Мета: ознайомити із чинниками здоров’я, їх дією; навести приклади впливу природних, техногенних і соціальних факторів на здоров’я, обґрунтувати необхідність урахування регіональних особливостей клімату на організацію розпорядку дня і добір одягу; навчити добирати одяг і взуття відповідно до погоди, уникати кримінальних небезпек; розвивати вміння безпечної поведінки; виховувати бажання бережливо ставитися до свого життя та здоров’я.
Тип
уроку: комбінований.
Обладнання:
аркуші паперу формату А4, маркери, ілюстративний матеріал (зображення явищ
природи, техногенного та соціального середовища, різного одягу), музичний
супровід, зошити, підручники.
Хід уроку
і. Організаційний момент
1. Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій
— Усміхніться, потягніться до сонечка. Попросіть у нього
впевненості, кмітливості, взаємодопомоги, дисциплінованості, здоров’я.
іі. Активізація опорних знань.
Мотивація навчальної діяльності учнів
·
Де
живуть ваші друзі?
·
Де
ви відпочиваєте?
·
Що
таке навколишнє середовище?
·
Чи у
всіх людей однакове навколишнє середовище? Чому?
·
Які
види середовищ ви знаєте? (Природне, техногенне, соціальне)
ііі. Повідомлення теми уроку,
мети й завдань
— Сьогодні ми поглибимо свій життєвий досвід із питання
«Навколишнє середовище і здоров’я. Вплив природних чинників на здоров’я людини.
Небезпеки природного середовища. Техногенне середовище. Соціальне середовище і
здоров’я. Захист від кримінальних небезпек».
іV. Вивчення нового матеріалу
1. Частково-пошукова діяльність учнів (за
ілюстративним матеріалом)
— Розгляньте світлини, малюнки. До якої групи відносять зображене на них середовище? Доведіть свою думку.
2. Гра «Ланцюжок»
Учитель видає групам учнів (можна за рядами) три аркуші з
написами: «Природне середовище», «Техногенне середовище», «Соціальне
середовище». На цих аркушах діти по черзі пишуть приклади небезпек:
І
ряд — природного середовища (ґрунт — поповзні, провали,
зсуви; стихійні лиха — землетрус, цунамі, ураган, пожежі, виверження вулканів;
погодні умови, географічне положення і рельєф, тваринний і рослинний світ
тощо);
ІІ
ряд — техногенного середовища (аварії, вибухи, ДТП,
забруднення атмосфери тощо);
ІІІ
ряд — соціального середовища (крадіжки, хуліганство,
вандалізм, шахрайство, пограбування квартир, офісів, банків, шантаж,
викрадення, замах на життя — кримінальні небезпеки, тероризм, війни тощо).
3. Заслуховування звітів
Висновок.
Здоров’я — одне з основних джерел щастя, радості та повноцінного життя.
Навколишнє середовище має сприятливі й несприятливі чинники, від яких залежить
стан здоров’я людини. Треба навчитись уникати, запобігати небезпек або
правильно діяти в певній небезпечній ситуації.
4. Моделювання поведінки за обставин зміни кліматичних
умов. Заочна мандрівка
4.1. Руханка «Погода в
Занзібарі» (у парах)
Учні, стоячи обличчям одне до одного, повторюють рухи за
вчителем.
«У Занзібарі гріє сонечко (погладжування по плечах),
дме легкий вітерець (руки вгору, невеличкі нахили вліво-вправо). Раптом
хмарки закрили сонечко, почав накрапати дощик (пальці рук злегка постукують
по стегнах), здійнявся вітер (руки вгору, нахили виконують з великою
амплітудою), почалася злива (пальці рук енергійно стукають по стегнах).
Згодом буря вщухає, злива переходить у дрібний дощик, дме легенький вітерець (виконують
рухи у зворотньому порядку). У Занзібарі знову сонячно!».
Можна продовжити гру:
«А в Україні холодно. Коли виходиш на вулицю, холод хапає
за щоки (пощипати себе за щоки), за вуха (помасажувати вуха),
пробирається під куртку (пощипати спину), мерзнуть ноги (тупотіти
ногами). Та коли заходиш у дім, стає тепліше, пощипують вуха, щоки (терти
вуха, щоки). Поступово зігріваєшся, розслаблюєшся (гладити по плечах,
спині)».
— Назвіть несприятливі для здоров’я кліматичні умови.
5. Практична робота. Добір одягу за несприятливих
погодних умов (за змістом руханки — буря, дощ)
6. Гра «Яка погода, такий
одяг»
Учні об’єднуються в три групи. Перша група за допомогою
міміки й жестів зображує реакцію людини на певну погоду. Друга група має
відгадати, яка погода мається на увазі, і запропонувати відповідний одяг. Третя
група оцінює, наскільки точно виконали завдання їхні однокласники.
7. Робота в групах
Показ колекції одягу за несприятливих погодних умов (під
музичний супровід).
Замість показу колекцій можна підібрати одяг лялькам або
за малюнками, наданими вчителем. Цей одяг має відповідати погоді, що може її
супроводжувати.
Групи не лише демонструють одяг, а й пояснюють, із яких
матеріалів його виготовлено, від чого цей одяг захищає тощо. Зробити висновки,
які саме властивості одягу використані для відповідного сезону.
Висновок. На
території України спостерігається помірний клімат, на південному березі Криму —
субтропічний. На сході відчувається зростання континентальності клімату. У
Карпатах і Криму існує вертикальна зміна клімату. На узбережжях морів клімат
м’якший.
У разі переміщення в іншу місцевість, країну, а тим
більше — кліматичний пояс, організм змушений пристосовуватися до змін
атмосферного тиску, температури й вологості повітря, хімічного складу води та
їжі, часового поясу. Відбувається акліматизація. Що більше різняться природні
умови, то триваліша і складніша акліматизація.
У горах знижується атмосферний тиск, у повітрі
зменшується концентрація кисню, збільшується інтенсивність сонячного
випромінювання, особливо ультрафіолетового. У нетренованої людини це може
спричинити гірську хворобу. Перші її ознаки — кисневе голодування. З’являються
слабкість, запаморочення, головні болі, порушується координація, виникають
задишка, серцебиття. Людина стає надміру збудженою, або, навпаки,
загальмованою, може несподівано знепритомніти.
Чорний одяг відбиває лише 12 % сонячних променів, а білий
— понад 80 %.
8. Колективне складання порад мандрівникам
Вирушаючи до іншої країни, поцікавтеся її культурними й
релігійними традиціями. Адже звичайний для нас курортний одяг (шорти, топіки,
сарафани) може бути негативно сприйнятий, наприклад, мусульманською громадою.
Під час адаптації до гірських умов треба добре
харчуватися, споживати більше продуктів, багатших на вітамін С, повноцінно
відпочивати, дозувати фізичні навантаження.
Одяг для кожної пори року насамперед має бути зручним,
легким, волого- та повітропроникним, мати відповідний колір. У холодну пору
року дівчатам обов’язково потрібно носити теплі колготи, відповідне взуття.
Підліткам слід захищати горло, поперек, живіт, тримати в теплі голову, ноги.
V. Узагальнення, систематизація
й контроль знань і вмінь
1. Слухання та обговорення змісту вірша «Рассказ об украденном баране» (Джалаледдин Руми)
Барана
горожанин за собой
Тащил
с базара — видно на убой.
И
вдруг в толпе остался налегке
С
веревкой перерезанной в руке.
Барана
нет. Добычею воров
Овчина
стала, и курдюк, и плов.
Тот
человек, в пропаже убедясь,
Забегал,
безтолково суетясь.
А
вор возле колодца, в стороне
Вопил и причитал:
«Ой, горе мне!»
«О
чём ты?» — обворованный спросил.
«Я
кошелек в колодец уронил.
Всё,
что имел я, — сто динаров там!
Достанешь
— я в награду двадцать дам.»
А
тот: «Да это целая казна!
Ведь
десяти баранов в ней цена.
Я
одного барана потерял,
Но
бог взамен верблюда мне послал!»
В
колодец он с молитвою полез,
А
вор с его одеждою исчез.
О
друг, по неизвестному пути
Ты
должен осмотрительно идти.
Но
жадность заведет в колодец бед
Того, в ком осмотрительности нет.
Ø Що сталося?
Ø Яка це небезпека? (Кримінальна)
Ø Як можна запобігти небезпеці або уникнути її?
Ø Чи правильно діяв потерпілий?
2. Робота за підручником
За малюнками скласти правила безпечної поведінки.
Моя безпека залежить від...
Я знаю засоби захисту особистого майна...
VI. Релаксація. Медитативна
вправа «Літо» (Під музичний супровід)
Лунає спокійна приємна мелодія. Учні сидять вільно,
розслабившись. Вони повторюють подумки слова, які промовляє вчитель: «Літо,
тепло, затишно. Я знаходжуся на лісовій галявині. Наді мною гойдаються верхівки
дерев. Шелестить листя. Співають птахи. Світить сонце, зігріваючи землю. У
блакитному небі спокійно пливуть хмаринки. Я слухаю чарівну музику лісу. Мені
дихається легко, вільно. Я відпочиваю».
Ø
Що
може порушити красу і спокій того місця, де ви зараз подумки відпочивали? (Стихійне
лихо, забруднення сміттям, вирубка лісу, технічний прогрес тощо)
Ø
До
яких наслідків це призводить? (Екологічна криза)
VIі. Домашнє завдання (по групах)
Об’єднання в групи: «Представники держави», «Представники місцевого самоврядування», «Представники ЗМІ», «Агітбригада», «Учні».
Завдання:
підготувати фото, доповіді, міні-лекції, малюнки про екологічні проблеми
України, міста, району.
VIіі. Підсумок уроку
Узявшись за руки, усі разом говорять: «Бажаємо всім
безпечного життя!»
Немає коментарів:
Дописати коментар