Мета: поглиблювати знання учнів про правила побутової безпеки; вчити безпечного користування засобами побутової хімії, газовими приладами та пічним опаленням; розвивати вміння поводитися в надзвичайних ситуаціях, навички запобігання проявам паніки; виховувати ціннісне ставлення до життя і здоров’я.
Обладнання: ілюстративний матеріал «Безпека вдома» «Пічне опалення та правила
користування ним», до вправи «Творча уява», олівці, аркуші формату А4; засоби
побутової хімії (препарати в аерозольній упаковці, лаки, фарби, розчинники,
дезінфікуючі засоби), таблиця «Групи засобів побутової хімії за ступенем
безпеки», пам’ятки «Правила користування засобами побутової хімії» (за
кількістю учнів).
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання, створення
позитивного настрою
Подивіться, будь ласка, на
чудовий світ за вікном. Усміхніться, порадійте приємному дню. Привітно, з
повагою гляньте на свого сусіда по парті. Скажімо одне одному: «Доброго дня!»
2. «Очікування»
— Чого очікуєте від уроку,
вчителя, однокласників, самого себе?
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ УЧНЯМИ
ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
§ Від чого залежить безпечний рух транспортних засобів?
ІІІ. ПЕРЕВІРКА РАНІШЕ ЗАСВОЄНИХ
ЗНАНЬ
1. Робота за ілюстративним
матеріалом
Назвіть правила уникнення небезпеки вдома.
·
не
користуватися несправними розетками, електроприладами;
·
правильно
зберігати засоби побутової хімії;
·
не грати
сірниками;
·
не відчиняти
двері незнайомим людям тощо.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ І ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Проблемні запитання
§ Що може трапитися, коли діти самі залишаються
вдома? Чому?
§ Що з домашніх справ не може виконувати учень 7
класу?
2. Робота із прислів’ями
Сформулюйте тему та завдання
уроку за прислів’ями:
Не кидай іскри в попіл — і сама
згорить, і село спалить.
Дарма не бійся, але стережися.
V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ
УЧНІВ
1. Обговорення небезпечних
ситуацій та аналіз їх розв’язання
— Наведіть приклади із засобів
масової інформації або свого життя на цю тему. Хто допоміг у разі виникнення
небезпеки?
2. Творча вправа «Інтерв’ю з
фахівцем»
Завдання: скласти блок запитань до уявних фахівців МНС щодо
безпеки оселі та правил користування засобами побутової хімії, газовими
приладами та пічним опаленням
Висновок: складені учнями запитання окреслюють завдання уроку та
план ознайомлення з навчальним матеріалом.
VI. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ
УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
§ Що можна назвати засобами побутової хімії?
Наведіть приклади.
§ Навіщо ми користуємося засобами побутової
хімії?
§ Яку функцію виконують газові прилади в наших
оселях?
§ Які особливості пічного опалення? Чим воно
суттєво відрізняється від систем опалення інших типів?
2. Інформаційне повідомлення
Хімічні процеси і реакції були
відомі людям ще з давнини і лежали в основі виплавки металу, пивоваріння,
фарбування тканин. Про мийні засоби, зокрема мило, було відомо людині ще до
нової ери літочислення. Найдавніша письмова згадка про мило в європейських
країнах трапляється в римського письменника й ученого Плінія Старшого (23-79
рр. н. е.). У трактаті «Природна історія» Пліній писав про способи приготування
мила омиленням жирів. Для миття та прання білизни на Русі використовували луг,
який одержували шляхом обробки попелу водою.
У побуті кожного дня миттю́
піддають різні предмети і об’єкти. Побутова хімія посідає важливе місце в
нашому житті — миття посуду і підлоги, прання і прибирання квартири, освіжувачі
повітря тощо.
3. Групи засобів побутової хімії
за ступенем безпеки (за таблицею)
Існує поняття «побутова хімія».
Так називають усі хімічні речовини, які людина застосовує в побуті. Деякі з них
входять до складу косметичних засобів — мила, шампунів, кремів. Люди
користуються ними, не підозрюючи їхнього небезпечного впливу. Є й такі хімічні
речовини, що обов’язково входять до складу окремих мийних та дезінфікуючих
засобів, і в разі контакту зі шкірою, очима, дихальними або травними органами
людини можуть викликати різні ушкодження, травми й опіки. А також можуть
бути надзвичайно отруйними, «роз’їдаючи» шкіру.
§ Назвіть засоби побутової хімії, якими ви
користуєтесь удома.
§ Де ви їх зберігаєте?
Крім мийних і дезінфікуючих
засобів, широке побутове застосування мають також отрутохімікати —
отрути, які виробляють хімічним шляхом. Їх використовують у боротьбі проти
комах, шкідливих рослин і гризунів, не менш шкідливими вони є й для людини.
§ Як ви вважаєте, чому?
За ступенем небезпеки засоби побутової хімії умовно
поділяють на групи:
·
більш-менш
безпечні (без застережних написів). Це
мило, пральні порошки, зубні пасти, косметика;
·
небезпечні для
шкіри й очей (із застережними написами,
наприклад, «Остерігатися потрапляння в очі!»). Це відбілювачі, дезінфікуючі
засоби;
·
вогненебезпечні
(з написами й умовними позначками
про заборону використання поблизу відкритого вогню). Це препарати в аерозольній
упаковці, лаки, фарби, розчинники, засоби для обробки рослин;
·
отруйні (з написами «отрута» чи спеціальними позначками). Це
сильнодіючі засоби для боротьби з комахами, гризунами.
Один з найнебезпечніших видів
побутової хімії — засоби для миття посуду. Вони не особливо токсичні, але
постійно, по декілька разів на день, потрапляють у їжу з «чистих» тарілок. Уже
давно доведено, що вони важко відмиваються під час миття посуду, навіть якщо ми
по кілька разів споліскуємо посуд проточною водою. Коли ми наступного разу їмо
з цього посуду, їжа разом із хімією на посуді потрапляє просто в організм. Усі
ми добре пам’ятаємо рекламу про мийний засіб Fаіry («Фейрі»), що досить
поширений серед нашого населення. Англійці винайшли Fаіry для миття танкерів,
під час плавання яких нафта, коливаючись, забиває отвори, через які потрібно
буде знову наливати цю продукцію. Люди, котрі там працюють і користуються ним,
отримують доплату до зарплатні. А ті, хто виготовляє цей мийний засіб, у
сорок років ідуть на пенсію. Це дуже отруйна речовина. Отруту, яка міститься у
Fаіry, можна змити тільки за 98 разів. Так от, дніпропетровські хіміки
встановили, що за рік, користуючись різними засобами для миття посуду, людина
споживає близько 250 мл (!) шкідливих для здоров’я речовин.
Згубний вплив аерозолів добре
відомий людям із захворюваннями алергічного характеру, а також дітям. Але
навіть якщо ваш організм не подає сигналів про те, що ви дихаєте зараженим
повітрям, це не означає, що йому не завдано шкоди. Просто про результат ви
дізнаєтеся не одразу, а з часом, через головний біль, сухість у горлі, сухий
кашель, також можливі почервоніння і різні алергічні реакції організму.
Найбільш сильні алергени —
порошкові засоби і аерозолі. Віддавайте перевагу гелям, пастам або
гранульованим засобам.
4. Робота за підручником
Розгляньте умовні позначки, що
означають:
§ отрута;
§ вогненебезпечні речовини;
§ речовина, що викликає подразнення.
5. Ознайомлення із правилами користування засобами побутової хімії (за пам’ятками)
§ уникайте надмірного застосування побутової
хімії;
§ не змішуйте разом різні засоби для отримання
кращого результату;
§ ніколи не користуйся невідомими засобами
побутової хімії;
§ користуючись засобами побутової хімії,
захищайте руки рукавичками і кремом, найкраще — силіконовим;
§ ретельно змивайте засоби, щоб на поверхні
шкіри не залишалися активні речовини, небезпечні в разі можливого контакту;
§ не використовуй засіб, у якого вийшов термін
придатності;
§ зберігати побутову хімію необхідно в щільно
закритих ємностях у приміщеннях, де люди бувають не часто;
§ нічого не пийте із пляшок і банок без
етикеток;
§ не запалюйте сірники поблизу пляшок і банок із
різким запахом;
§ перш ніж використовувати хімічний засіб,
прочитайте інструкцію й чітко дотримуйте її.
6. Оздоровлювальна вправа. Руханка
«Правильна постава»
Стати біля парт, зробити нахили
тулуба назад, ліворуч, праворуч. Стоячи прямо, з’єднати руки за спиною на рівні
лопаток у «замок» різними способами: через плечі, поза спиною.
7. Пічне опалення та безпека під
час користування ним (ілюстративний супровід)
Порушення правил пожежної безпеки
під час експлуатації пічного опалення — одна з поширених причин виникнення
пожеж зимою. Особливо коли погодні умови досить суворі, а на вулиці сильний
мороз. Зрозуміло, що кожен прагне, аби у його оселі було тепло та затишно, для
цього вмикає різноманітні електронагрівальні прилади, користується несправним
пічним опаленням. Як наслідок — виникнення пожеж, знищення матеріальних
цінностей та загибель людей.
У зв’язку з цим Державні служби з
надзвичайних ситуацій постійно звертаються до громадян із застереженням
дотримувати елементарних правил пожежної безпеки в побуті.
Запам’ятайте, під час
користування печами заборонено:
·
розпалювати їх
легкозаймистими та горючими рідинами;
·
залишати печі,
у яких горить вогонь, без нагляду;
·
доручати
розпалювати печі та нагляд за ними дітям;
·
розташовувати
меблі, шафи та інше обладнання поблизу печей на відстані, меншій 0,7 м, а від
топкових отворів до горючих матеріалів відстань повинна бути не меншою за 1,25
м;
·
проводити
розпалення печей дровами, довжина яких перевищує розміри топника;
·
сушити та
зберігати на поверхні нагрівання опалювальних печей горючі предмети;
·
використовувати
для обігріву несправні опалювальні печі;
·
категорично
заборонено закривати піддувало опалювальної печі, коли там ще горить вугілля
або є жар — це може призвести до отруєння чадним газом;
·
виносити та
викидати гаряче вугілля ближче 15 метрів від будівель.
Слід дбати про очищення димарів
від сажі хоча б один раз на три місяці.
8. Проблемна ситуація
Чимало інформації можна знайти
щодо екологічності й цілющих властивостей пічного опалення. Зі спогадів літніх
людей можна почути, як тяжко хворі одужували, лежачи на теплих лежанках, а їжа,
приготована в печі, набагато смачніша й корисніша, ніж приготована іншими
способами; використання пічного опалення — екологічне, не шкодить здоров’ю
тощо.
§ Чи мають місце в сучасному житті наведені
цінності для здоров’я?
VIІ. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Зачитування та обговорення
інструкцій щодо використання засобів побутової хімії
На тарі чи упаковці побутової хімії розміщують інструкції для користувачів. Часто ми просто не звертаємо на них уваги, маючи потім негативні наслідки за свою недбалість? Наприклад: не розпилювати поблизу відкритого вогню, уникати потрапляння в очі тощо.
2. Самостійна робота. Правила безпеки під час
користування газовими приладами (за підручником)
Запитання й завдання учням
§ Які газові прилади мають бути в помешканні?
§ Як визначити витік газу в побутових умовах?
§ До яких можливих наслідків призведе витік газу?
§ Назвіть ознаки отруєння газом.
§ Чого категорично не можна робити за найменшої підозри про витік газу?
§ Чи можна вмикати світло, якщо у квартирі
відчутно запах газу?
3. Творча вправа
Завдання: за уривком із оповідання М. Носова «Мишкова каша» та
ілюстраціями до нього скласти казку для дітей молодшого віку на тему «Безпека
оселі».
Одного разу, коли я жив із мамою
на дачі, до мене в гості приїхав Мишко. Я так зрадів, що й сказати не можна! Я
дуже за Мишком скучив. Мама теж була рада його приїзду.
— Це дуже добре, що ти
приїхав, — сказала вона. — Вам удвох тут веселіше буде. Мені, до речі, завтра
треба до міста поїхати. Я, може, затримаюся. Проживете тут без мене два дні?
— Звичайно, проживемо, — кажу
я. — Ми не маленькі!
— Тільки вам тут доведеться
самим обід готувати. Зумієте?
— Зуміємо! — каже Мишко. —
Чого там не зуміти!
— Ну, зварите суп і кашу. Адже
кашу просто варити.
— Зваримо і кашу. Чого там її
варити! — каже Мишко.
Я кажу:
— Ти дивись, Мишку, а раптом не зуміємо! Ти ж не варив раніше…
Завдання: зобразити на малюнку образ безпеки оселі. Наприклад:
VIІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Обговорення змісту висловів
учених-хіміків
— Як ви розумієте вислів відомого
вченого М. В. Ломоносова:
«Широко простягає хімія руки свої
у справи людські»? Відомий алхімік Парацельс сказав:
«Нема токсичних речовин, є токсичні дози». Що він мав на увазі?
2. Коментоване оцінювання роботи
класу, окремих учнів
3. Висновки
§ Яке додаткове домашнє завдання обере кожен для
себе, виходячи з попереднього аналізу?
Учні, очікування яких від теми та
уроку здійснилися, виходять та кріплять свої кольорові бейджики на зображення
світлофора (зелене — повністю здійснилися, жовте — здійснилися частково,
червоне — більшою мірою не здійснилися).
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов’язкове:
§ опрацювати матеріал підручника щодо вивченої
теми;
додаткові (на вибір, за
бажанням):
§ розробити пам’ятку «Безпека оселі»;
§ підібрати ілюстративний матеріал для класного
куточка на тему «Правила безпеки під час користування засобами побутової хімії,
газовими приладами та пічним опаленням»;
§ скласти повідомлення «Побутова безпека —
фактор уникнення ризиків».
Немає коментарів:
Дописати коментар