Мета: ознайомити учнів з умовами успішного навчання, створювати й підтримувати мотивацію до навчання; формувати вміння визначати користь від вивчення різних предметів; розвивати пам’ять, увагу, уяву; виховувати бажання вдосконалювати свої здібності й таланти.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки для розвивальних вправ, аркуші паперу формату А4, підручники, зошити.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
Ø Аутотренінг (діти промовляють про себе)
Я — особистість, маю
свій талант, реалізую його, завдяки чому в майбутньому стану...
Уголос діти називають
професію, яку хотіли б обрати в майбутньому.
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності
Що таке талант?
Слухання й
обговорення притчі.
І варіант
(переказ притчі Ісуса)
Один чоловік,
відбуваючи до чужої країни, покликав рабів і доручив їм своє майно. Одному він
дав п’ять талантів (такою була грошова одиниця в ті часи), другому — два
таланти, іншому ж — один талант: кожному за його можливостями. Після цього
відразу ж виїхав.
Той, хто отримав
п’ять талантів, використав їх для справи і набув на них ще п’ять талантів. Так
само вчинив і той, хто отримав два таланти, набувши на них ще два. Той же, хто
отримав один, не побажав трудитися, пішов і закопав його в землю, сховав срібло
господаря свого.
Після тривалого часу
повернувся господар, покликав рабів своїх і вимагав від них звіту. Той, хто
отримав п’ять талантів, приніс ще п’ять і, підійшовши до нього, сказав:
«Господарю, п’ять талантів ти дав мені; ось ще п’ять талантів, які я здобув на
них».
Господар сказав йому:
«Гаразд, добрий і вірний рабе! У малому ти був вірним, над великим тебе
поставлю; увійди в радість господаря свого».
Підійшов також і той,
хто отримав два таланти, і сказав: «Господарю, два таланти дав ти мені; ось
інші два таланти, що я здобув на них».
Господар сказав йому:
«Гаразд, добрий і вірний рабе! У малому ти був вірним, над великим тебе
поставлю; увійди в радість господаря свого».
Підійшов і той, хто
отримав один талант, і сказав: «Господарю! Я знав тебе, жорстоку людину, жнеш,
де не сіяв, і збираєш, де не розсипав; і, побоявшись, пішов і заховав талант
твій у землю; ось тобі твоє».
А господар сказав
йому у відповідь: «Лукавий рабе й ледачий! Ти знав, що я жну, де не сіяв, і
збираю, де не розсипав; тоді треба було віддати срібло моє купцям, і я,
прийшовши, одержав би моє з прибутком. Отже, візьміть у нього талант і дайте
тому, хто має десять талантів. Бо кожному, хто має, дасться і примножиться; а в
того, хто не має, відніметься і те, що має. А негідного раба вкиньте в пітьму
непроглядну…».
— Який висновок можна
зробити із цієї притчі?
— Яку особливу винагороду
отримує той, хто наполегливо працює над розвитком своїх здібностей?
— Що означає
«Закопати талант у землю»?
Висновок. Ця притча означає: усі люди отримують від Господа різні
дари, як-от: життя, здоров’я, силу, духовні здібності, учення, дари Святого
Духа, життєві блага. Усі ці дари Божі й розуміють у притчі як таланти. У наш
час слово «талант» — це значні здібності, висока ступінь обдарованості в
будь-якій сфері, є символом «дару Божого». Матеріальні таланти — це багатства,
що сприяють життєвим умовам, гарному здоров’ю, успіху в навчанні.
Духовні таланти — це
світлий розум, добра пам’ять, різні здібності до мистецтва, чуйність, мужність
тощо. Але свій талант не можна «закопувати», його треба розвивати й правильно
використовувати.
ІІ варіант
Притча про талант
Наполеон мав свою
думку про талант. Він говорив, що талант справжнього полководця можна зрівняти
з квадратом, де основа — воля, а висота — розум. Квадрат буде квадратом за тієї
умови, якщо основа рівна висоті. Великим полководцем може бути лише та людина,
у якої воля й розум рівні. Якщо воля значно перевищує розум, полководець буде
діяти рішуче й мужньо, але не досить розумно; якщо навпаки, то в нього хороші
ідеї та плани, але не вистачить мужності й рішучості здійснити їх.
ІІІ. Повідомлення теми
й завдань уроку
Проблема: як розвивати свій талант? Як стати успішними?
ІV. Вивчення нового
матеріалу
1 Експеримент «Хто я: мислитель чи митець?»
Мета: посилення мотивації до розвитку своїх здібностей.
Ліва півкуля
відповідає за логічні й лінгвістичні сторони розумових дій, права — за уяву,
емоційність, здатність орієнтуватися в просторі.
Тест на визначення,
яка півкуля головного мозку домінує.
Установка. Вправи
слід виконувати швидко, не замислюючись. Результати тесту не дають 100 %
об’єктивності, але допоможуть пізнати себе.
Завдання № 1
Розташувати руки
перед собою, переплести пальці, утворюючи «замок». Подивитись, який із великих
пальців зверху — правий чи лівий. Якщо правий, то провідна ліва півкуля, і
навпаки.
Завдання № 2
Узяти аркуш паперу,
зробити в ньому отвір діаметром 3–4 см. Аркуш розмістити на відстані витягнутої
руки. Подивитись обома очима в якусь точку через отвір. Закрити спочатку одне
око, потім друге. З’ясувати, в якому випадку точка прицілу переміщується. Якщо
при закритому правому окові, то тип реакції — правий, а провідна півкуля —
ліва; і навпаки.
Завдання № 3
Схрестити руки на
грудях і подивитись, яка рука зверху — права чи ліва. Це так звана поза
Наполеона.
Завдання № 4
А тепер поаплодуйте
собі або поплескайте в долоні. Зверніть увагу на те, яка долоня зверху.
Висновок. Якщо в усіх випадках отримано відповідь «права», то
провідна ліва півкуля, і ви — «мислитель». Якщо «ліва» — «митець». Але
найчастіше виходять різні комбінації, які свідчать про широкий спектр ваших
здібностей і можливостей.
2 Історичний калейдоскоп (цікавинки)
Історія дає багато прикладів, коли люди досягали неймовірних успіхів завдяки наполегливості й розвитку своїх здібностей. Так, Олександр Македонський пам’ятав у обличчя і на ім’я майже всіх солдатів своєї армії. Альберта Ейнштейна (відомого фізика, лауреата Нобелівської премії) у молоді роки вважали нездібним до математики, і в 11 років, на думку своїх учителів, він відставав у розумовому розвитку. Федора Шаляпіна в дитинстві не приймали співати в хорі. Тривалий час Ісаак Ньютон був останнім учнем у класі, доки глузування не змусили його взятися за навчання і швидко залишити позаду всіх, хто з нього жартував.
— Завдяки чому їм
вдалося досягти значних успіхів? Чи не стануть ці риси в пригоді вам?
3 Гра «Аукціон знань»
(дивись попередній урок)
Із однією умовою ми
ознайомилися на минулому уроці. Згадаймо про це.
Висновок. Одна з умов — суворе дотримання режиму дня, раціональна
організація своєї навчальної діяльності, правильне чергування роботи й
відпочинку, легких і важких предметів під час виконання домашніх завдань,
продуманий порядок на робочому місці. Це обернеться економією сил, творчим
задоволенням. Плануйте ввечері, які справи маєте зробити завтра. У кінці дня
підбивайте підсумки, з’ясовуйте причини невиконання запланованого. Пам’ятайте,
що лінь, постійне відкладання «на потім» завершення справ не можуть бути
супутниками успіху.
Умови успішного навчання (діти висловлюють свої думки, учитель їх доповнює. Записують на дошці та в зошитах.)
Висновок.
Перша умова — упевненість у своїх силах, палке бажання вчитися,
інтерес до знань. Немає гіршого в людині, ніж слабкість і невпевненість у собі.
Не обминайте труднощів, того, чого боїтеся. Соромитеся виступати перед
аудиторією — шукайте можливостей робити це частіше. З’являється страх перед
кимось, чимось — шукайте можливостей частіше зустрічатись із ними.
Друга умова — розвиток сили волі. Успіх приходить лише до того, хто
його прагне, добивається, завойовує, докладаючи максимум зусиль. Не чекайте, що
хтось відкриє вас, відкрийте себе самі. Скажіть собі: я хочу, я можу, я зроблю.
Не дозволяйте лінощам, особистим примхам і забаганкам керувати вами, заважати
досягненню високої мети.
Третя умова — увага. Не відволікайтеся під час занять ні на
товаришів, ні на сонячних зайчиків, ні на телевізор чи магнітофон, ні на
приємні чи гіркі спогади тощо. Інакше можете пропустити, втратити щось важливе,
через що навчальний матеріал одразу стане нудним і незрозумілим. Мислення — це
активний творчий процес, що вимагає від людини напруження, уміння зосередитися
на важливому, «розчинитися» у предметі думки.
Четверта умова — працьовитість, саморозвиток уміння швидко включатись у
роботу, звички самовіддано і систематично трудитися, виконувати все капітально,
ретельно, обов’язково доводити розпочате до кінця. Не залишайте незрозумілих
питань без відповіді. Пам’ятайте слова американського винахідника Едісона: «У
науці все вирішують 1 відсоток таланту і 99 відсотків спітніння».
П’ята умова — суворе дотримання режиму дня, раціональна організація
своєї навчальної праці, правильне чергування роботи й відпочинку, легших і
важчих предметів під час виконання домашніх завдань, продуманий порядок на
робочому місці.
Шоста умова — не покладатися лише на механічну пам’ять, не
зазубрювати матеріал, а намагатися осмислити його, зрозуміти
причинно-наслідкові зв’язки, визначити головне й другорядне, підключаючи, крім
усього, свою уяву і почуття. Неоціненну допомогу в підвищенні культури
розумової праці нададуть і такі прийоми роботи над з’ясовуваним матеріалом:
складання плану, конспекту, тез, логічних схем, узагальнювальних таблиць,
діаграм тощо.
Сьома умова — самостійність у навчанні. Учіться чітко формулювати,
обґрунтовувати, відстоювати свою точку зору. Не чекайте, поки вчитель «розжує»
і вкладе у вашу свідомість той чи інший матеріал. Найкраще запам’ятовують,
найміцніше засвоюють те, що здобуте ціною власних розумових зусиль, власної
праці. Тому ще вдома намагайтесь уявно «зазирнути» на урок, що буде наступним,
передбачити матеріал, який будуть розглядати, скласти певну думку про нього.
Ніколи не покладайтеся на підказки і списування.
Восьма умова — пошуки шляхів практичного застосування своїх знань,
навчальних умінь. Більше розв’язуйте задач, виконуйте вправ, виготовляйте
різних поробок. Працюйте не лише головою, а й руками. Передавайте свої знання
товаришам. Це — найефективніший спосіб закріплення, удосконалення власних
набутків. Та й самі вчіться в тих, хто вже досяг успіху.
Дев’ята умова — постійна самоосвіта, розширення свого кругозору.
Пробуйте свої сили в різноманітних видах діяльності. І пам’ятайте:
по-справжньому навчається лише той, хто вдумливо читає багато розумних книг. У
листах до сина Василь Сухомлинський називав читання інтелектуальним фоном
навчання, надійним способом створення резервів часу в майбутньому. День без
читання, без розумового напруження великий педагог вважав марно прожитим днем.
Потрібну інформацію з різних джерел заносьте до записничка.
Десята умова — постійний духовний розвиток, самовдосконалення,
самовиховання кращих людських якостей. Ерудиція, глибокі знання, інтелект
високого рівня, навіть диплом про вищу освіту самі по собі ще не можуть бути
ознакою справжньої інтелігентності. Остання передбачає ще й наявність у людини
прагнення до високих ідеалів, розвинутих естетичних смаків і культурних
запитів. Без цього вас може засмоктати болото індивідуалізму, егоїзму,
споживацької психології, байдужості до навколишнього життя.
V. Закріплення
матеріалу й практичне його опрацювання
1 Вправа «Пізнай
себе»
На дошці перелік
навчальних предметів для учнів 5 класу.
Завдання: обери один предмет, який тобі не подобається або важко
дається. Хто який обрав? Спробуємо «подружитись» із ним.
2 Опрацювання статті
в підручнику «Як «подружитися» з предметом»
3 Вправа для розвитку
уяви «Давай дружити»
А) Уяви живою істотою
математику, полюби її, давши їй таке ім’я, щоб вона захотіла з тобою дружити —
цариця наук.
Б) Знайди в змісті
предмета щось для себе цікаве, корисне — логічно мислити, наводити чіткі
аргументи, пояснювати свою думку.
В) Якщо щось не
зрозумів, звернися за допомогою до вчителя, друзів, батьків, додаткової
літератури — до кого б ти звернувся?
Висновок. У школі вивчають багато дисциплін. Усі вони потрібні
кожному, незалежно від уподобань і майбутньої професії. Подружись із ними.
Об’єднатись у 2 групи й обговорити користь від предметів: українська мова, історія, природознавство, іноземна мова тощо.
Висновок. Українська мова вчить розуміти мову, грамотно писати,
правильно висловлюватись; із уроків історії дізнаємось, як жили наші предки;
природознавство вчить любити й берегти природу; іноземна мова допомагає
спілкуватись із однолітками інших країн (Інтернет), розуміти пісні іноземних
виконавців тощо.
5 Розвивальна
хвилинка
Розвивати пам’ять,
увагу, здібності, учитися правильно організовувати свою розумову діяльність
ніколи не пізно.
«У магазині дзеркал»
Мета: розвиток спостережливості, уваги, пам’яті; створення
позитивного емоційного тла; формування почуття впевненості, а також уміння
підкорятися вимогам іншої людини.
Опис. Учитель показує рухи, які точно мають повторювати всі
гравці.
Інструкція. «Послухайте історію про мавпочку. Уявіть собі, що ви
потрапили до магазину, де стоїть багато великих дзеркал.
Туди ввійшов чоловік
із мавпочкою на плечі. Вона побачила себе в дзеркалах. Подумавши, що це — інші
мавпочки, почала «кривити» їм мордочки. Тваринки у відповідь зробили їй
точнісінько такі ж самі пички.
Мавпочка показала їм
кулака, і їй із дзеркал також показали кулаки. Вона тупнула лапою, і всі
мавпочки тупнули. Що б не робила пустунка, усі інші точно повторювали її рухи.
Починаємо гру. Я буду
мавпочкою, а ви — віддзеркаленнями».
Ø Вправа для розвитку пам’яті
«Запам’ятовування
цифр»
Матеріал: квадрат із розташованими цифрами, квадрат із пустими
клітинами.
Опис. Учням пропонують запам’ятати ряд цифр у лівому квадраті
(20 с), закрити його та відтворити у правому.
1 |
5 |
7 |
3 |
|
|
|
|
|
3 |
8 |
4 |
1 |
|
|
|
|
|
4 |
2 |
2 |
9 |
|
|
|
|
|
5 |
0 |
6 |
7 |
|
|
|
|
|
Ø Вправа для розвитку уяви
Уявіть, що ви актори, яких запросили зніматися у фільмі. Зобразіть:
♦ пінгвіна, який
потрапив на спекотний пляж;
♦ слоника, який
виконує «Танець маленьких лебедів».
VІ. Домашнє завдання
І рівень. Опрацювати статтю підручника.
ІІ рівень. Поміркуй: «Навіщо тобі потрібен предмет (наприклад,
математика), якщо в тебе немає особливих здібностей до нього?».
ІІІ рівень. Твір «Мій секрет запам’ятовування вірша».
VІІ. Підсумок уроку
Діти беруться за руки
й разом промовляють «Ми розумні, талановиті, дружимо зі шкільними предметами».
Немає коментарів:
Дописати коментар