Мета: сприяти формуванню особистості з активною життєвою позицією, здатною свідомо, активно, творчо впливати на навколишній світ; розвивати прагнення до здійснення громадсько-значущих справ, еколого-просвітницької роботи; виховувати почуття необхідності в дотриманні чистоти та порядку в районі, місті.
Тип
уроку: комбінований.
Форма
проведення: ток-шоу «Ми відповідальні за майбутнє».
Обладнання:
картки, аркуші паперу формату А4, маркери, ілюстративний матеріал про екологічні
проблеми, аудіозапис «Наша планета щогодини, щохвилини», відеозапис програми
«Новини», вирізки з газет, зошити, підручники.
Хід уроку
і. організаційний момент
1. Привітання вчителя
— Бажаю вам успіхів, радості, здоров’я.
іі. мотивація навчальної діяльності
учнів
Звучить музичний фон: аудіозапис «Наша планета щогодини,
щохвилини». Учитель повідомляє:
·
2000 т кислотних опадів
випадає в північній півкулі;
·
1000 осіб умирають від
отруєння водою;
·
55 осіб отруюються та
гинуть від пестицидів та інших хімічних речовин;
·
5–6 видів тваринного та
рослинного світу зникають;
·
5–7 млн га продуктивної
землі вилучають із господарського користування.
·
знищується 50 т родючого
ґрунту внаслідок неправильного користування;
·
в атмосферу виділяється
12 000 т вуглекислого газу.
Ø Чому
так відбувається? Чи можна зупинити процес знищення природи?
ііі. актуалізація опорних знань
Ø
Назвіть екологічні
проблеми, якими, за вашою думкою, мають займатися різні соціальні групи. (Забруднення
повітря, чистота і якість питної води, радіація, кислотні дощі, забруднення
морів, рік; нітрати, смітники, знищення живої природи тощо).
іV. Повідомлення теми, мети і
завдань уроку
Ø
За малюнком складіть
девіз сьогоднішнього уроку («У наших руках — майбутнє планети»)
V. Проведення ток-шоу
1. Робота в групах
— Об’єднаємось у групи (залежно від отриманого на
попередньому уроці домашнього завдання): «Представники держави»,
«Представники місцевого самоврядування», «Представники ЗмІ», «Агітбригада», «Шестикласники».
2. Обговорення питання в групах і підготовка презентацій
3. Презентація проектів групами
В е д у ч и й (учитель). Яким є погляд державних
службовців на екологічну проблему в Україні?
П р е д с т а в н и к и
д е р ж а в и. Україна належить до тих
країн світу, де стан навколишнього середовища вважають несприятливим, а в
багатьох регіонах, у тому числі й у нашій області — критичним чи близьким до
нього. Україна має найвищі серед країн СНД показники загальної завантаженості
території всіма видами виробництва. Протягом багатьох десятиліть господарство
країни розвивалося без реального врахування екологічних вимог, що призвело до
негативних змін усіх компонентів природного комплексу. Екологічні питання дуже
актуальні, оскільки тривале нерозв’язання цих проблем приносить нещастя,
хвороби і смерть людей.
У 1990 році Верховна Рада України проголосила країну
зоною екологічного лиха. У 2004 році уряд у Стратегії економічного та
соціального розвитку України (2004–2015 роки) охарактеризував у цілому
екологічну ситуацію на території України як кризову. Наприкінці 2005 року низка
авторитетних природоохоронних громадських організацій України дійшла висновку,
що поточний кризовий стан навколишнього природного середовища та пов’язаного з
цим чинника здоров’я населення становить загрозу для національної безпеки
України.
Існують позитивні зрушення в царині формування екологічної політики та управління охороною навколишнього середовища, принаймні в центральному апараті міністерства охорони навколишнього природного середовища. З одного боку, Мінприроди запланувало виконання пріоритетних завдань, що були сформульовані за участі громадських організацій та об’єднань. З іншого, наразі зарано очікувати на результати, і попереду ще важкий шлях упровадження цих рішень, більшість яких є досить амбітними з огляду на застарілість і системність проблем.
П р е д с т а в н и к и
З М І. Наше завдання — показати реальну картину сучасності, примусити
всі соціальні групи замислитися над цією проблемою і скласти шляхи подолання
екологічної кризи.
Наприклад:
·
Перегляд
відеозапису програми «ТСН. Новини» (26.09.2013) «Про смітник біля Люботина»;
·
Зачитування
вирізок із газет;
·
Фотокореспонденти
підготували виставку «косигнал».
В е д у ч и й. Хвилюють ці питання й місцеве самоврядування.
Воно проводить просвітницьку роботу й звертається до всіх мешканців із
конкретними пропозиціями.
П р е д с т а в н и к и
м і с ц е в о г о с а м о в р я
д у в а н н я. Хоч на Землі води багато, проте прісної — лише 3 % від усієї, та
й то переважна її кількість знаходиться у льодовиках, тобто недоступна для
споживання.
Україну
відносять до маловодних країн. Серед європейських країн у нашій державі найменший
показник водозабезпеченості на 1 людину.
У деяких регіонах України (Крим, Одеська, Миколаївська,
Херсонська області тощо) питної води не вистачає. Її споживають обмежено.
Якщо протягом доби кожна сім’я в Харкові зекономить
усього тільки 10 л води, то загалом це складатиме — 8000 тис. л, а за місяць —
240 тис. л води.
Якщо кран «капає», протягом доби втрачається 200–300 л
води. Приймаючи душ протягом 5 хвилин, ви витрачаєте приблизно 100 л води, яких
вистачило б, щоб полити 12 дерев.
З відкритого крана виливається приблизно 1000 л води за
годину. Цієї води достатньо, щоб напоїти 20 слонів.
Економія води — доступний кожному спосіб збереження
природи.
1. Використовуючи воду з крана, тримайте його відкритим
не більше, ніж потрібно для справи.
2. Якщо ви помітили, що хтось із вашої родини забув
закрити кран, зробіть це самі.
3. Якщо хтось із членів вашої сім’ї постійно забуває
закривати воду, поговоріть із ним, адже це не тільки марне витрачання води, але
й імовірна небезпека, можливість затоплення своєї та інших квартир у будинку.
4. Коли приймаєте душ, вимикайте воду на той час, поки
намилюєте та розтираєте тіло.
5. Під час чищення зубів закривайте кран, поки накладаєте
пасту на щіточку та трете зуби.
6. Мийте та споліскуйте посуд у мисці чи пристосованій
для цього мийці, а не з-під крана.
7. У спеку не спускайте воду з крана, щоб вода стала
холоднішою, а тримайте її в холодильнику.
8. Не дозволяйте дітям бавитися з краном (обливатися
водою тощо), поясніть їм значення води й розкажіть про нестачу прісної води на
Землі.
9. Акуратно користуйтеся колонками, у разі їх протікання
негайно повідомляйте працівникам водопостачальної служби.
В е д у ч и й. Які важливі екологічні справи останнім
часом відбулися (або можуть відбутися) у вашому класі? Чим вони запам’яталися?
У ч н і (приклади відповідей учнів)
— У нашому класі створено екологічну агітбригаду.
— Кожного року наші хлопці на уроках трудового навчання
або в позаурочний час виготовляють шпаківні для птахів, які потім розвішують на
деревах.
— У нашому класі проведено чимало екологічних заходів,
серед яких акції: «Не рубай ялинку!», «Допоможи птахам!», «За чистоту рідного
міста!» тощо.
— Крім вищезгаданих акцій, можна навести численні
суботники з прибирання шкільної території та прилеглої до школи-ліцею балки,
висадження дерев, кущів і квітів, випуск екологічних газет, участь у численних
виставках квіткових композицій, в екологічному брейн-рингу тощо.
3.1. Оздоровлювальна
вправа. Орієнтовні вправи для розвитку дихання
1. Руки вгору, униз, промовляти звуки [ш], [ж], видихаючи
повітря.
За рекомендацією Є. В. Давиденка:
1. В. п. — стати рівно, руки вниз.
1–2 — руки в боки — вдихнути, 3–4 — різко обняти себе
руками за плечі — видихнути. Повторити 3–4 рази.
2. В. п. — стати рівно, руки вниз.
1–2 — руки в сторони — вдихнути, 3–4 — присісти, обняти
руками коліна — видихнути. Повторити 3–4 рази.
3. Вдихнути широко відкритим ротом, видихнути носом.
Повторити 4-5 разів.
4. Дихання через одну ніздрю: вдихнути носом — одна
ніздря притиснута пальцем, видихнути ротом. Повторити 3-4 рази.
виступ агітбригади (додаток)
Конкурс малюнків і плакатів
«Екодзеркало»
Можливі відповіді учнів:
— Мене з дитинства батьки вчили не кидати сміття на
землю, а все доносити до смітника. Я засвоїла їхній урок і завжди роблю так, як
учили батьки. Може, це не так багато для збереження навколишнього середовища,
але поряд з участю у всіх шкільних екологічних справах — це мій особистий
внесок у збереження природи в моєму місті.
— Мені дуже сподобалася позаминулорічна практика, яку я
відпрацьовувала в шкільному «Зимовому саду» — так називається зелене царство
рослин та квітів, розміщене у вестибюлі першого поверху шкільного приміщення. Я
дуже люблю усілякі рослини і квіти, тому мені приносить насолоду догляд за
ними. Ми поливали, підживлювали, підрізали рослини, пересаджували їх до більш
просторих горщиків, створювали чудові квіткові композиції.
— А ще я щиро вітаю давню нашу традицію: на початку
кожного навчального року у вересні всі класи дарують школі квіти, вирощені
власноруч на канікулах. Особисто я за час навчання передала до шкільного
«Зимового саду» декілька гарних вазонів.
— Для покращення екологічного стану свого мікрорайону я
регулярно разом із усіма мешканцями будинку, де проживаю, беру участь у
прибиранні території двору, насаджую разом з іншими квітники, а цього року ми
розбили у дворі невеличкий сквер, у якому я особисто посадив кілька дерев —
берізок і горобин.
— Внесок, який я зробила у покращення екологічного стану
мого міста, поки що незначний, але все-таки мені є чим похвалитися. Багато
років ми з батьком влаштовували годівниці для птахів і в холодну пору року
щоденно засипали туди пшоно. По-друге, на нашому з батьком рахунку кілька
виготовлених власними руками шпаківень, які ми розвішували на деревах. Крім
того, я люблю саджати дерева, і буквально днями біля власних вікон посадила
деревце горіха. Можу також назвати цікаву спільну працю, коли ми разом із
класом та нашими батьками посадили на центральній алеї, що веде до школи, три
десятки горобин. Я й досі впізнаю своє деревце, а коли йду на заняття, — завжди
вітаюся з ним. Хочеться також згадати роботу в Ботанічному саду під час літньої
практики, де мені дуже подобалося доглядати за рослинами.
Д і т и. Ми пропонуємо провести ще одну екологічну акцію.
«Чистий четвер», «Від чистого класу — до чистого
подвір’я», «Посади своє дерево», «Був смітник — став квітник», «Годівничка»,
«Зимовий сад» тощо.
Ø
Навіщо
потрібно розв’язувати екологічні питання?
Якщо зараз не розв’язати ці проблеми, то масштаби
екологічних катастроф будуть ще більшими, а їх наслідки — ще жахливішими. А це,
у свою чергу, призведе до світової екологічної катастрофи, яка поставить під
загрозу існування людства.
Ø
Які
екологічні проблеми ви бачите у своєму місті й районі? Запропонуйте свій
варіант їх розв’язання.
VIі. Домашнє завдання (різнорівневе)
І рівень: опрацювати статтю в підручнику. Дати усно відповіді на запитання в її кінці.
ІІ
рівень: скласти опис свого варіанта розв’язання екологічної
проблеми міста.
ІІІ
рівень: зробити фотозвіт екологічної акції (наприклад, «Чистий
четвер»).
Немає коментарів:
Дописати коментар