкідливих звичок.
V.
Осмислення учнями знань
1. Міні-лекція «Особливості психічного розвитку підлітків»
Основний зміст та специфіку всіх
сторін розвитку (фізичного, розумового, морального, соціального) у підлітковому
віці визначає перехід від дитинства до дорослості. У всіх напрямках
відбувається становлення якісних новоутворень.
Серед умов сучасного життя
вирізняють такі, що сприяють становленню дорослості підлітків (акселерація
фізичного та статевого дозрівання, інтенсивне спілкування з однолітками, більш
рання самостійність через зайнятість батьків, величезний потік різноманітної за
змістом інформації тощо), і такі, що гальмують цей процес. Соціальна активність
підлітків спрямована насамперед на прийняття та засвоєння норм, цінностей і
способів поведінки, характерних для світу дорослих та стосунків між ними.
Криза 13 років. Ламання старих психологічних
структур, характерне для цього віку, призводить до справжнього вибуху непокори,
зухвальства та важковиховуваності (так звана «криза 13 років»). Основну причину
таких бурхливих проявів одні психологи вбачають у тому, що дорослі не змінюють
своєї поведінки у відповідь на появу в підлітків прагнення до нових форм
взаємин із батьками та вчителями. Інші розглядають «кризу 13 років» як пряме
відображення процесу статевого дозрівання, мало пов’язане з особливостями
виховання, а треті вважають, що така криза взагалі не є обов’язковою, і в
багатьох підлітків її просто не може бути.
Сутність кризи полягає в
глибокій, якісній зміні всього процесу психічного розвитку людини, а не в
якихось яскравих зовнішніх вираженнях цієї зміни.
Виокремлюють такі виражені симптоми зазначеної кризи:
1. Зниження продуктивності навчальної
діяльності (як і самої здатності до неї) навіть у тих сферах, де підліток
обдарований. Регрес проявляється під час виконання творчих завдань, а здатність
виконувати механічні завдання зберігається.
2. Негативізм. Підліток
ніби відштовхується від навколишнього середовища, він схильний до сварок,
порушень дисципліни, переживаючи водночас внутрішнє занепокоєння, невдоволення,
прагнення до самотності та самоізоляції.
Найважливішою ознакою
підліткового віку є становлення самосвідомості. Самосвідомість підлітка
характеризується передусім почуттям дорослості. Об’єктивної дорослості в
підлітка ще немає. Суб’єктивно ж така
дорослість виявляється в наступному:
1. В емансипації від батьків. Підлітки
прагнуть суверенності, незалежності, поваги до своїх таємниць. Виокремлюються
«сфери впливу» батьків і однолітків. У питаннях стилю одягу, зачіски, часу
повернення додому, способів організації дозвілля, вирішення шкільних і
матеріальних проблем підлітки щораз більше орієнтуються на однолітків, а не на
батьків. Однак у ставленні до фундаментальних аспектів соціального життя
основним усе ж таки залишається вплив батьків.
2. У новому ставленні до
навчання. У підлітків розвивається прагнення до самоосвіти, причому часто
не пов’язане з навчанням у школі. Багато хто стає байдужим до оцінок. Часом
спостерігається розходження між інтелектуальними можливостями й успіхами у
школі: можливості високі, а успіхи низькі.
3. У романтичних стосунках з
однолітками іншої статі. Тут має значення не так сам факт симпатії, як
форма стосунків, скопійована від дорослих (побачення, розваги тощо).
4. У зовнішньому вигляді й
манері вдягатися.
1.1. Диспут (обговорення,
висловлювання своїх позицій щодо наданої в лекції інформації).
2. Робота з терміном
Потреба — внутрішній стан психологічного
відчуття браку чого-небудь, проявляється у вигляді бажань, потягів, прагнень.
Виникають у результаті відсутності чогось необхідного для людини. Задоволення
потреб має яскраве емоційне забарвлення: залежно від того, наскільки результат
збігається з бажанням.
Потреби людини впізнаються за
мотивами, що спонукають до певної діяльності. У міру задоволення одних потреб у
людини виникають інші, що дозволяє стверджувати про їхню необмеженість та
постійність.
3. Робота за підручником (у парах)
Складання опорного конспекту.
4. Оздоровлювальна вправа.
«Зіпсований телефон»
Однією з потреб у підлітковому
віці є прагнення бути почутим. Спробуємо разом, чи вдасться нам це.
Мета: активізувати увагу, розвивати
навички активного слухання.
Учні стають у шеренгу. Ведучий
каже на вухо найближчому до нього речення, яке складається із п’яти слів.
Наприклад: «Тема сьогоднішнього заняття дуже цікава». Учасник має передати
речення (як він почув і зрозумів) наступному, і так далі. Наприкінці ведучий
пропонує останньому учасникові виголосити те, що він почув.
Зазвичай речення відрізняються.
5. Робота за таблицею «Піраміда потреб» Абрахама Маслоу
Основна суть концепції Маслоу —
це ієрархія потреб людини, задоволення яких відбувається поступово: від нижчих
до вищих.
Тільки задовольнивши базові,
фізіологічні потреби, індивід переходить до задоволення вищих потреб — у
визнанні і самоактуалізації. Теорія Маслоу (піраміда потреб) зазнає змін тільки
в тому випадку, якщо суспільство встановлює пріоритет тих чи інших цінностей,
називаючи одні потреби «поганими», а інші — «хорошими» або «нейтральними». Тому
в деяких соціумах під заборону потрапляють сексуальні бажання або прагнення до
збагачення.
Стандартна піраміда Маслоу має
п’ять рівнів:
1. Фізіологічні потреби. Вони
є базовими, тому що життя людини було б неможливим без їжі. Голодний індивід не
може думати ні про що інше, крім їжі. З раннього віку задоволення цієї потреби
вдосконалюється, набуває культурного обрамлення.
2. Потреби в безпеці. Перший
рік життя дитини пов’язаний з отриманням почуття надійності, захищеності з боку
батьків, свободи від страху і тривог. Дорослішаючи, людина очікує безпеки в
рамках освітніх установ, від людей, які організовують навчальні та виховні
процеси.
3. Потреба в любові. Інакше
можна назвати це як бажання бути прийнятим. Вона виникає, коли задоволені
попередні дві. Спочатку людина починає спілкуватися з близькими родичами, а
потім очікує прийняття серед однолітків, у навчальному та робочому колективах.
4. Потреба у визнанні. Вона
може бути досягнута через бажання досягнень, що дає людині впевненість у собі,
свідчить про її компетентність у тій чи іншій галузі знань. Визнання може бути
досягнуто і через становлення репутації в суспільстві, через самоствердження і
завоювання високого статусу.
5. Потреба в самоактуалізації. Реалізується через
творчу вільну діяльність людини, яка допомагає розкрити йому свій духовний
потенціал, а також прагнення до самореалізації, до втілення потенціалу
закладених можливостей і здібностей.
Піраміда Маслоу може бути
реалізована в людини повністю або потреби фіксуються на певному рівні,
спрямовуючи діяльність індивіда на задоволення тільки перших двох, трьох або
чотирьох рівнів.
VI.
Узагальнення та систематизація знань
— Наведіть приклади потреб
людини:
1) фізіологічних (для життя
потрібні: їжа, повітря, вода, одяг, взуття тощо),
2) соціальних (спілкування з
родиною, друзями, іншими людьми),
3) психічних (емоції,
самооцінка тощо),
4) духовних (мета життя,
родинні традиції, національні традиції тощо).
2. Потреби людини, їх розвиток із віком.
Робота за ілюстративним
матеріалом
§ Чи змінюються потреби людини з віком?
§ Які з потреб людини характерні для всіх
вікових періодів?
§ Складіть відповідь за ілюстративним матеріалом.
2.1. Висновки.
Можна виділити наступні критерії
розумних потреб:
1) Почуття міри в задоволенні
потреб, що не призводить до деградації особистості.
2) Гармонійне поєднання різних
потреб. Не можна визнати розумною навіть духовну потребу, якщо її задоволення
досягається за рахунок придушення інших (природних і матеріальних) потреб.
3) Відповідність потреб
здібностям особистості і наявністю засобів їх реалізації.
4) Керованість потребами.
Розумними можна назвати ті потреби, якими керує людина, а не навпаки, коли
потреби керують людиною.
Нерозумні потреби — така група
потреб, які створюють тупикові ситуації у функціонуванні людського організму, у
розвитку особистості, завдають шкоди інтересам суспільства, призводять до його
деградації і дегуманізації всіх суспільних відносин. Діапазон нерозумних потреб
надзвичайно широкий: від тютюнопаління до надмірного шопінгу.
3. Гра «Ти мені — я тобі»
Учень за опорним конспектом
ставить класу запитання щодо теми уроку. Той, хто дав правильну відповідь, може
поставити своє запитання у відповідь.
1. «Нагороди» епітетами,
порівняннями
— Хто з учнів класу, на вашу
думку, працював на уроці краще? «Нагородіть» їх відповідними епітетами та
порівняннями.
2. Узагальнювальне слово вчителя
— Хоч би над вами було постійно
сто вчителів — вони не зможуть змусити вас чинити так, а не інакше, якщо ви
самі не поставите перед собою якусь мету. Усім зрозуміло: все, що роблять для
вашого здоров’я, для вашої привабливості, не може бути небажаним чи неприємним.
Тільки декому іноді не вистачає сили волі, дехто просто лінується виконувати
всі приписи і норми культурного життя. Навчіться вимагати самі від себе,
виховуйте себе такими, щоб ви самі собі подобались. Адже лише частка того, що
ми називаємо красою, дається природою, решта залежить від самої людини. Бажаю
вам бути завжди здоровими і красивими!
VIII. Домашнє завдання
Обов’язкове:
§ опрацювати матеріал підручника щодо вивченої
теми (§ _, с. __);
додаткові (на вибір, за
бажанням):
§ складання психологічного портрета підлітка
(ідеального та типового);
§
підготувати
інформаційне повідомлення про А. Маслоу.
Немає коментарів:
Дописати коментар