Мета: ознайомити з основними функціями шкіри та чинниками впливу на її здоров’я; дати уявлення про поширені косметичні проблеми підлітків та причини їх виникнення, поглиблювати знання учнів про косметичні засоби для підлітків та їх призначення; розвивати санітарно-гігієнічні навички, уміння виконувати гігієнічні процедури; виховувати потребу звертатися до фахівців у разі виникнення косметичних проблем.
Обладнання: набори геометричних фігур за кількістю учнів (один набір — 1 зелене коло,
1 — жовте коло; по одному прямокутнику зеленого, жовтого, червоного кольору),
таблиця-ключ, ілюстративний матеріал, таблиця «Будова шкіри».
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний момент
Привітання, створення позитивного
настрою. «Візерунок»
Ви маєте набори геометричних
фігур, з яких потрібно скласти речення. На дошці — таблиця-ключ до виконання
вправи. (У таблиці наведено пояснення щодо того, яке слово (слова) можуть
означати окремі фігури.)
Відповідь:
Я веселий, бо здоровий.
Я здоровий, бо щасливий.
Я веселий, бо щасливий.
Я здоровий, бо веселий.
Я щасливий, бо здоровий.
ІІ.
Перевірка виконання учнями домашнього завдання
§ Що означає поняття «духовне здоров’я»? (Це
насамперед стосунки з навколишнім світом, як ви ставитеся до тваринки і до
пташки, до родичів і до своїх ровесників, до ніжного метелика і до всіх людей.
І чи є у вашому серці любов, що допомагає жити, чи, може, там поселилося зло? А
може, його з’їдає чорна заздрість та інші вади, яких людина повинна позбутись у
своєму житті і очистити свою душу?)
— Як фізичний розвиток підлітків
пов’язаний із їхнім психічним, соціальним, духовним дозріванням?
ІІІ.
Перевірка раніше засвоєних знань
Складання інформаційного
повідомлення «Косметичні проблеми підлітків» (за ілюстративним матеріалом)
Ґрунтуючись на власному життєвому
досвіді та спостереженнях, опираючись на раніше отримані знання з різних
інформаційних джерел, учні складають повідомлення «Косметичні проблеми
підлітків». Учитель його не коментує, лише підтримує активність школярів,
пропонує обговорення, спонукає до висновків. Важливо, щоб обговорення
косметичних проблем не було передбачуваним та обмеженим. Доречним буде
акцентувати увагу на різних проблемах шкіри: лупа, вірусних захворюваннях
(герпес, бородавки тощо).
Можливе виникнення дискусії між
учнями, що мають протилежні позиції щодо певних аспектів. На її основі
здійснюють перехід до наступного етапу уроку.
Лупа — надмірне відлущення шкіри. Найчастіше вражає
волосяну частину голови й окремі ділянки шкіри на обличчі.
Вірусне захворювання шкіри: бородавки, герпес
ІV.
Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення теми, мети та завдань
уроку
1. «Займи позицію: «Так», «Ні»
«Краса людини не окреслюється
зовнішністю. Головне — це багатство внутрішнього світу».
«Зустрічають по одягу,
проводжають по розуму».
2. Обговорення та коментарі щодо
епіграфів уроку
Обличчя — дзеркало душі.
В людині все повинно бути прекрасним:
і обличчя, і одяг, і душа, і думки (А. П. Чехов, рос. письменник).
Не та красива, що красою
славиться (Східна народна мудрість).
Ми з вами вже знаємо, що в
підлітковому віці можуть виникнути проблеми із зовнішністю. Наше завдання —
ретельно розглянути їх і з’ясувати, які з цих проблем можуть погіршити стан
здоров’я.
V.
Актуалізація чуттєвого досвіду учнів
§ Що ви зобов’язуєтесь робити
постійно, систематично, дбаючи про свою красу і здоров’я?
Орієнтовні відповіді учнів:
стежити за своїм зовнішнім виглядом, завжди мати при собі чисту, старанно
випрасувану носову хустинку; у жодному разі не витирати ніс рукою чи рукавом,
косметичні проблеми вирішувати з фахівцями тощо.
VI.
Сприйняття та усвідомлення учнями нового навчального матеріалу
1. Вступне слово вчителя
— Практично всі підлітки
незадоволені власним зовнішнім виглядом, своїм відображенням у дзеркалі. Але це
зовсім не привід себе розлюбити. Насправді кожен гарний по-своєму, і ця краса
неповторна, індивідуальна. А якщо й трапляються проблеми із зовнішністю
(висипання на шкірі, лупа тощо) — це пов’язане зі швидкими змінами, що
відбуваються на фізіологічному рівні. Адже недарма кажуть, що шкіра — дзеркало
всього організму. Тому саме підлітки повинні уважно стежити за власною
зовнішністю.
2. Функції шкіри (за таблицею)
Шкіра — найбільший за площею та
найдоступніший (ми його бачимо та пізнаємо на дотик) орган тіла людини,
зовнішній його покрив. Анатомічними похідними, що утворилися зі шкіри та її
зачатків, є нігті і волосся.
Властивості шкіри: еластичність, міцність, чутливість.
Функції шкіри
Функції шкіри |
Характеристика |
Терморегуляційна |
Участь у регуляції теплового обміну з зовнішнім середовищем. Близько 80 %
усіх теплових витрат організму здійснюється через шкіру |
Рецепторна (шкіра — орган чуття) |
Містить рецептори, завдяки яким відчуває холод, тепло, дотик, вібрацію,
біль, що й дає їй змогу реагувати на зміни зовнішнього та внутрішнього
середовища, сприймати навколишнє середовище і краще пристосовуватися до його
умов |
Захисна |
Служить бар’єром між зовнішнім і внутрішнім середовищем, захищає інші
тканини тіла від механічних і термічних ушкоджень, сонячного випромінювання,
а також не пропускає всередину
організму хвороботворні мікроорганізми (клітини чистої шкіри виділяють
речовину, яка має бактерицидні властивості), шкідливі рідини, гази тощо |
Дихальна |
Загальний газообмін відбувається не тільки через легені, а й через шкіру,
яка поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ |
Видільна |
Через шкіру виводиться частина сечовини, мінеральних солей і води (за допомогою
потових залоз) |
Обмінна |
Участь у регуляції водного, сольового, вуглеводного та жирового обмінів |
Синтетична |
Бере участь у синтезі вітаміну D, який утворюється під дією
ультрафіолетових променів |
Депо крові |
У кровоносних судинах шкіри дорослої людини затримується до 1 літра крові |
Самоочищення |
Постійне злущення відмерлого верхнього шару шкіри запобігає проникненню
бактерій в інші тканини та сприяє її відновленню |
3. Чинники, які впливають на здоров’я шкіри (ілюстративний супровід)
Варто знати, що шкіра —
відображення стану всього організму. За її станом можна діагностувати здоров’я
людини або часткову його втрату чи відсутність, наявність захворювань.
Що впливає на здоров’я шкіри?
4. Оздоровлювальна вправа. «Ротоніс»
Вдихнути широко відкритим ротом,
видихнути носом. Повторити 4-5 разів.
5. Косметичні проблеми підлітків
Перша проблема — підлітки звертають увагу на те, що почали сильніше
пітніти. Це пов’язано з посиленою роботою потових залоз у період статевого
дозрівання.
Тому треба ретельніше дотримувати
правил особистої гігієни: частіше митися, не носити синтетичної білизни, гуляти
на свіжому повітрі, займатися фізкультурою, загартовуватися.
Друга проблема — поява вугрової висипки (пробки із суміші шкірного
сала, відмерлих клітин шкіри і пилу).
Вирішення цієї проблеми потребує
консультування з фахівцями: лікарем-косметологом, дерматологом.
Дерматолог займається лікуванням хворої шкіри: вугрі, висипання,
діатез тощо.
Косметолог здійснює маніпуляції по догляду за шкірою: очищення,
накладання масок, масаж тощо.
VIІ.
Осмислення, узагальнення та систематизація знань
1. Робота за підручником (у парах)
Ще 5000 років тому писав Гермес
Трисмегіст: «Що всередині, те і зовні, що зовні, те й усередині».
Знайдіть у підручнику ту частину тексту, яка, на вашу думку, є сучасним
змістовним синонімом його вислову.
2. Робота у групах. Складання пам’яток
1-ша група: складання пам’ятки «Причини звернення підлітка до
косметолога (дерматолога)».
2-га група: «Правила застосування косметичних засобів».
3. Обговорення роботи у групах
Пам’ятка «Причини звернення підлітка до косметолога
(дерматолога)»
1. Визначення типу шкіри.
2. Підбір косметичних засобів.
3. Консультування та отримання
рекомендацій.
4. Очищення шкіри.
5. Усунення косметичних проблем.
6. Профілактичні косметичні
процедури.
7. Лікування шкіри.
Пам’ятка «Правила застосування
косметичних засобів»
1. Купувати косметику в
спеціальних магазинах (аптеках).
2. Перевіряти термін придатності
товару.
3. Ознайомитися зі складом, з
особливостями застосування (є спеціальна серія «Для молодої шкіри»).
4. Дотримувати почуття міри
(особливо це стосується ароматів)!
5. Не давати індивідуальні засоби
іншим людям.
6. Косметичний догляд необхідно
підкріплювати дотриманням режиму сну і харчування.
7. Кращий друг проблемної шкіри —
загартовування (контрастний душ).
8. Не використовувати дешеву
косметику підозрілої якості та невідомого виробника.
9. Обов’язково змивати
декоративну косметику перед сном.
Висновок. Пам’ятайте, що по-справжньому красива людина — не та,
яка накладає тонни пудри і помади, а та, у якої чиста, гладенька і пружна
шкіра, здорове волосся, ясні очі, гарна постава і доброзичлива усмішка.
VIІІ. Підбиття підсумків уроку
1. Прийом «Кольорові знаки»
Учні вибором та підняттям догори
геометричної фігури відповідного кольору показують наступне:
·
зелений — дізнався(лась) і зрозумів(ла) для себе багато
нового;
·
жовтий — дещо залишилося для мене незрозумілим;
·
червоний — багато чого не зрозумів(ла)..
2. «Незакінчене речення»
Продовжте: «Я можу впливати на
здоров’я шкіри позитивно, якщо...».
3. Коментоване оцінювання роботи
класу, окремих учнів
IX. Домашнє завдання
Обов’язкове:
§ опрацювати матеріал підручника щодо вивченої
теми (§ _, с. __);
додаткові (на вибір, за
бажанням):
§ підібрати матеріал із різних інформаційних
джерел для інформаційного повідомлення «Функції шкіри»;
§ скласти план-список цілей «Здоров’я моєї шкіри
залежить від мене»;
§
підготувати
антирекламу «Шкірі догляд не потрібний».
Немає коментарів:
Дописати коментар