Мета: поглиблювати уявлення учнів про корисні звички та їх формування; вчити передбачати наслідки тих або інших звичок; розвивати логічне мислення, життєві навички, сприятливі для здоров’я та безпечної життєдіяльності; виховувати в учнів мотивацію дбайливого ставлення до життя і здоров’я, упевненість у своїх можливостях.
Обладнання: стікери, зображення кошика для сміття, ілюстративний матеріал до теми уроку, картка для повідомлення «Мої звички», аркуші формату А4, кольорові олівці.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Привітання, створення
позитивного настрою
Щире слово серце гріє —
І чарівним все стає.
Встали вранці — усміхніться,
День чудовий настає.
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І
ПРАКТИЧНОГО ДОСВІДУ УЧНІВ
1. Техніка «Активна уява»
Уявіть, що ви проходите кастинг
до конкурсу «Найздоровіший семикласник року». Якими якостями ви володієте, щоб
перемогти в ньому?
§ Що треба здобути, розвинути, виховати?
§ Опишіть вашу участь у конкурсі. Які питання
вам можуть поставити члени журі?
§ Які завдання можуть поставити учасникам
конкурсу?
Висновок. Здоровий спосіб життя в розумінні сучасної людини
переважно обмежується дотриманням певних норм харчування й підтримкою хорошої
фізичної форми. Звичайно, це важливо. Але без внутрішнього вдосконалення не
можна досягти максимальної ефективності.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
1. Слухання уривка з повісті
Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»
Мері дала йому жерстяний таз,
наповнений водою, і шматок мила; він вийшов за двері, поставив таз на ослінчик,
умочив мило у воду і поклав його на місце. Потім закачав рукава і обережно
вилив воду на землю, зайшов у кухню і почав щосили терти обличчя рушником, що
висів за дверима. Але Мері відібрала в нього рушник.
— Як тобі не соромно, Томе! —
вигукнула вона. — Хіба можна бути таким розбишакою? Адже вода тобі не
зашкодить!
Знову таз наповнили водою. Цього
разу Том деякий час стояв над ним, набираючись хоробрості, нарешті зітхнув і
почав умиватися. Коли він удруге зайшов до кухні із заплющеними очима, наосліп
відшукуючи рушника, вода і мильна піна, що стікали з його обличчя, не залишали
сумніву в його сумлінності. Але коли він виринув із-під рушника, результати
виявилися не надто блискучими: чистим, як маска, була лише частина його обличчя
від лоба до підборіддя; вище і нижче тягнулася велика, не змочена водою
територія, що зверху піднімалася на лоб, а знизу лягала темною смугою навколо
шиї.
2. Обговорення змісту
прослуханого
§ Яку звичку мав Том Сойєр — корисну чи
шкідливу?
§ Пригадайте кілька ваших звичок. Які з них вам
подобаються?
(Учні висловлюються за бажанням.)
§ Яких звичок ви хотіли б позбутися? Запишіть їх
на аркушах клейкого паперу і символічно викиньте в кошик для сміття.
3. Проблемні запитання
§ Звідки з’являються шкідливі звички?
§ Чому складно змінювати звички?
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМ ТЕМИ, МЕТИ
ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя
— Корисні звички полегшують наше
життя, допомагають зберегти й зміцнити здоров’я, а шкідливі негативно впливають
на здоров’я й життєдіяльність людини. Боротися зі шкідливими звичками може
будь-яка людина, але це досить складно, простіше одразу виробляти корисні
звички.
2. Робота із прислів’ями
— Сформулюйте завдання уроку за
темою прислів’їв:
§ Звик собака за возом бігти — біжить і за
саньми.
§ За погану звичку й розумного дурнем обзивають.
§ Трясе козел бороду — так звик змолоду.
§ Як звикнеш, так і відвикнеш.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Створення проблемної ситуації
§ Чи знаєте ви людей, які не мають шкідливих
звичок?
§ Чи може людина розвиватися, не
маючи жодних життєвих принципів?
§ Спробуйте описати психологічний «портрет»
людини без звичок і життєвих принципів.
Висновки. Для людини властиво мати звички, формувати навички,
керуватися в різних видах діяльності життєвими принципами. Їх вибір — особиста
справа кожного, та саме цей комплекс і формує нашу особистість. Тому в
підлітковому віці неприпустимо нехтувати саморозвитком і самовдосконаленням.
2. Робота з поняттями і термінами
Навички — певний порядок дій, котрий
формується і удосконалюється все життя. Це здатність робити щось автоматично,
не замислюючись, ЯК ти це робиш. Коли пишеш, то не замислюєшся, як писати
літеру, коли ходиш — не думаєш, із якої ноги ступати і як утримувати рівновагу.
Звичка — це спосіб поводитися, не
замислюючись, ЧОМУ ти це робиш.
Наприклад, якщо маєш звичку щоранку
робити зарядку, то вже не вирішуєш щоразу, робити її чи ні. Це те, що ми робимо
постійно.
Життєві принципи — це набір якихось обмежень чи стимуляцій, типу «роби те, роби це». Вони
можуть мати позитивне значення, якщо людина усвідомлено використовує їх для
свого розвитку. Принципи можуть бути шляхетними. Існують досить поширені
«набори» принципів, так звані «заповіді», наприклад, 10 біблейних заповідей,
принципи здорового способу життя. Ще їх можна назвати поняттями особистості про
те, що таке добре, а що таке погано. Отже, людина робить вибір
згідно власних життєвих принципів: одне буду робити неухильно завжди, інше —
лише у крайніх випадках, а третє — за жодних обставин.
3. Робота за підручником
Складіть список корисних звичок. Поясніть, чим саме ці звички корисні.
4. Робота за ілюстративним
матеріалом
Звички поділяють на корисні (вживати корисну їжу, дотримувати правил гігієни та режиму дня, робити зарядку, користуватися пасами безпеки тощо), нейтральні (співати в душі, пити чай завжди в одному місці, наприклад, біля вікна; зачісувати волосся на правий бік, слухати музику під час миття посуду тощо) та шкідливі (паління, телеманія, інтернетманія тощо). Згрупуйте відповідно ілюстративний матеріал. Поясніть свій вибір.
Висновок. Треба формувати більше корисних звичок, тому що вони
не тільки продовжують життя, але і покращують його якість.
5. Оздоровлювальна вправа. Гімнастика для очей
Повільно водіть поглядом у різних
напрямках: з підлоги на стелю, праворуч і ліворуч, потім у зворотному порядку,
не змінюючи при цьому положення голови. Повторіть 8-2 разів.
VI. ПЕРВИННЕ ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ
(ПРОБНІ ВПРАВИ)
1. Вправа «Знайди відповідність»
1. Ніколи не запізнюватися — це… |
1. … — життєвий принцип вихованої людини |
2. Повага до себе та інших людей… |
2. … сприяють соціальному здоров’ю |
3. Нейтральні звички не… |
3. … це навички ефективного спілкування |
4. Володіння невербальною мовою (жести, міміка, інтонація тощо) —… |
4. … впливають на здоров’я |
5. Навички поведінки в умовах тиску, погроз, дискримінації… |
5. … корисна звичка |
2. Диктант «Обираємо здоров’я»
Учитель називає звички, навички
та життєві принципи, а учні записують лише ті, що, на їхню думку, сприяють
формуванню та зміцненню здоров’я.
(Спати з відчиненою кватиркою,
обманювати, класти речі на місце, виконувати домашнє завдання, їсти багато
солодкого, розмовляти під час їжі, не переїдати, не злословити, радіти за успіх
товариша щиро, бути чесним, лягати пізно спати тощо.)
VII. ФОРМУВАННЯ НАВИЧОК У СТАНДАРТ
НИХ СИТУАЦІЯХ (ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ)
1. Повідомлення «Мої звички» (за карткою)
2. Моделювання ситуацій формування корисних звичок
§ Що необхідно
робити перед нічним сном?
А) Наїдатися;
Б) дивитися фільми жахів;
В) грати в рухливі ігри;
Г) провітрити кімнату;
Д) помитися, почистити зуби.
— Покажіть сценки на тему
«Сьогодні для здоров’я я зробив…
Це — моя звичка».
VIII. ТВОРЧІ ВПРАВИ
1. Створення образу звички
Намалюйте предмет, річ, істоту, явище тощо, яке можна вважати символом
вашої звички (заборонний дорожній знак,
посмішка тощо). Поясніть значення зображеного
вами.
2. Складання логічних ланцюжків
Для з’ясування характеру впливу
різних звичок на здоров’я учням запропоновано скласти
логічний ланцюжок наслідків різних звичок:
загартовуватися холодною водою;
палити; харчуватися в один і той самий час; читати в темряві; робити ранкову
зарядку тощо.
Наприклад: «людина гризе нігті
— ковтає мікроби, які перебувають під нігтями — у неї болить живіт — вона
потрапляє в лікарню з інфекцією, отже, гризти нігті — шкідлива звичка» або «людина
обливається зранку холодною водою — вона почувається бадьорою — її організм
загартовується — вона рідко хворіє, отже, обливатися зранку холодною водою —
корисна звичка».
3. Вправа «Коментарі підлітка»
Прокоментуйте дані досліджень Інституту охорони здоров’я дітей та підлітків
АМН України.
На думку старшокласників, на
формування шкідливих звичок впливає:
·
безконтрольність із боку батьків (65 %);
·
надмірна опіка
батьків (10 %);
·
конфлікти в
родині (35 %);
·
вплив компанії
однолітків (40 %);
·
особистий
приклад батьків (15 %);
·
прагнення
розслабитися (15 %);
·
бажання
слідувати молодіжній тусовці (15 %);
·
слабка сила
волі (15 %).
Доведіть свою згоду або протест
щодо висловлювання: «Ваші звички обов’язково вплинуть на ваше здоров’я в
майбутньому».
1. Вправа «Мені важливо…»
Назвіть по черзі, «ланцюжком», що із почутого на уроці для вас найважливіше.
2. Підсумкове завдання
Обговорення в колі. Кожен учень
висловлює свою думку щодо того, як можна запобігти появі шкідливих звичок.
Висновок. Щоб запобігти появі шкідливих звичок, необхідно
обирати позитивні зразки для наслідування, навчитися правильно, розумно
задовольняти власні потреби та розвивати навички протидії негативному
соціальному тиску.
Обов’язкове:
§ опрацювати матеріал підручника щодо вивченої
теми.
додаткові (на вибір, за
бажанням):
§ скласти план формування корисної звички або
відмови від шкідливої;
§
створити
соціальну рекламу про здоровий спосіб життя.
Немає коментарів:
Дописати коментар