Мета: ознайомити з небезпеками, які можуть загрожувати пасажирам у переповненому транспорті; практично закріплювати правила поведінки в транспорті; розвивати навички свідомого користування правилами дорожнього руху; виховувати бажання бути уважними на вулицях і дорогах.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, схеми
салону автобуса, малюнки із зображеннями небезпечних предметів, текст на дошці,
зразки піктограм «Метро», таблиці, аркуші паперу формату А4, маркери, зошити.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя.
Установка на позитивний настрій. (Учитель читає вірш, а діти слухають його
уважно.)
Щоб здоровим завжди бути,
Треба добре те збагнути,
Що дорога, безперечно,
Дуже й дуже небезпечна.
Та як правила ти знаєш
І щодня їх пам’ятаєш,
То, звичайно, що тоді
Де узятися біді?
ІІ. Актуалізація знань, перевірка домашнього завдання та
мотивація навчальної діяльності на уроці
(Учитель називає твердження. Якщо воно правильне, діти позначають «+» (так), якщо неправильне — «–» (ні). Відповіді записують у один рядок.)
— Трамвай, автобус, літак — види громадського транспорту.
— Коли трамвай підійшов, а машини зупинилися, тоді можна
підходити до трамвая.
— Якщо потрібно дістатися другого боку вулиці, необхідно
знайти вказівник переходу й там перейти.
— Трамвай обходь позаду, автобус, тролейбус — спереду!
— На зупинці підійди ближче до краю тротуару.
— Не бігай, не метушись на зупинці, щоб не заважати
людям, бо ти й сам можеш упасти, і людей штовхнути під колеса машини.
— Коли заходиш у тролейбус, автобус чи інший транспортний засіб, не штовхайся, будь увічливим із людьми. Пропусти вперед стареньких і батьків із малими дітьми, адже ти вже школяр, на тебе дивляться як на самостійну людину.
2 Розв’язання ситуативної задачі
Марина вийшла з будівлі музичної школи й побачила
трамвай, що наближався до зупинки. Вона миттю схопилась і побігла назустріч
трамваю, адже знала: має обмаль часу й може спізнитися до ліцею.
— Про що забула дівчинка?
3 Складання висновку (з елементами бесіди)
— Уявити світ без транспорту
дуже важко. Це диво нашого часу, яке робить життя кращим. Транспорт — це
помічник і друг, що дозволяє швидко долати великі відстані.
— Хто користується послугами
транспорту?
— Як можна назвати людей, які
користуються транспортом?
— У якому випадку пасажири
будуть у безпеці під час поїздки?
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІV. Вивчення нового матеріалу
1 Гра «Я знаю правила поведінки в салоні транспорту»
Діти по черзі називають правила
поведінки в салоні, використовуючи свій життєвий досвід, учитель стає учасником
гри й за потребою доповнює відповіді.
Правила в салоні:
— У салоні поводься культурно:
якщо є вільні місця, ти сядь; якщо багато людей, то стань так, щоб не заважати
іншим пасажирам. Голосно не розмовляй, не привертай уваги людей до себе й не
заважай своїм криком. Не бігай по салону й не штовхайся.
— Тримайся за поручні, щоб не
впасти в разі раптового гальмування чи повороту. Не спирайся спиною на двері,
тому що вони можуть автоматично відчинитися — і ти впадеш.
— Пам’ятай, що ти маєш
поступатися місцем старшим людям, пасажирам із дітьми, якщо ти сидиш, а їм
сісти ніде. Уважно слухай оголошення водія, щоб не пропустити своєї зупинки.
— Заходячи, будь уважним, щоб
не оступитись і не впасти, бо східці бувають не досить зручними або зависокими
для тебе. Коли когось ненароком затисло дверима, то потрібно про це голосно
повідомити водія.
Пасажирам транспорту заборонено:
— під час руху відволікати увагу водія від керування;
— відчиняти двері транспортного засобу до повної його
зупинки;
— перешкоджати зачиненню дверей;
— розміщувати багаж у тих місцях, де це заважає вільному
пересуванню пасажирів уздовж салону;
— здійснювати поїздку без оплати вартості чи без
пред’явлення посвідчення особи встановленого зразка (у разі наявності права на
пільги щодо проїзду);
— перевозити багаж і ручну поклажу на сидінні;
— користуватись аварійним обладнанням без потреби;
— порушувати громадський порядок;
— курити в салоні транспортного засобу.
Пасажир транспорту зобов’язаний:
— мати при собі квиток на проїзд, квитанцію на
перевезення
багажу, а за наявності права на пільги щодо оплати
проїзду — посвідчення встановленого зразка чи безоплатний квиток (для
міжміських перевезень);
— займати зазначене у квитку місце, зберігати який слід
до кінця поїздки і пред’являти в розгорнутому вигляді на вимогу осіб, що мають
право на контроль;
— здійснювати посадку (висадку) лише після повної зупинки
автобуса;
— оплачувати перевезення багажу й ручної поклажі згідно з
чинними вимогами;
— завчасно подати сигнал водієві відповідним дзвінком або
усно в разі виходу на зупинці «На вимогу»;
— у разі дорожньо-транспортної пригоди надати можливу
допомогу потерпілим і інформувати про це органи міліції;
— повідомити водієві про виявлені забуті речі, документи
й цінності.
Пасажир транспорту має право:
— на безпечне й високоякісне перевезення;
— висувати вимоги до перевізника щодо виконання ним умов
договору перевезення;
— перевозити тварин у встановленому законодавством
порядку;
— перевозити безоплатно одну одиницю багажу в разі
поїздки на маршруті міського чи приміського сполучення за умови, що його
розміри не перевищують 100×50×30 см, вагою до 20 кілограмів;
— безоплатно перевозити ручну поклажу кількістю не більше
двох одиниць на міських і приміських маршрутах;
— безоплатно перевозити із собою одну дитину віком до 6
років без права зайняття нею окремого місця.
2 Проблемне завдання
Ваша сусідка попросила допомогти її синові безпечно
дістатися до дитячого садка. Вам треба проїхати кілька зупинок автобусом.
Зайшовши до салону, треба вибрати найбезпечніше місце у автобусі. Є три вільних
місця:
а) у середній частині автобуса;
б) сидіння біля кабіни водія;
в) місце на задньому майданчику.
Обґрунтуйте свій вибір.
(Можна це завдання запропонувати не тільки у формі
тесту, а й позначити на схемі, яку ви запропонуєте кожному учневі, наприклад,
обрати місце певного кольору.)
Діти пояснюють свій вибір.
А)
Б) Обговорити колективно, де безпечні місця в маршрутному
таксі.
В) Прочитати статтю і проаналізувати небезпеки електротранспорту.
4 Аналіз гуморески «Сашко»
Сашко
в трамваї повному —
Розсівся
він, як слід...
А
біля нього згорблений
Стоїть
старенький дід.
Хтось
до Сашка звертається:
— Чи
вас у школі вчать,
Як
місце дати старшому,
Як
старших поважать?
— Та
вчать, — Сашко відказує, —
Але
оце якраз розпочались канікули —
І
нас ніхто не вчить.
Грицько Бойко
— А вас чому батьки навчили?
Треба
дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу
почати.
Руки
вгору підняли
І на
місці всі пішли.
Сіли
— встали,
Сіли
— встали,
І на
місці пострибали.
Руки
вгору, руки вниз,
На
сусіда подивись,
Всім
навколо усміхнись.
6 Бесіда
— Що в гуморесці говорять про кількість пасажирів у
трамваї?
— У якому трамваї їхав Сашко?
— Кому з вас доводилось їхати в переповненому транспорті?
Звісно, у час пік маршрутки є переповненими. Кожен
намагається дібратися зранку на роботу, студенти — на навчання. Усі хочуть
їхати. Але перш за все потрібно пам’ятати, що безпека пасажирів у переповненому
транспорті є недостатньою. Практично кожен другий водій, який керує таким
транспортом, створює аварійну ситуацію, що може призвести до фатальних
наслідків.
— Які речі особливо небезпечні в переповненому
транспорті?
7 Розглядання ілюстративного матеріалу. Робота в парах
(Можна використати матеріал підручника чи дібрати свої
малюнки — шарф, капелюх, лижі, рюкзак, сумку, що не закривається, прикраси,
гаманець у кишені тощо.)
Обговорити, який одяг, речі треба брати, якщо передбачено
поїздку в переповненому транспорті.
Висновок. Завжди краще пропустити переповнений транспорт і
дочекатися наступного.
7 Моделювання ситуації просування до виходу в
переповненому транспорті
Учні щільно розміщуються біля дверей класу.
Обговорити можна такі питання: вхід і вихід групи людей
із транспорту, поведінка хлопчиків щодо дівчаток, правильна поза під час
сидіння в салоні. Які положення тіла вважають некрасивими?
Ø Складання правил для пасажирів у метрополітені
(Можна запропонувати використати матеріал підручника
чи додатковий.)
Учні об’єднуються в 3 групи: «ескалатор», «платформа»,
«салон».
І група — скласти правила поведінки громадян на ескалаторі;
ІІ група — підготувати
повідомлення про правила поведінки громадян на платформі;
ІІІ група — розповісти правила
поведінки громадян у салоні поїзда.
ІІІ. Узагальнення й систематизація вивченого
Ø Гра «Знайди потрібну піктограму»
Піктограма (від лат. pictus —
мальований і грец. γράμμα —
письмовий знак, риска, лінія) — умовний малюнок із зображенням яких-небудь дій,
подій, предметів тощо. Піктограми походять із стародавніх часів, де їх
використовували в найдавнішому виді письма.
У вестибюлях метрополітену правила показані у вигляді
піктограми.
— Яким правилам поведінки відповідають піктограми,
зображені на малюнках:
Піктограми у вестибюлях метрополітену
— Не можна бігати по ескалатору.
— Вхід до метрополітену з морозивом заборонено.
— У метрополітені заборонено перевозити речі великих
розмірів.
— Будь обережним, виходячи з ескалатора.
— Не підкладай пальці під поручень.
— Не став речі на поручень.
— Малих дітей слід тримати за руку або переносити на
руках.
Придумати й намалювати піктограму до правил:
І варіант
♦ не
йди за обмежувальну лінію на платформі й ескалаторі;
ІІ варіант
♦ на
платформі метрополітену небезпечно грати в рухливі ігри.
3 Складання діалогу
Завдання. Розіграти сценку за такими ситуаціями:
1. Ти з мамою зайшов у автобус і побачив попереду свого
товариша.
2. Ти з другом голосно розмовляєш у тролейбусі. Вам
зробили зауваження. Що ви відповісте?
ІV. Домашнє завдання
І рівень. Опрацювати статтю в підручнику, виконати завдання «Перевір себе».
ІІ рівень. Дібрати газетні,
журнальні, телевізійні репортажі про ДТП.
ІІІ рівень. Скласти правила —
заборони у автобусі чи трамваї (словесні — з «не» або у вигляді піктограм).
V. Підсумок уроку
Не розірви ланцюжок:
«Я буду таким пасажиром…, а ти?»
Додатковий матеріал для вчителя
Усім, хто вирішив скористатися послугами метрополітену,
слід бути взаємно ввічливими, дотримувати чистоти й громадського порядку,
поступатися місцями у вагонах інвалідам, літнім людям, пасажирам із дітьми й
жінкам, дотримувати правил користування ескалатором і поїздами метрополітену.
Заборонено смітити, розпивати алкогольні напої, палити, завдавати шкоди або
ламати споруди, обладнання метрополітену.
На ескалаторі стояти слід праворуч, лівий бік звільняють
для проходу тим, хто поспішає. Дітей дошкільного віку на рухомій частині сходів
необхідно тримати за руку. Не слід торкатися рухомих частин ескалатора, також
подбайте, щоб ваш одяг не потрапив у гребінку ескалатора або в зазори між
рухомими й нерухомими частинами.
Очікувати потяга потрібно на платформі, дотримуючи
відстані до її краю, що обмежена рискою. Заходити за межі небезпечно, тому що
потяг рухається з великою швидкістю. Прибуваючи на платформу, він створює такий
рух повітря, який може затягти того, хто не дотримує зазначеної дистанції. На
першому й останньому вагонах є дзеркала заднього виду, які виступають якраз на
відстань обмежувальної лінії, а за рівнем висоти вони знаходяться приблизно до
середнього людського зросту. Звідси виникає небезпека серйозного травмування.
Якщо трапилось так, що хтось опинився на шляхах, то
ховатися під краєм платформи дуже небезпечно, тому що саме там знаходиться
контактна рейка, на яку подають напругу 825 В. Навіть за того, що стрічка
закрита кожухом, знаходитися поблизу вкрай небезпечно! Кожух досить крихкий,
під час торкання до металу під такою високою напругою загибель неминуча. Тому,
якщо немає потяга, слід швидко попрямувати до початку платформи по ходу руху
транспорту. Там є драбинка, що веде на платформу, а також чорно-біла рейка,
укріплена на дорозі. Вона може бути укриттям.
Якщо ж переміститися до початку платформи немає
можливості й видно поїзд, що наближається, то потрібно лягти обличчям донизу в
простір між рейками й залишатись у такому положенні. У цьому випадку потяг не
заподіє шкоди, навіть проїхавши або зупинившись на шляху. Як тільки шляхи
стануть вільними, треба кликати на допомогу будь-якого працівника
метрополітену, який зупинить рух, допоможе вибратись зі шляхів і надасть першу
допомогу за необхідності.
Немає коментарів:
Дописати коментар