Мета: продовжувати вивчати правила поведінки на дорозі, зупинках; формувати навички уникання небезпек на зупинках; розвивати вміння свідомого користування правилами посадки в громадський транспорт і висадки з нього; виховувати бажання бути уважними на вулицях і дорогах.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручники, картки-анкети, ситуативні малюнки, текст на
дошці, дорожні знаки «Місце зупинки», таблиці, відеофільм «Безпека на зупинках
громадського транспорту», аркуші паперу формату А4, маркери, зошити, картки із
текстами контрольних завдань, картки «Знайди відповідність».
Хід уроку
І. Організаційний
момент
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.
(Учитель читає
вірш, а діти уважно слухають його.)
Правила дорожні знаю,
Їх виконую завжди.
Знаки на ходу читаю,
Щоб не трапилось
біди.
В школу свій маршрут
долаю,
Шлях, що вдало вибрав
я.
Він безпечний, я це
знаю,
Знає це й моя сім’я.
І дорогу переходжу
Тільки там, де
перехід.
І на все я час
знаходжу,
На навчання і похід.
Основне — це
дисципліна,
І тоді біда мине.
Знати треба
неодмінно,
Що життя — це
головне.
ІІ. Актуалізація
опорних знань.
Мотивація навчальної
діяльності учнів
1 Анкетування «Чи вміємо ми ходити та їздити?»
1) Що робити, якщо дорогу не регулює світлофор?
а) Переходити, коли
заманеться;
б) переходити її дуже
швидко;
в) переходити
повільно;
г) переходити дорогу,
коли поруч немає транспорту або він дуже далеко.
2) Багатосмугові
дороги — це:
а) місце, де
транспорт рухається по кількох смугах в одному напрямку;
б) місце, де
транспорт рухається по одній смузі;
в) місце, де
транспорт рухається по кількох смугах у різних напрямках;
г) місце, де
транспорт рухається по двох смугах.
3) Як переходити
автомагістраль?
а) Як односмугову
дорогу;
б) тільки по
надземних або підземних переходах;
в) як двосмугову
дорогу;
г) як багатосмугову
дорогу.
4) Дороги, де
транспорт рухається по кількох смугах у різних напрямках, називають:
а) односмуговими;
б) двосмуговими;
в) багатосмуговими;
г) малосмуговими.
5) Що слід робити,
якщо ви не встигли перейти всі смуги багатосмугової дороги на зелений сигнал
світлофора?
а) Потрібно рухатися
далі на червоне світло;
б) потрібно
зупинитися на осьовій лінії або на острівці безпеки;
в) потрібно зупинитися
прямо на дорозі;
г) потрібно закінчити
перехід дороги, не чекаючи зеленого світла.
6) Безпечною для
переходу є відстань від пішохода до машини, яка дорівнює:
а) 100-150 м;
б) 50–60 м;
в) 30–40 м;
г) 20–30 м.
7) До підземного
транспорту належить:
а) трамвай;
б) автобус;
в) тролейбус;
г) метро.
8) До особистого
транспорту належить:
а) автобус;
б) трамвай;
в) мотоцикл;
г) метро.
9) Які дії ускладнять
для вас користування громадським транспортом і можуть призвести до негативних
наслідків?
а) Очікування
громадського транспорту на посадковому майданчику;
б) уміння триматися
за поручень, якщо ви їдете стоячи;
в) уміння не
затримуватися біля дверей, після входу до транспорту;
г) спроба вийти із
транспортного засобу до того, як він повністю зупинився.
Обговорення
результатів анкетування учнів.
2 Дайте характеристику свого шляху до школи й руху в
межах свого мікрорайону.
Робота з текстом
Обирай маршрут до школи, коли він не пролягає
___________, якомога рідше перетинати _____________________. По тротуару йди,
тримаючись _______________________ сторони. Остерігайся ____________________,
не розмовляй із ____________.
ІІІ. Повідомлення
теми й мети уроку
ІV. Вивчення нового
матеріалу
1 Тренувальні вправи
Дорога до школи в
багатьох дітей починається із зупинки. Яким видом транспорту ви
користуєтесь, їдучи до школи?
— Чи вмієте ви читати
знаки зупинок?
Читання написів на
знаках: назва зупинки, вид транспорту, номер маршруту .
— Що написано на
знаках тих зупинок, якими ви користувалися? (Можна запропонувати намалювати
знаки таких зупинок.)
2 Крос-тест
(підручник) — перший раз рекомендовано виконувати разом.
3 Мозковий штурм
— Які правила ти
склав, коли виконував крос-тест? (Діти називають їх.)
— Порівняти їх із
правилами, записаними в підручнику.
4 Перегляд відеофільму «Правила поведінки на зупинках»
5 Інтерактивна бесіда
— Очікувати транспорт
слід у призначеному місці. А якщо його немає? (
— Чому не можна
стояти спиною до транспорту, що наближається?
— Небезпечно стояти в
першому ряду, бо…
Не можна намагатись
увійти в транспорт, який уже від’їжджає.
Після виходу з
транспорту не слід поспішати відразу переходити на другий бік вулиці. А як
діяти в цьому разі?
Посадку й висадку
пасажирам дозволено після зупинки транспортного засобу.
— Через які двері
заходять пасажири?
Якщо до транспорту
заходить інвалід, жінка з маленькою дитиною, літні пасажири, слід пропустити їх
уперед, допомогти ввійти.
Якщо вони виходять —
допомогти вийти. Входити до транспортного засобу можна лише в тому випадку,
якщо він остаточно зупинився. Упродовж темного часу доби слід уникати порожніх
зупинок. Чому?
Для переходу на
протилежний бік вулиці слід користуватися підземним переходом або пішохідним
переходом на перехрестях.
А якщо ж таких немає?
Місця для переходу позначають спеціальними знаками й дорожньою
розміткою. Якими?
Якщо ви — пасажир трамваю, який рухається посередині дороги з
багаторядним рухом, то, виходячи з нього, подивіться праворуч і переконайтесь,
що небезпеки немає. А тоді вже йдіть до тротуару, звільняючи проїзну частину.
Пам’ятайте, що водії транспортних засобів чекатимуть, доки стоїть трамвай.
Будьте вдвічі обережнішими, переходячи перехрестя в погану погоду, за
умов поганої видимості та слизької дороги.
Ми по вулиці ідемо,
Гарно всі себе ведемо. (Ходьба на місці)
Ось і «зебра», зупинись,
Вліво, вправо подивись. (Повороти головами вліво — вправо)
Вільно скрізь, машин нема,
Йду по зебрі прямо я. (Ходьба на місці)
До театру ми прийшли,
Тихо в залу всі зайшли,
Зайняли свої місця,
Почалась вистава ця. (Присідання)
V. Узагальнення й систематизація навчального матеріалу
1 Рольова гра «Поведінка на зупинці»
Діти об’єднуються в 3 групи («автобус», «маршрутне таксі», «трамвай») і
демонструють уміння безпечної поведінки (можна використати завдання й
малюнки підручника чи дібрати інші ситуативні малюнки).
І група
Пояснити небезпеки під час обходу автобуса ззаду і показати, як це слід робити.
ІІ група
Розіграти сценку
небезпечного чекання транспорту на краю тротуару.
ІІІ група
Показати, як
здійснити посадку і висадку з трамвая, колії якого прокладено посередині
дороги.
2 Самостійна робота
за карткою «Знайди відповідність»
Складання правил
посадки у автобус і висадки з нього (знайти відповідні початок речення з лівого
стовпчика і кінцівку з правого)
Ніколи не перебігайте дорогу перед транспортом, |
узбіччям назустріч руху транспорту. |
Під час переходу дороги спочатку подивіться ліворуч, |
їздити на велосипеді проїзною частиною дозволено лише з
14 років. |
Якщо немає тротуару, іти можна |
доки автобус не зупиниться
остаточно. |
Не влаштовуйте ігри |
|
Не катайтеся проїзною частиною на велосипеді: |
що наближається. |
потім — праворуч. |
|
Не підходьте близько до посадкового місця, |
після того, як він від’їде, щоб добре було видно
проїзну частину. |
Під час посадки до автобуса не штовхайтеся: |
ви зберігаєте своє здоров’я і своє життя! |
Переходити дорогу, вийшовши з транспорту, можна лише |
спочатку пропустіть молодших і літніх. |
Дотримуючи правил безпеки, |
на проїзній частині. |
Небезпечно переходити дорогу біля зупинки, особливо |
взимку, а також тоді, коли там багато людей. |
На зупинці не слід підходити близько до краю тротуару,
особливо |
на вузьких дорогах, коли здається, що протилежний
тротуар дуже близько. |
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф підручника .
Виконати завдання в
зошиті:
Ø
Картка
для копіювання Контрольні запитання й завдання ♦ Який транспорт називають громадським? ♦ Як правильно переходити дорогу після висадки з громадського транспорту? ♦ Як це зробити, якщо зупинка знаходиться посередині вулиці? |
Немає коментарів:
Дописати коментар