Мета: дати уявлення про цілісність здоров’я та чинники впливу на нього, систематизувати знання про правила здорового способу життя; вчити здійснювати самооцінку здоров’я; сприяти формуванню в учнів стійких переконань щодо пріоритету здорового способу життя як основної умови реалізації фізичного, психічного, соціального та духовного потенціалу людини з урахуванням її індивідуальних особливостей; розвивати здоров’язбережувальні компетенції; виховувати свідому потребу в дотриманні принципів здорового способу життя.
Обладнання: ілюстративний матеріал до теми
уроку, таблиця «Фактори, що впливають на здоров’я людини», таблиця-схема
«Процедури загартовування».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Привітання, створення позитивного настрою
Чому всі мають дбати про здоров’я?
Бо світ навколо — пречудовий!
Бо з друзями цікаво час проводить,
З сім’єю разом — милуватися природою!
Ви цінувати мить навчіться…
Тож починаймо! Посміхніться…
Олена Жадан
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ЧУТТЄВОГО ДОСВІДУ, ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Вступне слово вчителя
— Усі ми добре знаємо, що здоров’я — найбільша людська цінність,
яку, на жаль, багато хто починає цінувати і берегти, вже втративши частину
цього скарбу, відпущеного нам природою. Отже, попри всі труднощі буття, кожен
із нас має свідомо ставитися до власного здоров’я, берегти найдорожчий скарб у
житті.
А бути здоровим — значить бути веселим, життєрадісним, із надією зустрічати
новий день, почуватися по-справжньому щасливим.
Наукові дані свідчать про те, що людина має можливість жити 100 років і
більше. Відомо, що чимало мешканців Нагірного Карабаху на Кавказі навіть у 100
років зберігають високу працездатність і гарне самопочуття.
Так, Рашид Абдулаєв вийшов на пенсію лише на 117-му році життя.
А жителька Азербайджану в 140 років не полишала ткати килими.
2. Практична робота (за ілюстративним матеріалом)
Знайдіть помилки в поведінці
підлітків, що можуть спричинити небезпеку для їхнього життя і здоров’я.
Висновок. Щоб зберегти здоров’я змолоду, треба виробити в себе звичку до здорового
способу життя та безпечної поведінки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Обговорення та аналіз епіграфа уроку
Усі здорові люди люблять життя.
(Г. Гейне (1797–1856), німецький
поет, публіцист, критик)
ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
§
Яка, на ваш погляд, складова здоров’я найважливіша?
Аргументуйте відповідь.
§
Який зв’язок між способом життя і здоров’ям?
Ваші відповіді відображають тему і завдання уроку. Отже, мова піде про
цілісність здоров’я та чинники впливу на нього; продовжимо розмову про здоровий
спосіб життя, його переваги та шляхи формування.
V. ОСМИСЛЕННЯ УЧНЯМИ ЗНАНЬ
1. Історична довідка
Проблема збереження і зміцнення здоров’я творчо розвиненої особистості була
закладена ще багатовіковою історією людства. Протягом усього розвитку людину
турбувала думка про забезпечення міцного здоров’я, радісного відчуття життя,
тому вона прагнула до розгадки таємниці здоров’я та вічної молодості.
Поняття здорового способу життя і поведінки, що відповідає принципам
природи, були предметом постійного вивчення давніх людей. Своє розуміння
здорового способу життя існувало в культурах усіх великих цивілізацій. Багатьом
добре відомо, що в давніх західних культурах (Давній Греції та Давньому Римі)
існував культ тіла, правильного гармонійного розвитку людини. Там виникли
Олімпійські ігри і всі погляди на фізичне вдосконалення, відомі як фізична
культура. Але мало кому відомо, що первинне значення в отриманні здоров’я давні
греки приділяли зовсім не фізичній культурі, а душевному стану.
У своєму трактаті «Вказівка шляху до щастя» аль-Фарабі (філософ, математик, теоретик Сходу, 872–951) зауважує: «Досконалість людини — це здоров’я; якщо є здоров’я, то його слід зберігати, а якщо немає, то слід його придбати. Здоров’я досягається тільки у разі дотримання заходів: за помірного вживання їжі досягається здоров’я, за помірної праці набувається сила, точно так хороша вдача досягається у разі помірних дій», тобто тим самим учений акцентує увагу на важливості, взаємозумовленості нерозривності й цілісності фізичного, психічного, соціального здоров’я.
2. Складання «асоціативного куща» «Здоров’я»
3. Робота за таблицею «Фактори, що впливають на
здоров’я людини»
Сфера впливу
факторів |
Фактори |
|
Ті, що зміцнюють
здоров’я |
Ті, що погіршують
здоров’я |
|
Генетичні (15–20 %) |
Здорова спадковість.
Відсутність передумов виникнення захворювань |
Спадкові захворювання і
порушення. Спадкова схильність до захворювань |
Стан навколишнього середовища
(20–25 %) |
Хороші побутові та виробничі
умови, сприятливі кліматичні і природні умови, екологічно сприятливе
середовище проживання |
Шкідливі умови побуту та виробництва,
несприятливі кліматичні і природні умови, порушення екологічної обстановки |
Медичне забезпечення (10–15 %) |
Медичний скринінг, високий
рівень профілактичних заходів, своєчасна і повноцінна медична допомога. Примітка. Скринінг (від англ. screening —
«відбір», «сортування») — стратегія в організації охорони здоров’я,
спрямована на раннє виявлення захворювань, що дозволяє забезпечити вчасний
початок лікування з метою полегшення стану пацієнтів та зниження смертності |
Відсутність постійного медичного контролю за
динамікою здоров’я, низький рівень первинної профілактики, неякісне медичне
обслуговування |
Умови та спосіб життя (50–55 %) |
Раціональна організація життєдіяльності, осілий
спосіб життя, адекватна рухова активність, соціальний і психологічний комфорт,
повноцінне і раціональне харчування, відсутність шкідливих звичок,
валеологічна освіта тощо |
Відсутність раціонального режиму життєдіяльності,
гіпо- або гіпердинамії, соціальний і психологічний дискомфорт, неправильне
харчування, шкідливі звички, недостатній рівень валеологічних знань |
4. Складові здорового способу життя
1) Мабуть, кожному відомі мудрі слова: «Ми їмо для того, щоб жити, а не
живемо для того, щоб їсти». Справді, не можна бачити мету і зміст життя в їжі.
Однак, важливо правильно харчуватися. Дехто вважає, що не має значення, де і що
з’їсти, аби не бути голодним. Минає час, і така людина починає нездужати.
Треба з молодих років дотримувати
правильного режиму харчування. Але що це означає? Правильний режим харчування
передбачає відповідну кількість і якість продуктів, які має спожити людина,
достатній вміст у них необхідних поживних речовин, раціональний розподіл їжі
протягом дня, відповідну черговість страв і сприятливі умови для їх споживання.
2) Японські вчені довели, що для підтримки здоров’я людина повинна робити
щодоби до 10 000 кроків, тобто проходити за день 7–8 км. За короткий час за
допомогою декількох правильно підібраних вправ можна зняти загальне стомлення
та поліпшити самопочуття. Отже, рухова
активність — невід’ємна складова здорового способу життя.
3) Найкращий відпочинок — міцний сон
уночі. Людина спить третину свого життя. Сон і здоров’я взаємопов’язані:
сон допомагає людині відновити сили.
Під час сну накопичується енергія. Спати потрібно стільки, скільки вимагає твій організм, згідно з життєвим ритмом.
4) Загартовування (за схемою-таблицею «Процедури загартовування»)
Вагоме значення для загартовування має лазня, сауна.Починати загартування (будь-яке із запропонованих видів) потрібно тільки
після відвідування і перевірки лікаря, оскільки загартовування — це тренування,
а не лікування, і людям із захворюванням та зі слабким імунітетом подібні
процедури можуть бути протипоказані.
5) Чергування праці й відпочинку.
Як правильно організувати свій відпочинок? Слід розуміти, що:
·
відпочинок — це не ледарювання, а правильна зміна виду
діяльності;
·
відпочинок слід
планувати;
·
є шкідливі
способи відпочинку, що призводять до розумового або фізичного виснаження
(азартні ігри, екстремальні види спорту, комп’ютерні ігри тощо).
6) Іменем грецької богині здоров’я, чистоти і санітарії, Гігієї,
названо наукову галузь, яка займається дослідженням факторів навколишнього
середовища, що впливають на здоров’я людини — гігієну. Дотримання її правил — одна зі
складових здорового способу життя.
7) Не менш важливими для здоров’я людини є позитивні емоції: радість, захоплення,
ентузіазм, задоволення тощо.
VII. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Оздоровлювальна вправа. Руханка
«Віяло»
Руки зігнути в ліктях долонями до себе. Згинати і розгинати кисті рук, ніби
обмахуючи себе віялом.
2. Робота за підручником (у парах)
Знайти в тексті й зачитати інформацію, яка може бути підтвердженням переваг
здорового способу життя. Навести аргументи щодо правильності свого вибору.
3. Колективна робота
§ Якого відпочинку потребує школяр…
А) щодоби;
Б) щотижня;
В) кожні 2–3 місяці;
Г) влітку?
Довідка: канікули, нічний сон, вихідні, літні канікули.
— Продовжте речення: «Якщо не вдалося поспати вночі, вдень очікуй
неприємностей, а саме: …»
(Довідка: кепський настрій; усе валиться з рук; погано зосереджуєшся; важко
запам’ятовуєш; повільно реагуєш, повільно приймаєш рішення.)
VIII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Коментоване оцінювання роботи класу, окремих учнів на уроці
2. Рефлексія
— «Дотримання правил здорового способу життя дозволять мені бути (стати,
відчувати тощо)…»
3. Літературна хвилинка. Поезія про сон
Сон приходить до кімнати.
Тиша. Спокій на поріг.
Треба спати, треба спати,
Навіть вітер спати ліг.
В тілі сон розливсь незримо
І кудись летить душа.
Відгукнулась тихо рима,
Щоб закінчити вірша.
Сон тихенько йде до хати,
Нам у вічі заглядає.
Ніч надворі — треба спати
І боротись сил немає.
Загорілись в небі зорі,
Тихо місяць покотився.
Затихає хвиля в морі,
А мені вже й сон приснився.
Сон — прекрасне відчуття,
Сон — для тіла забуття,
Сон — відкриті двері мрій,
Світ нездійснених надій.
Сон — мандрівки по світах,
Сон — реальність страху, жах,
Сон — блаженство в одній миті,
Шанс наступний день зустріти…
Н. Красоткіна
IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Обов’язкове:
·
опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми;
додаткові (на вибір, за бажанням):
·
підготувати
мудрі поради щодо здоров’я: прислів’я, вислови відомих людей, батьків;
· скласти статтю для класного куточка «Значення для загартовування лазні, сауни, бані».
Немає коментарів:
Дописати коментар