Мета: ознайомити учнів із поняттям ризику та його видами; відпрацьовувати навички щодо алгоритму дій у разі потрапляння в екстремальну ситуацію; розвивати вміння визначати рівень ризику в повсякденному житті; виховувати впевненість у власних силах і можливостях.
Тип
уроку: комбінований.
Обладнання:
картки, аркуші паперу формату А4, маркери, таблиця або схема «Види ризиків»,
ілюстрований матеріал щодо ризикованих ситуацій, музичний супровід (аудіозапис
пісні «Ризик — справа благородна»), зошити, підручники.
Хід уроку
і. організаційний момент
1. Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій
Установка: «Я — гармонійно розвинена людина» (промовити
тричі).
іі. Активізація опорних знань.
Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Взаємоопитування. Робота в парах
Учні ставлять запитання одне одному за матеріалом статті,
опрацьованої вдома.
2. Розшифрувати формулу
Формула безпечної життєдіяльності «Передбачати, уникати,
діяти». Використайте для її пояснення складені вдома пам’ятки або міні-проекти.
3. Аналіз одного дня свого життя
— Розписати, що робив удома, по дорозі до школи, у школі,
після уроків, у дворі.
— Відмітити дії, які можуть бути небезпечними.
Ø Які емоції виникають під час небезпеки? (Неспокій,
тривога, страх, паніка тощо)
Щоб уникнути їх, треба обізнано оцінювати наслідки
розвитку ситуації або своєї поведінки.
ііі. Повідомлення теми уроку,
мети й завдань
— Сьогодні ми поглибимо і збагатимо свій життєвий досвід
із питання «Ризики й небезпеки. Поняття про ризик. Виправдані й невиправдані
ризики. Оцінка ризиків у щоденному житті. Екстремальні й надзвичайні ситуації».
іV. Вивчення нового матеріалу
Назвати асоціації до слів «Ризикована ситуація».
2. Керована дискусія «Види ризику. Виправдані та
невиправдані ризики»
— Згадаймо, що здоров’я — це фізичне, психологічне й
соціальне благополуччя.
Ø
Які
з ризиків загрожують фізичному, психологічному чи соціальному благополуччю?
Ø
Які
ризики виправдані, а які — ні? Чому?
3. Робота за таблицею (можна
доповнити своїми прикладами)
Вид ризику |
Напрям загрози |
Приклади |
Фізичний |
Життя
і здоров’я |
Ходити у вологому
взутті, займатися екстремальними видами спорту, перебігати дорогу перед
автомобілем тощо |
Психологічний |
Самоповага,
упевненість |
Злякатися, пережити
стрес, сваритись із друзями, відмовитися від пропозиції, першим підійти, щоб
познайомитися тощо |
Соціальний |
Авторитет дорослих,
популярність серед однолітків, успіх |
Порушувати шкільні
правила, вести себе агресивно, іти проти всіх у компанії тощо |
Часто небезпечні ситуації вміщують декілька видів ризику.
4. Моделювання ситуації
Тобі пропонують закурити. Які види ризику для тебе?
·
Фізичний:
якщо погодишся, то ризикуєш нашкодити здоров’ю.
·
Психологічний:
якщо погодишся, то можеш відчути страх викриття, якщо
відмовишся — тривогу, що тебе виженуть із компанії.
·
Соціальний:
якщо погодишся, то про це можуть дізнатися батьки, якщо
відмовишся — ризикуєш залишитися без приятелів.
Учні пропонують свої ситуації, які вони в них мають
ризики. Інші визначають види ризиків.
5. Вправа «Доповнення» (під
музичний супровід)
v Слухання пісні «Ризик — справа благородна»
Навести приклади виправданого ризику: відмовився від
небезпечної пропозиції, виступив перед усією школою, захистив того, над ким
насміхаються однокласники. Такі ситуації потребують сміливості, ти набуваєш
упевненості, розвиваєшся як особистість.
Діти доповнюють — участь у змаганнях, урятувати життя,
загасити невелику пожежу тощо.
Навести приклади невиправданих ризиків (діти) — залишити
менших без догляду, запливати на глибину, грати з вибуховими речовинами, ходити
по тонкій кризі, перебігати перед автомобілем, що рухається.
Висновок.
Деякі люди мають схильність до нерозумних ризиків — палять, уживають алкоголь,
наркотики, агресивно поводяться. Таку поведінку називають ризикованою. Зазвичай
одні види ризикованої поведінки тягнуть за собою інші. Більшість кримінальних
злочинів, ДТП, нещасних випадків у побуті пов’язані з уживанням алкоголю й
наркотиків.
6. Оздоровлювальна
вправа. Руханка «Ми йдемо полювати на лева»
Учасники стають у коло одне за одним. Учитель промовляє
слова, які супроводжують певними рухами, а всі повторюють за ним:
·
«Ми
йдемо полювати на лева! (Упевнений хід по колу.)
·
Не
боїмося нікого! (Заперечувальні рухи руками.)
·
Ой,
а це що? Це болото! Чав! Чав! Чав! (Хід, високо піднімаючи коліна.)
·
Ой,
а це що? Це море! Буль! Буль! Буль! (Імітація плавання.)
·
Ой,
а це що? Це поле! Туп! Туп! Туп! (Гучне тупотіння.)
·
Ой,
а це що? Такий великий, такий пухнастий, такий м’якенький (Показують, який.)
·
Ой,
так це ж лев! (Показують, як злякалися, далі рухи повторюються.)
·
Побігли
додому! Через, поля! Туп! Туп! Туп!
·
Через
моря! Буль! Буль! Буль!
·
Через
болото! Чав! Чав! Чав!
·
Побігли
додому! Двері зачинили! Які ми молодці! Які ми хоробрі! (Показують мімікою.)
·
Похвалимо
себе. (Погладжують себе по голові.)
Ø Яка небезпека існувала? У чому був ризик?
V. закріплення вивченого
матеріалу
1. Вправа «Оцінюємо ризики»
Ø Який малюнок пояснює вислів «Ризик — благородна справа»?
Ø На якому малюнку показана екстремальна ситуація?
Надзвичайна
ситуація —
стан, за якого в результаті виникнення джерела ситуації порушені нормальні
умови життя й діяльності людей, виникає загроза їхньому життю і здоров’ю,
нанесено збиток майну населення, навколишньому середовищу.
Екстремальна
ситуація — це
таке ускладнення умов життя й діяльності, що носить особисту значимість. Це
ситуація, яка виходить за рамки звичайних.
3. Відпрацювання алгоритму дій у разі потрапляння в
екстремальну ситуацію. Розігрування сценок
4. Обговорення історії «Дві жабки»
Одного дня дві жабки упали до глечика зі сметаною. Одна з
них подумала, що це кінець, — і загинула. А друга почала борсатися, аж поки
збила грудочку масла. Тоді вона відштовхнулася від неї й вистрибнула з глечика.
5. Відпрацювання прийому запобігання паніки в
екстремальних ситуаціях
Робота за
блок-схемою (Діти згадують знання із 5-го класу, дають відповіді.)
Висновок. У
будь-якій складній ситуації слід боротися до кінця. Той, хто здається, завжди
програє. Той, хто продовжує боротися, має шанс.
VI. Домашнє завдання (різнорівневе)
І
рівень: опрацювати статтю в підручнику. Дати усні відповіді на
запитання.
ІІ
рівень: моделювання ситуацій із виправданим ризиком, скласти
способи самоконтролю в цих ситуаціях.
ІІІ
рівень: підготувати малюнки та світлини різного одягу.
VIі. Підсумок уроку
Узявшись за руки, разом говорять: «Не той пропав, хто в
біду попав, а той пропав, хто духом занепав».
Немає коментарів:
Дописати коментар