Мета: поглиблювати знання Правил дорожнього руху, дати уявлення про види ДТП та дії їхніх свідків; вчити приймати захисні положення тіла у разі ДТП; сприяти формуванню навичок безпечного користування громадським та приватним транспортом; розвивати аналітичне мислення учнів, навички досягнення раціональної послідовності дій у разі потрапляння в небезпечну ситуацію; виховувати прагнення до самооцінювання різних видів своєї діяльності, у тому числі й рівня життєвих навичок.
Обладнання: ілюстративний матеріал до вправи «Асоціативний кущ», таблиця «Положення
тіла, які знижують ризики травмування під час ДТП», схема «Види ДТП», картки
для жеребкування.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, створення позитивного
настрою
Ви не повністю одягнені, якщо на
вас немає посмішки. Просто посміхніться — і крихітні промінчики тепла несміливо
прокрадуться у вашу, можливо, чимось засмучену або стомлену душу, зігріють
серце і, розлившись солодким спокоєм, запалять ваші очі.
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І
ПРАКТИЧНОГО ДОСВІДУ УЧНІВ
1. «Асоціативний кущ» (за ілюстративним матеріалом)
Складання схеми за асоціаціями учнів до поняття «безпека на дорозі».
§ Чому не можна відволікати водія під час руху?
§ Що не можна перевозити в салоні громадського
транспорту?
§ Чого не можна робити в салоні громадського
транспорту?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
1. Відповіді на проблемні
запитання
§ Чи може пасажир легкового автомобіля стати
причиною ДТП?
§ Чи можна взагалі попередити ДТП?
2. Інформаційне повідомлення
Найперша ДТП
Найперша дорожньо-транспортна пригода, що спричинила людську смерть, сталася в середині серпня 1896 року в Лондоні. Наїзд на пішохода скоїв Артур Едселл, що керував автомобілем і збив насмерть 44-річну англійку Бріджит Дрісколл, яка мала двох дітей. До цього відбувалося кілька ДТП, але всі вони були незначні, тому що швидкість автомобілів у ті часи була дуже низькою. Як повідомляли очевидці першого наїзду на пішохода з летальним результатом, автомобіль Артура Едселла мчав з шаленою на ті часи швидкістю, приблизно 8 миль на годину (13 км/год).
Артур Едселл здійснював
випробування нового автомобіля «Англо-французької автомобільної компанії», його
метою було продемонструвати публіці нову машину, проте він забувся, перевищив
швидкість і наїхав на пішохода. Це сталося, швидше за все, тому, що містер
Едселл хотів справити враження на дівчину, з якою він їхав у автомобілі. Так
само свідки показали, що під час ДТП містер Едселл жваво спілкувався зі своєю
пасажиркою.
Недоліками містера Едселла насамперед
був надто малий водійський досвід (усього три тижні) і різноманітні
відволікаючі фактори, які й донині є причинами аварій.
Після цього ДТП судом було
винесено рішення, що цей наїзд зі смертельним результатом був нещасним
випадком, жодних звинувачень проти компанії і містера Едселла висунуто не було.
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА
ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Обговорення епіграфа уроку
Аварії трапляються тому, що нинішні
водії їздять по вчорашніх дорогах
на завтрашніх
машинах з післязавтрашньої
швидкістю
(Вітторіо Де Сіка, італійський режисер і актор).
2. Вправа «Шкала актуальності»
— Наскільки актуальною для
кожного з вас є тема уроку?
Озвучте показник за 5-бальною
шкалою: 0 — зовсім не важлива, …, 5 — саме те, що необхідно знати (вміти,
розуміти тощо) на найближчий час.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Види ДТП (за схемою)
Причини можуть бути підсилені:
§ поганим станом доріг (у т. ч. сміття чи
сторонні предмети на дорогах);
§ погіршенням здоров’я водія;
§ несприятливими погодними умовами.
2. Робота за підручником
Правила поведінки під час ДТП:
§ сповзти на підлогу;
§ закрити голову руками, притиснути її до колін
і впасти на бік;
§ після зупинки через двері чи вікно (його слід
відчинити або розбити) вибратися назовні з кузова чи салону;
§ за можливості надати допомогу іншим
потерпілим;
§ відійти від транспорту на велику відстань,
оскільки можливий вибух;
§ якщо автомобіль затонув у воді, то вийти з
нього можна через опущене (чи вибите) скло (у воді автомобілі не вибухають).
3. Робота за таблицею «Положення
тіла, які знижують ризики травмування під час ДТП»
Коментар учителя:
1. Захистити голову руками,
притиснути її до колін і впасти на бік.
2. Сповзти на підлогу.
3. Дії свідка ДТП
1.
Запам’ятати номер, марку та колір автомобіля —
учасника ДТП, але який намагається втекти з місця ДТП.
2.
Сповістити працівників ДПС або міліції.
3.
У разі наявності потерпілих викликати «швидку
допомогу».
Зміст повідомлення:
1) подія;
2) адреса;
3) хто телефонує (додати, що
телефонує дитина, оскільки поряд відсутні дорослі).
4. Зателефонувати батькам та
спілкуватися з працівниками ДПС у їх присутності.
5. Звернутися по допомогу до
інших водіїв або дорослих.
6. Виконувати накази працівників
державних служб або дорослих щодо надання допомоги потерпілим.
7. Не повідомляти нікому, крім
працівників ДПС, свої особисті дані.
Увага!
1. Розголошення учасниками ДТП
даних про свідків — це кримінальний злочин.
2. Спілкування неповнолітніх
дітей з юристами та учасниками ДТП можливе тільки в присутності батьків
(опікунів) або вчителів.
3. Якщо транспортний засіб з’їхав
з дороги або перекинувся, до нього підходити не можна, оскільки є імовірність
вибуху.
5. Оздоровлювальна вправа
«Лебедина шия»
Мета: покращення кровообігу в шийному
відділі хребта, профілактика шийного остеохондрозу та порушень постави.
Зробити 2–3 вдихи/видихи. Рухами
голови з максимальною амплітудою «написати» в повітрі своє прізвище, ім’я, по
батькові. Потім підняти повільно руки догори, пальці зімкнути в «замок», добре
потягтись. Опустити повільно руки вниз.
VI. ПЕРВИННЕ ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ
(ПРОБНІ ВПРАВИ)
1. Робота за ілюстративним
матеріалом
Розгляньте малюнки і дайте
відповідь на питання:
§ Що (хто) спричинило (в) ДТП?
§ Чи можна було його уникнути?
2. Складання плану уникнення ДТП.
Робота у групах (3)
Учні об’єднуються у три групи:
«Пасажири», «Водії», «Пішоходи».
Завдання: скласти план уникнення ДТП з різних поглядів
(пасажира, водія, пішохода).
3. Презентація роботи в групах та
обговорення
Можна почати презентацію проекту
плану так: «Якби я був у ролі пасажира… (водія, пішохода)»
VII. ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК У
СТАНДАРТ НИХ СИТУАЦІЯХ (ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ)
1. Моделювання поведінки пасажира під час ДТП
Учні методом жеребкування (аркуші
з написами завдання) створюють чотири групи за завданнями. Після спільної
роботи демонструють сценки методом стоп-кадру, що ілюструють задане:
§ Моделювання ситуації самозахисту в разі ДТП
(закрити голову руками, нахилити її до колін).
§ Організований вихід із салону (екстрений вихід
із класу, попередження паніки).
§ Пожежа в салоні (екстрений вихід з класу із
закритими ротом та носом, використання одягу).
§ Надання першої долікарської допомоги
постраждалому в ДТП в разі кровотечі.
2. Обговорення
VIII. ТВОРЧІ ВПРАВИ
Учні об’єднуються у попередньо
створені три групи: «Пасажири», «Водії», «Пішоходи».
Завдання: підготувати заняття в «Школі юних інспекторів руху»
для учнів початкових класів за напрямками:
1) Модель поведінки пішохода —
свідка ДТП.
2) Модель поведінки пасажира при
ДТП у громадському транспорті.
3) Розробка «Пам’ятки пасажира
громадського транспорту».
4) Надання можливої допомоги
(домедичної, моральної) постраждалим у ДТП.
2. «Мозковий штурм». Перша
допомога у разі ДТП
1. Оцінити стан потерпілого
залежно від ушкоджень.
2. Зупинити кровотечу.
3. Провести протишокові заходи.
4. За потреби провести штучне
дихання.
5. У разі підозри на переломи
зафіксувати тіло чи кінцівки.
6. Накласти пов’язки на рани.
7. Викликати «швидку медичну
допомогу» та рятувальні служби.
Запитання до учнів
§ Які дії може виконати учень 7 класу?
§ Як викликати «швидку допомогу»?
§ Чому слід фіксувати (записувати) час накладання джгута або закрутки?
§ Із чого можна виготовити закрутку?
IX. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Вправа «Незакінчене речення»
«ДТП не станеться, якщо…»
2. Узагальнювальне слово вчителя
Іноді секунди, сантиметри
вирішують твоє життя і дають змогу його переосмислити. Будьте обережними на
дорозі! Неважливо, водій ви, пасажир чи пішохід. Думайте, що часто від вас
залежить безпека оточуючих. Не нехтуйте правилами, забудьте про принцип
невідповідальності «це може трапитися з будь-ким, але не зі мною». Будьте
обережними і пильними!
Обов’язкове:
§ опрацювати матеріал підручника щодо вивченої
теми;
додаткові (на вибір, за
бажанням):
§ скласти план-обіцянку дбати про свою безпеку
та безпеку інших учасників дорожнього руху завжди;
§ скласти допис у класний куточок «Що має
містити автомобільна аптечка?»
Немає коментарів:
Дописати коментар