Мета: ознайомити з вимогами до перевезення пасажирів у вантажному автомобілі та заходами безпеки під час поїздки на вантажному автомобілі, вчити визначати безпечність вантажу; пояснювати значення знаків, якими позначають небезпечні вантажі; сприяти виробленню навичок дотримання правил поведінки пасажира вантажного автомобіля; розвивати вміння аналізувати власний досвід (як позитивний, так і негативний); виховувати пильність, уважність, дисциплінованість.
Обладнання: аркуші паперу для конкурсу ерудитів (за кількістю учнів), ілюстративний
матеріал до теми уроку, куб із запитаннями.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, створення позитивного
настрою
Подаруйте одне одному теплий і
добрий погляд. Хай у ньому світиться щирість і людяність. Скажіть без слів
товаришеві: «Я хочу, щоб у тебе все було добре!»
ІІ. ПЕРЕВІРКА ВИКОНАННЯ УЧНЯМИ
ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Скласти (самостійно на окремих
аркушах паперу) коротке формулювання понять, записаних на дошці:
а) безпека пасажира та її
чинники;
б) травмувальні фактори під час
руху автомобіля;
в) відповідальність.
Поставити на аркуші своє прізвище
та здати вчителеві.
2. «Тихе опитування»
Анонімне оцінювання результатів
конкурсу ерудитів. Аркуші роздають у довільному порядку кожному учневі на
перевірку. Необхідно правдиво оцінити правильність відповіді та поставити «+»
або «–» навпроти кожного терміна. Потім учні отримують свої аркуші з
результатом оцінювання.
3. Обговорення результатів
ІІІ. ПЕРЕВІРКА РАНІШЕ ЗАСВОЄНИХ
ЗНАНЬ
— Замініть хибні твердження
істинними.
§ До виходу з легкового автомобіля треба
готуватися заздалегідь.
§ В автомобілі, що рухається, не можна їсти та
пити.
§ На автомобілях із небезпечним вантажем
установлюють спеціальні знаки.
§ Можна викидати сміття з автомобіля на узбіччя.
§ Водіям правилами заборонено розмовляти по
телефону під час руху.
§ Які ще правила безпеки пасажира слід озвучити?
§ Назвіть травмувальні чинники. Поясніть, у чому їх загроза.
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ І ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя
Здоров’я та відчуття безпеки —
основні джерела радості, щасливого та повноцінного життя. Здоров’я не існує
саме по собі і воно дається на все життя і не є постійним і незмінним. Безпека
досягається відповідальністю, пильністю, життєвими навичками кожного. Тому
треба з раннього дитинства і протягом усього життя прагнути до особистісного
саморозвитку та самовдосконалення.
2. Обговорення змісту епіграфа
уроку
попередження про небезпеку для
життя і здоров’я»
(Роберт Левелін, англійський
актор, комік і письменник).
V. Актуалізація чуттєвого досвіду
учнів
Найшвидша вантажівка
«Гавайський орел» — пожежна
машина, а також найшвидша вантажівка на планеті, якій удалося розвинути
швидкість 655 км/год.
1995 року американець Шеннон
Сейдель придбав старий пожежний «Форд» 1941 року випуску. На реконструкцію та
доопрацювання машини пішло понад три роки. Шеннон тюнінгував автомобіль просто
на роботі, в гаражі пожежного департаменту Гавайських островів, 1998 року
автомобіля було переобладнано.
Доопрацювання в автомобіля були
дуже значні: два турбореактивних двигуна від компанії «Роллс-Ройс» посіли місце
цистерни з водою. Потужність кожного з них — 6 тис. кінських сіл. Пряма ділянка
будь-якого гоночного треку занадто коротка для гальмівного шляху цього монстра.
Саме тому Шеннон Сейдель установив на «Гавайського Орла» парашут для зниження
швидкості, щоб машина на поворотах не перекинулася.
Рекорд був установлений 1998 р. і
зафіксований Книгою рекордів Гіннеса. Швидкість 655 км/год і в наш час є
абсолютним рекордом для вантажного автомобіля.
VI. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ
УЧНЯМИ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Ознайомлення з витягом із
Правил дорожнього руху України
п. 21. Перевезення пасажирів
21.1. Дозволено перевозити пасажирів у транспортному засобі,
обладнаному місцями для сидіння в кількості, передбаченою технічною
характеристикою так, щоб вони не заважали водієві керувати транспортним засобом
і не обмежували оглядовість, відповідно до правил перевезення.
21.2. Водіям маршрутних транспортних засобів заборонено під
час перевезення пасажирів розмовляти з ними, їсти, пити, палити, а також
перевозити пасажирів і вантаж у кабіні, якщо вона відокремлена від салону.
21.3. Перевезення автобусом (мікроавтобусом) організованої
групи дітей здійснюють за умови обов’язкового проведення інструктажу з дітьми
та супровідниками щодо правил безпечної поведінки під час руху та дій у разі
виникнення аварійно-небезпечних ситуацій чи скоєння дорожньо-транспортної
пригоди. При цьому спереду і ззаду автобуса (мікроавтобуса) обов’язково
встановлюють розпізнавальний знак «Діти».
Водій автобуса (мікроавтобуса),
який здійснює перевезення організованих груп дітей, повинен мати досвід водія
не менше п’яти років і посвідчення водія категорії D.
На транспортному засобі з
розпізнавальним знаком «Діти» під час посадки (висадки) до (з) нього пасажирів
повинні бути увімкнені проблискові маячки оранжевого кольору та (або) аварійна
світлова сигналізація.
21.4. Водію заборонено починати рух до повного зачинення
дверей та відчиняти їх до зупинки транспортного засобу.
21.5. Перевезення пасажирів (до 8 осіб, крім водія) у
пристосованому для цього вантажному автомобілі дозволено водіям, які мають
досвід керування транспортним засобом понад три роки і посвідчення водія
категорії С, а в разі перевезення понад зазначену кількість (включаючи
пасажирів у кабіні) — категорій С і D.
21.6. Вантажний автомобіль, що використовують для
перевезення пасажирів, повинен бути обладнаний сидіннями, закріпленими в кузові
на відстані не менш як 0,3 м від верхнього краю борту і 0,3-0,5 м від підлоги.
Сидіння, розташовані вздовж заднього або бокового борту, повинні мати міцні
спинки.
21.7. Кількість пасажирів, яких перевозять у кузові
вантажного автомобіля, не повинна перевищувати кількості обладнаних для сидіння
місць.
21.9. Перед поїздкою водій вантажного автомобіля повинен
проінструктувати пасажирів про їхні обов’язки та правила посадки, висадки,
розміщення і поведінки в кузові. Починати рух можна, лише переконавшись, що
створено умови для безпечного перевезення пасажирів.
2. Обговорення витягу з Правил
дорожнього руху України
3. Робота за підручником (у парах)
4. Оздоровлювальна вправа.
Гімнастика для очей
Уяви, що ти стоїш на перехресті
біля світлофора. Транспорт рухається з різних боків, у різних напрямках. Ти спостерігаєш
за ним. Ось ліворуч їде авто, проїжджає прямо, потім звертає праворуч. Слідкуєш
за ним поглядом. Наближається вантажівка, що перевозить обладнання для циркових
вистав. Що ще ти побачив на дорозі? Який транспортний засіб тобі сподобався?
Опиши його маршрут.
(5-6 учнів коментують рух уявного транспорту. Усі
водять очима, не повертаючи голови, у вказаних напрямах.)
До небезпечних вантажів належать:
§ вибухонебезпечні речовини;
§ легкозаймисті речовини;
§ речовини підвищеної отруйності;
§ радіоактивні речовини.
Умови перевезення небезпечних речовин
1. Установлення спеціальних
знаків «Знак небезпеки» та «Інформаційна таблиця небезпечного вантажу».
2. Вмикання проблискових сигналів оранжевого кольору під час руху.
VIІ. ОСМИСЛЕННЯ, УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА
СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
§ Що належить до активної безпеки автомобіля?
§ Що належить до пасивної безпеки автомобіля?
§ Які прилади пожежогасіння є в автомобілі?
§ Як можна здійснити евакуацію з автомобіля?
§ Чому не можна сідати і висаджуватися з кузова
в будь-який бік?
§ Чому пасажири не можуть стояти в кузові?
§ Чому не можна вставати під час руху?
§ Чому є обмеження на перевезення дітей різного
віку в кузові вантажного автомобіля?
— Яке зображення розміщено на
лобовому і задньому склі автомобіля, у якому перевозять дітей?
3. Розв’язування ситуаційних задач
1) Що необхідно робити в разі
пожежі в автомобілі?
·
зупинити
автомобіль;
·
вимкнути
запалювання;
·
вийти із
салону;
·
за допомогою
вогнегасника, піску, снігу, брезенту, пальта, ковдри тощо загасити вогонь;
·
якщо є
потерпілі, надати їм першу медичну допомогу;
·
викликати
«швидку допомогу»;
·
зателефонувати
до міліції і пожежної охорони.
2) Автомобіль у воді. Ваші дії?
Поетапний розбір ситуації. Для
цього варто окреслити «зони порятунку»:
§ бічні вікна;
§ двері;
§ лобове скло.
VIІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Вправа «Питання в кубі»
Мета: розвивати здібності до
самоаналізу та рефлексії; узагальнювати отриманий досвід, здійснювати зворотний
зв’язок.
Учні стають (сідають) у коло.
Учитель передає одному з них кубик, на сторонах якого записано запитання. Учень
обирає те, на яке йому хотілося б відповісти, показує цю сторону куба іншим і
відповідає. Потім передає кубик будь-кому з однокласників. Приклади запитань:
§ Що цікавого для тебе було на уроці?
§ Що нового дізналися?
§ Що особисто для тебе було складно?
§ Чого навчилися на уроці?
§ Як будете застосовувати нові знання, навички?
§ Що найбільше сподобалося?
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов’язкове:
§ опрацювати матеріал підручника щодо вивченої
теми;
додаткові (на вибір, за
бажанням):
§ скласти поради для пасажирів, яким доводиться
користуватися вантажним автомобілем для пересування;
§
скласти кросворд
із ключовим словом автомобіль або пасажир.
Немає коментарів:
Дописати коментар