Мета: ознайомити із засобами безпеки в салоні транспорту; відпрацьовувати навички поведінки пасажира під час аварії; розвивати свідоме ставлення до свого життя під час дорожнього руху; виховувати дисциплінованість на дорогах і в салонах транспорту.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, схеми салону автобуса, картки із завданнями,
ситуативні малюнки, текст на дошці, таблиці, аркуші паперу формату А4, маркери,
зошити.
Хід уроку
І. Організаційний
момент
Привітання вчителя. Установка на позитивний момент.
Усміхніться,
потягніться до сонечка. Попросіть у нього впевненості, кмітливості,
взаємодопомоги, дисциплінованості.
ІІ. Актуалізація
знань, перевірка домашнього завдання й мотивація навчальної діяльності на уроці
1 Вступне слово
вчителя
— Проблема безпеки
дорожнього руху виникла із появою колеса та зі створенням транспортних засобів,
що перевозили людей і вантажі. Розкопки міста Помпеї показали, що чотири тисячі
років тому вже використовували правила дорожнього руху: збережені дорожні знаки
й дорожня розмітка. Минав час, збільшувалися швидкості, зростала кількість
транспортних засобів і, разом із тим, загострювалась проблема безпеки
дорожнього руху.
У світі щорічно майже
1,3 млн людей гинуть у дорожніх аваріях — більше 3000 осіб на день — і
більшість із них не пересуваються автомобілем. Ще 20-50 млн чоловік у разі
аварій травмуються.
Дорожньо-транспортний
травматизм відносять до числа трьох найпоширеніших причин загибелі осіб у віці
від 5 до 44 років. Коли не вжити невідкладних і дієвих кроків, то
дорожньо-транспортний травматизм стане, за прогнозами фахівців, п’ятою з
найпоширеніших причин смерті у світі, яка щорічно забиратиме 2,4 млн людських
життів.
У березні 2010 року в
резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй 2011-2020 рр. було
оголошено Десятиліттям дій із безпеки дорожнього руху, із метою стабілізації, а
потім і скорочення прогнозованого рівня смертності від ДТП в усьому світі.
Життя людини має дуже
велику цінність. А безпека на дорозі — це і є насамперед безпека життя. Саме це
твердження є темою нашого сьогоднішнього уроку.
2 Інтерактивна бесіда «А чи знаєте ви…»
Цікавинки (цікаві інформаційні факти про учасників дорожнього руху, статистичні матеріали про ДТП та їх наслідки, відомості про небезпечні ситуації на дорозі та можливість їх запобігання)
Упродовж останніх
десятиріч кількість автотранспорту у світі невпинно зростає й 2010 року досягла
вже мільярда одиниць. В Україні налічують близько 10 млн автомобілів.
Найбільш переповнені
дороги у світі — у Люксембурзі. Тут налічують 570 автомобілів на 1000 чоловік.
Щонайдовший
«автомобільний затор» в історії був зафіксований 1980 року на французькій
автостраді між Парижем і Леоном, його протяжність складала близько 200
кілометрів. Друге місце — у «затора», зафіксованого біля Гамбурга 1993 року,
його протяжність — 180 кілометрів.
Перша в історії
дорожньо-транспортна пригода за участю пішохода, що призвела до смертельного
результату, зафіксована більше ста років тому, а точніше 17 серпня 1896 року.
Жертвою стала 44-річна мати двох дітей Бріджітт Дрісколл.
Дорожньо-транспортні
пригоди називають «убивцею № 1» у світі.
За статистикою,
щогодини на дорогах світу гине 9 дітей. У тридцятьох випадках зі ста їхня
загибель пов’язана з їхньою неправильною поведінкою на дорозі, а не з помилкою
водія.
Прикро визнавати, але
за рівнем смертності від дорожньо-транспортних пригод Україна посідає п’яте
місце у Європі. За офіційною статистикою, торік у аваріях загинуло 4709,
травмовано — 38 917 осіб. Кожен третій загиблий — молода людина віком до 29
років.
Найпоширенішим видом
ДТП є наїзд на пішохода: до 50 % усіх ДТП.
Часто діти
потрапляють у ДТП через те, що під час переходу вулиці розмовляють по
мобільному телефону або ж слухають у навушниках музику, оскільки в цей час
розсіюється їхня увага та вони не в змозі контролювати ситуацію на дорозі.
Які частини тіла пішохода зазнають найбільших травм у випадку зіткнення з ним автомобіля? У дорослих цей удар припадає на нижні кінцівки, а в дітей — переважно на грудну клітину й голову. Це пов’язано з різницею в зрості між дорослими й дітьми. Саме тому діти зазнають важчих ушкоджень.
Запитання для
обговорення:
— На які роздуми
спонукають вас озвучені факти?
— Чому учасникам дорожньо-транспортного
руху важливо їх знати?
ІІІ. Повідомлення
теми й мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
1 Мозковий штурм «Причини, види ДТП»
ДТП (дорожньо-транспортна пригода) — це подія, унаслідок якої
дістали поранення або загинули люди, заподіяно матеріальних збитків під час
руху транспортного засобу.
Одна група
підготовлених дітей звітує про дібрані газетні, журнальні, телевізійні
репортажі про ДТП; друга група називає причини й види ДТП.
На дошці записи:
Причини ДТП — Д — дорога, Т — транспортний засіб, П —
пішохід.
Основні види ДТП: зіткнення, перекидання, наїзди на
пішохода, велосипедиста, перешкоди.
2 Групова робота «Трикутник безпеки»
Ознайомлення учнів із
моделлю безпечного дорожнього середовища «Трикутник безпеки», що супроводжують
відповідними коментарями.
Безпека пішоходів,
водіїв і пасажирів залежить від знання і дотримання ними Правил дорожнього
руху, які встановлюють і регулюють взаємостосунки та взаємозалежності між
трьома складниками дорожнього середовища — людиною, транспортним засобом і
дорогою.
Учні об’єднуються в
три групи («Д», «Т», «П»), кожна з яких отримує картку із завданнями, котрі
учні мають підготувати протягом 5 хвилин і дати ґрунтовну відповідь.
І група
— Якими мають бути
дорога, транспорт, щоб їх можна було вважати безпечними?
ІІ група
— У чому є можлива
вина водія в разі ДТП? Обґрунтуйте пропоновані причини, якщо ви з ними згодні.
Допишіть свої відповіді.
Причина |
«–», «+» |
Неуважність водія |
|
Ризикована поведінка за кермом |
|
Висока швидкість |
|
Керування в нетверезому, сонному стані |
|
Недотримання дистанції |
|
Неправильна поведінка в екстремальних ситуаціях |
|
Ігнорування пасами безпеки |
|
ІІІ група
— Через які причини з боку пішоходів найчастіше відбуваються нещасні випадки? Презентація (словесна, можна у вигляді малюнків)
— Від кого або від чого залежить безпека на дорозі?
— Чому поведінка людини на дорозі має бути
відповідальною?
Висновок. Практика свідчить про те, що нещасні випадки
трапляються не лише з тими дітьми, які не знають Правил дорожнього руху, але і
з тими, що вивчили їх, але не завжди виконують, поводяться на дорогах неуважно
й недисципліновано.
3 Моделювання
поведінки пасажирів під час аварії в громадському транспорті
Під час ДТП пасажири
знаходяться в салоні транспорту. Тому важливо володіти знаннями щодо безпечної
поведінки під час аварії в громадському транспорті.
А) Гра «Знайди засоби
безпеки в салоні транспорту»
За моделлю транспорту
або за малюнком у підручнику показати засоби безпеки: аварійні виходи,
вогнегасники, аптечку, молотки для розбиття шибок.
Б) Тренувальні вправи
«Безпечне положення в разі ДТП». Робота в групах
Завдання: навчитися приймати одне з безпечних положень під час
аварії.
Кожна група отримує
карту з алгоритмом дій.
І група Ситуація: лобове зіткнення Алгоритм 1. Нахили голову максимально. 2. Обхопи її руками. 3. Упрись ліктями в переднє сидіння |
ІІ група Ситуація: наїзд позаду Алгоритм 1. Зісковзни вниз. 2. Упрись головою у спинку свого сидіння. 3. Ногами — у спинку переднього сидіння |
ІІІ група Ситуація: бокове зіткнення Алгоритм 1. Ногами упрись у підлогу. 2. Руками міцно тримайся за переднє сидіння. 3. Сховай між руками голову |
Групи відпрацьовують дії за алгоритмом, потім по черзі демонструють це положення і навчають інших.
7 Проблемне запитання
Що робити, якщо в
салоні пожежа?
А) Діти надають свої
варіанти відповідей.
Б) Читання статті в
підручнику «Пожежа в салоні». Порівнюють свої відповіді з матеріалом статті.
В) Відпрацювання
навичок за допомогою блок-схеми або алгоритму дій:
— по-перше, негайно
сповістіть про це водія, не забувайте, що його увага звернена головним чином на
дорогу;
— по-друге, відчиніть
двері кнопкою аварійного відкриття;
— якщо це не
вдається, а салон наповнений димом, розбийте бокові вікна (тримаючись за
поруччя, підтягніться і вдарте обома ногами в кутик віконного скла) або
відчиніть їх як аварійні виходи згідно з інструкцією (наприклад, за допомогою
спеціально вмонтованого шнура);
— по-третє,
намагайтесь самі гасити полум’я за допомогою вогнегасника, якщо він є в салоні,
або накривши верхнім одягом осередок загорання;
— захистіть від диму
рот і ніс хустинкою, шарфом, рукавом, іншими частинами одягу;
— перша небезпека в
разі такої пожежі — отруйні гази від пластику; інколи достатньо кілька разів їх
удихнути, щоб знепритомніти;
— вибравшись із
охопленого полум’ям салону, одразу ж допоможіть іншим.
V. Узагальнення й
систематизація знань (учитель обирає одну із запропонованих нижче форм)
1 «Перевір себе»
1) Що найперше слід зробити, побачивши в салоні вогонь або відчувши запах газу?
2) Як захистити
органи дихання від отруйних газів?
3) Як вибратись із
салону, якщо двері не відчиняються?
4) Яку шибку легше
розбити: лобову чи бічну? Чому?
5) Чим треба
скористатися для надання допомоги постраждалим?
6) Яка безпечна поза
пасажира в разі лобового зіткнення?
2. Складання правил
поведінки під час ДТП
Діти самостійно чи
разом із учителем складають правила поведінки під час ДТП.
Правила для пасажирів
у разі ДТП:
♦ не залишати
транспорт до повної зупинки і зберігати самовладання;
♦ зустрічний удар
прийняти боком;
♦ захистити
голову руками й упасти набік, напруживши всі м’язи до повної зупинки
транспорту;
♦ залежно від
ситуації треба рухатися через двері чи вікна до виходу;
♦ якщо в салоні
виникла пожежа, розбити бічні вікна, що слабші за лобові;
♦ спробувати
загасити вогонь за допомогою вогнегасника чи накрити тканиною;
♦ діяти дуже
швидко, бо автомобіль згоряє повністю за 5–6 хвилин;
♦ вибравшись із
салону, відбігти якнайдалі;
♦ викликати
«швидку допомогу»;
♦ надати першу
допомогу собі та іншим потерпілим: полегшити дихання, за потреби накласти шини
з підручних матеріалів, зупинити кровотечу.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф у підручнику, обговорити вивчене на уроці разом із батьками та друзями.
За бажанням скласти вірші, казки, оповідання, які
допомогли б молодшим школярам краще засвоїти Правила дорожнього руху.
VІІ. Підсумок уроку
— Яку нову інформацію ви отримали під час уроку?
— Які висновки зробили?
Немає коментарів:
Дописати коментар